Od skončenia pracovnej psychológie na Filozofickej fakulte UK v Bratislave sa Dáša Foglarová venovala výlučne personalistike. Práca s ľuďmi vo veľkých nadnárodných korporáciách bola jej celým životom. Najprv v Národnej banke Slovenska, dva roky pôsobila v Prahe v spoločnosti Sun Microsystems a v T-Mobile ako HR manažér podporovala stovky ľudí . Napriek úspešnej kariére aj v americkom Amazon dala výpoveď a ako 42 ročná zaklopala na dvere Start Upu, aby začala odznova a rozbehla projekt digitalizácie dokumentov pre domácnosti. Jednoducho začala úplne nový život po 40tke! A to dovtedy nemala v mobile jedinú aplikáciu.
Dáša Foglarová
CEO DOCKitIN a.s.
Aké je riadenie Start Upu, kde sa musíte spoľahnúť na kolegov, ktorí by mohli byť vašimi deťmi?
Aj odborníci na medziľudské vzťahy tvrdia, že tam, kde sa stretáva viac generácií, je vyšší výkon, väčšia dynamika a častejšia kreativita. Podľa nich je preukázané, že hodnota tímu rastie úmerne s jeho rôznorodosťou. Tak prečo by sme tento fenomén nevyužili v našom Startu Upe? U nás je to ešte pestrejšie, keďže ja som vzdelaním psychologička a celý predchádzajúci profesný život som sa venovala HR oblastiam. Moji kolegovia, mladí muži, sú IT developeri a kolegyne sú mladé dievčatá MKT špecialistky alebo aj testerky. Našli sme si k sebe cestu a klape nám to. Ja viem využiť dynamiku, silu a dravosť mladých a oni sa naučili ceniť si moje skúsenosti.
Pracovať na niečom, čo ešte v takomto rozsahu nikto nevymyslel, no … Je to zaujímavé a motivujúce, nie? Takáto práca ponúka priestor na sebarealizáciu, kreativitu, ale zároveň si vyžaduje samostatnosť, disciplínu a absolútne nasadenie. Takže prečo to nevyskúšať. 🙂 A až tak radikálne som svoj život nezmenila. O odvahe to bolo len na začiatku. Ak chce byť firma alebo akýkoľvek projekt úspešný, treba na tom tvrdo pracovať, či je to v malom podnikaní alebo vo veľkej korporácii, je to rovnaké. A my chceme poskytovať excelentný servis, za ktorý nám bude klient platiť, takže to platí ešte o to viac, že musíme tvrdo pracovať.
Čo by ste odporučili ženám, ktoré možno práve rozmýšľajú o tom, že potrebujú radikálnu zmenu v živote, len im chýba odvaha?
Najprv si položiť otázku: “Čo mi bráni v dosiahnutí môjho cieľa?“
No a potom nemyslieť na tie najhoršie scenáre, doslova vypnúť negatívne myslenie. Mať víziu budúcnosti, začať v malom a postupne sa dopracovať k prvému úspechu, lebo aj malý pocit úspechu vás posúva o krok ďalej.
A ak sa vydáte správnym smerom, takáto zmena vám prinesie novú energiu a radosť do života. Bude to, ako keby ste boli znova teenageri, len lepší. 🙂
Lucia Tomečková