Módna dizajnérka, ktorá objavila neohraničenú silu krásy úpletu a oblieka aj našu prvú dámu.
Dana Kleinert
Módna dizajnérka
Módne kúsky majú aj svoju cenu. Dá sa módnym návrhárstvom na Slovensku uživiť tak, že človek sa už nemusí ničomu inému venovať?
„ Možno sa už nájde zopár dizajnérov, ktorí to zvládajú, každopádne je to veľká téma, na ktorej v Slovak Fashion Councile roky pracujeme. Pretože jedna vec je mediálna bublina a druhá realita života a teda kúpnej sily a ochoty verejnosti kupovať si lokálny dizajn. Dnes už môžeme povedať, že je situácia podstatne lepšia ako bola pred rokmi. Je to však cesta vzdelávania jednak odbornej, ale i laickej verejnosti. Je to cesta nachádzania spoločných možností podpory.“
Ak chce niekto preraziť v módnom dizajne, môže to dokázať aj bez primeraného vzdelania?
„ Pri módnom dizajne nie je nutne potrebné vzdelanie. Nie je to chirurgia samozrejme :). Je množstvo značiek, ktoré vznikli na úplne iných základoch a sú úspešné. Samotná móda poskytuje obrovský priestor na sebavyjadrenie. Predstavme si napríklad tzv. fun textil verzus vysoká móda. Aj laik v tom vidí rozdiel a môžeme si vybrať, čo nám najviac vyhovuje. Vzdelanie v návrhárstve však väčšinou môže zaručiť napríklad to, že dizajnér viac a komplexnejšie rozmýšľa o kolekcii, inšpiráciách, presahoch, o spoločnosti, kultúrnych vplyvoch a podobne. Rovnako sa môžeme baviť aj o vzdelaní v oblasti ako funguje módny priemysel. Tu sú absolventi, ktorí majú informácie o špecifickom systéme, akým móda jednoznačne je. Marketing, business, ekonomika, autorské právo, remeslá…To sú tiež profesie, ktoré sú pre zdravý módny ekosystém veľmi potrebné.“
Existuje reálna šanca, aby sa slovenský návrhár presadil aj na mólach svetových značiek?
„ Chcem byť optimista a robíme všetko pre to, aby sme jednak o tých Slovákoch, ktorí sa v zahraničí presadili nahlas komunikovali a zároveň, aby sme poskytli čo najlepšiu platformu pre tých, ktorých to ešte dúfajme čaká. Avšak kým nebudeme schopní sa na seba kriticky pozrieť do zrkadla, kým si nepriznáme fakt, že za každým talentovaným návrhárom stojí v zahraničí v rade ďalších sto, tak sa nebudeme vedieť pohnúť ďalej. Mastiť si brušká, že máme talentovaných dizajnérov nemá zmysel. Lebo áno, máme, ale úspech dizajnéra závisí od mnohých ďalších zručností a samozrejme aj od dávky šťastia. Ale tomu treba ísť naproti a pripravený.“
Lucia Tomečková