3 najčastejšie typy mužských šéfov. Ako s nimi vychádzať?

Kariéra, práca, žena
Thinkstock

Pracovať pod mužským nadriadeným nie je nič jednoduchého. Ak zistíte, aký štýl riadenia používa váš šéf, pomôže vám to obstáť v zamestnaní a uľahčiť si kariérny postup.

V nasledujúcich riadkoch preberieme niekoľko najčastejších štýlov riadenia.Pracovať pod mužským nadriadeným nie je nič jednoduchého. Tancovať okolo mužského ega, snažiť sa pochopiť ich motiváciu a vyhnúť sa nechcenej urážke – to niekedy pre nás ženy vyžaduje Šalamúnovu múdrosť a Jóbovu trpezlivosť. Dá sa to však jednoducho vysvetliť. Pokiaľ sa mužov spýtate, odkiaľ pramení vedomie ich vlastnej hodnoty, vo väčšine prípadov povedia, že z práce. Keď teda ako podriadená svojho šéfa strápnite, nikdy vám to neodpustí a platí to samozrejme i naopak.

Posvieťme si na niekoľko štýlov riadenia. Pomôže vám to lepšie sa zorientovať na pracovisku a môžete si tak zaistiť, aby sa vám dobre darilo.

Barový „flirťák“ s bielym pásikom na prste

Takýto šéf má biely prúžok na prstenníku. Spravidla si totiž dáva dole obrúčku, najmä v situácii, kedy by si mohol trochu vyhodiť z kopýtka a zaflirtovať.

Buďte si istá, že sa o to bude snažiť i s vami. Tento typ šéfa sa vyskytuje väčšinou v rodinných podnikoch. Býva to prvorodený syn, ktorý si myslí, že mu všetko patrí. Takémuto nadriadenému musíte stanoviť jasné hranice. Keď vám povie, aby ste prišla do kancelárie mimo pracovnú dobu, alebo ak máte ísť na služobnú cestu spolu a on namiesto dvoch izieb objedná jednu, vy povedzte jasné „nie“! Akákoľvek dvojznačnosť sa v prípade barového flirťáka nevypláca. Vzdorovať takémuto šéfovi môže byť síce nebezpečné, ale platí jedno pravidlo: „Silní ľudia rešpektujú silu v druhých.“ Vaša moc totiž nie je daná vašim postavením, ale vašou sebaúctou. Ak stratíte vlastnú sebaúctu, stratíte všetko. Barový „flirťák“ vás prevalcuje.

Panovačný diktátor

Pracovať pre tento typ šéfa býva veľmi ťažké. Diktátor vyžaduje dokonalosť a neznáša, keď ho niekto upozorní na chybu. Spravidla ju zvaľuje na iných. A čo je najhoršie, veľmi rád si privlastňuje zásluhy druhých. Ak máte takéhoto šéfa, nie je vám čo závidieť. Muža v práci totiž nedokážete zmeniť, ale môžete si s ním poradiť. Ako? Tým, že ho budete do istej miery trpieť, ak teda nechcete prísť o zamestnanie. Znie to otrasne, ale práve pri takomto type šéfa je dôležité udržovať mier, čiže nechať ho nech si privlastňuje vaše zásluhy. Pre zachovanie vášho duševného zdravia budete sa musieť naučiť nebrať to príliš osobne. Jedná tak totiž so všetkými, nielen s vami. Ak pracujete teda pre panovačného šéfa, platí jedno kruté pravidlo: „Bude vás milovať za vašu lojalitu, ale pokiaľ mu skrížite cestu, je s vami koniec.“

Šéf, ktorý chce byť s každým zadobre

Uff, myslíte si, aká úľava oproti tým predchádzajúcim typom. Ale pozor! Aj takýto nadriadený má svoje nevýhody. Tento človek nemá rád konfrontáciu, nikdy na vás nebude kričať, bude sa vám snažiť zavďačiť, aj keď je vašim šéfom. Ale… Nikdy sa za vás nepostaví, nedokáže za vás bojovať a jeho riadenie zostane na nesplnených sľuboch. Ak máte s ním spolupracovať, budete pravdepodobne nútená urobiť určité rozhodnutia za neho. Pravidlo: „Takýto šéf sa veľmi bojí neúspechu. Vašou úlohou je naviesť ho na premýšľanie, vďaka ktorému sa mu podarí uspieť.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom