Trend týždňa: Culottes

Trend týždňa: Culottes
Dámska jazda

Neznámy termín na nás z módnych slovníkov vyskakuje už nejakú tú sezónu. Viete, čo sú trendové „culottes“?

Culottes, slovo s francúzskym pôvodom, v každom časovom období označovalo čosi iné. V 18. storočí bolo súčasťou pánskeho aristokratického slovníka. Culottes boli úzke nohavice končiace tesne pod kolenom, ukončené zapínaním či mašličkou, ktoré nosili najmä páni z vyšších spoločenských vrstiev. Predstavte si francúzsky kráľovský dvor a Ľudovíta XIV. v bielej parochni, dlhom kabáte, „kulotkách“ a pekných topánkach na miernom opätku.

Od čias pompéznych mužských garderób sa culottes prepracovali až do ženského šatníka, hoci aj v tom v rôznych krajinách môžu znamenať čosi iné. Vo všeobecnom svetovom módnom slovníku však tento termín označuje voľné nohavice s dĺžkou pod kolená až po lýtka, ktoré pri nosení vyzerajú celkom ako sukňa, v skutočnosti však ide o pohodlný typ nohavíc. Tento štýlový kúsok si možno pamätáte z 80. rokov, keď sa po prvý krát objavili v rôznych farebných a vzorovaných podobách. A keďže sa móda opakuje s pravidelnosťou výberu daní, aj tento typický kúsok bujarých 80. rokov sa k nám vďaka dizajnérom vrátil.

Culottes sú trendové, elegantné, pohodlné a hlavne netradičné. Sú výbornou voľbou ak potrebujete zmenu a nebavia vás už vaše klasické úzke džínsy či obyčajné nohavice.

Culottes najlepšie vyniknú na vyššej postave, nižšie ženy si ich však tiež môžu užiť do sýtosti. Zatiaľ čo vyššie dámy ich môžu nosiť pokojne i s nízkymi sandálmi či balerínkami, nižšie postavy si môžu pomôcť elegantnými lodičkami na vysokom opätku. Keď si nájdete vhodnú kombináciu, culottes sa môžu rýchlo stať obľúbeným kúskom vo vašom šatníku.

S čím široké „sukňové“ nohavice kombinovať? Pre nenútene elegantný vzhľad ich noste s vysokými opätkami a jednoduchým topom či blúzkou, počas letných dní si k nim vezmite pohodlné tenisky a tielko a do práce k nim pokojne pridajte elegantné sako a košeľu.

Parížsky Chanel použil culottes do pracovných i ležérnych lookov. Stella McCartney vo svojich jednofarebných outfitoch doplnila culottes voľnými topmi i dlhšími blúzkami. Skrátené široké nohavice vo svojich tohtoročných jarných kolekciách použili i módne domy Valentino, Preen, Proenza Schouler či Marni. Talianska značka Gucci im dodala efektnú farebnú potlač s japonskými vzormi, zatiaľ čo Valentino a Givenchy im venovali netradičný vzhľad jemnou čipkou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom