Tragický príbeh matky a jej dieťaťa: Keby som mu dala fľašu, bol by ešte nažive

0a6b530e14922e5e7c92f95b646ae358.jpg
www.news.com.au

LANDON Johnson by pred mesiacom oslávil 5 rokov. Jeho život sa však ukončil tragicky, a to len niekoľko dní po narodení. Nech je tento príbeh varovaním pre ostatných rodičov.

Jeho matka Jillian dlho bojovala s tým podeliť sa s podrobnosťami o smrti svojho syna. Bála sa totiž odsúdenia. Ale teraz našla odvahu hovoriť, aby varovala ostatné mamičky. 

Landon Johnson zomrel v dôsledku zástavy srdca spôsobenej ťažkou dehydratáciou. Matka dvoch detí tvrdí, že jej výhradne dojčený syn by bol ešte nažive, keby mu dala fľašu.

Novorodenci by nemali plakať po celý čas. Mali by jesť, spať a špiniť plienky. Nemala som tušenie, že sa nedal utíšiť, pretože bol hladný – a to doslovne, „hovorí matka.

Jillian a jej manžel Jarrod robili všetko preto, aby sa pripravili čo najlepšie na príchod ich prvého bábätka. Objednali sa do vychýrenej nemenovanej nemocnice v Spojených štátoch, ktorá je zameraná na dojčenie.

Dňa 24. februára 2012 sa im narodil Landon. Na odporúčanie nemocničného personálu ho jeho matka iba dojčila. Bábätko však stále plakalo.  Jillian bola znepokojená ustavičným plačom svojho syna, a keď na to upozornila lekára, ubezpečil ju, že je to normálne. Zo začiatku deti zvyknú plakať, lebo prvé materské mlieko kolostrum ich tak nezasýti.

Napriek tomu, že sa jeden z dojčiacich poradcov zmienil, že Jillian by mohla mať ťažkosti s produkciou mlieka, pretože u nej bol diagnostikovaný syndróm polycystických vaječníkov (PCOS), nenavrhli jej prikrmovanie dieťaťa umelou výživou. Prvorodička nemala žiadne skúsenosti s materstvom, preto dôverovala odborníkom. Netušila však, že spravila chybu. 

02a39e964405f7741afab142366f615b.jpg
www.news.com.au

Mýlila som sa. Naučila som sa, že musím počúvať v prvom rade svoje dieťa. Keby som tak spravila, bol by ešte žil, „hovorí Jillian.

Landona sa snažila dojčiť viac ako deväť hodín počas prvých 24 hodín života, ale potom, čo bol nažive len 53 hodín, stratil 9,72 percenta zo svojej pôrodnej hmotnosti.

Jillian a jej dieťa boli prepustení tri dni po pôrode a doma ďalej dojčila. Netušila však, že nemá žiadne mlieko a jej dieťa umiera od hladu. Po 12 hodinách po prepustení jej synovi zlyhalo srdce v dôsledku dehydratácie.

Keď je dieťa iba dojčené, ako môžeme odhadnúť, koľko mlieka vypije? Dá sa to pomocou kontroly hmotnosti a plienok. Ak sú mokré alebo má dieťa stolicu, je to v poriadku. Kto vlastne zlyhal? Matka, či nemocničný personál?

3923749517fa6e7d7205cbf5ca0fc45d.jpg
www.news.com.au/

Jillian je stále sužovaná pocitom viny a hnevu nad stratou svojho chlapčeka. Jej druhé dieťa, Stella, bolo oveľa pokojnejšie ako Landon. Jillian sa stále pýtala sestry, čo s ňou je a či je v poriadku.

Uvedomila som si, že to nie je normálne, aby novorodenec ustavične plakal ako Landon. Mala som strach, aby som mu neublížila, keďže to bolo moje prvé dieťa. Slepo som dôverovala odborníkom.  Teraz denne zápasím s pocitom viny, že som ako matka zlyhala,“ sťažuje sa Jillian. 

Kedy má novorodenec dostatok mlieka?

Uistite sa, že vaše dieťa spí každú hodinu až tri hodiny (nie však dlhšie) medzi jednotlivými kŕmeniami.  

Vaše dieťa by malo mať päť až šesť mokrých jednorazových plienok, alebo šesť až osem látkových plienok.

Malé dieťa by malo mať za deň dve až štyri stolice farby horčice. 

Mali by ste počuť svoje dieťa prehĺtať počas dojčenia.

Po dojčení cítite, že vaše prsia sú menej napäté a ľahšie.  

Ak vidíte, že vaše dieťa je po kŕmení spokojné, potom je dostatočne zasýtené. 

Páčil sa vám príbeh? Ďakujeme, že sa oň podelíte.

Www.news.com.au

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom