Školy a materské školy otvorili svoje brány len nedávno a mnohé deti si okrem známok stihli doniesť domov i ochorenia dýchacích ciest. Dá sa tomu vôbec zabrániť?
„Môj syn s nástupom do materskej školy pravidelne ochorie, takže v septembri to mám vždy komplikované, keďže musím s ním opäť zostať doma. Po vyliečení ho s obavami vraciam do škôlky, a bojím sa, či znova neochorie,“ sťažuje sa Zuzana, zamestnaná mamička malého Adama. „Hnevá ma, keď vidím, že niektorí rodičia vodia choré deti do predškolských zariadení. Stačí jeden chorý a už to má celá škôlka,“ dodáva rozhorčene. Aj vy patríte k rodičom, ktorí dôverne poznajú, o čom je reč? Dá sa tomu predísť a čo robiť, ak je naše dieťa opakovane choré? „Ochoreniam horných a dolných dýchacích ciest je možné predchádzať tým, že budeme dávať do predškolských zariadení zdravé deti. Mala by byť lepšia osveta medzi rodičmi. Pretože najčastejšie vyberáme nosohltanovú mandľu dieťaťu, ktoré začalo navštevovať škôlku a po asi 2-3 mesiacov začne byť veľmi často choré. Veľakrát od rodičov v ambulancii počúvame, že oni dajú do škôlky zdravé dieťa, ale domov už prichádza so soplíkom, pretože v škôlke bolo veľa chorých detí. Samozrejme je veľmi dobré aj posilňovať imunitný systém- chodením napr. na plaváreň, opatrným saunovaním, športom a podobne,“ hovorí otorinolaryngologička a hlavná lekárka Kliniky jednodňovej chirurgie Centrum Kramáre, MUDr. Renáta Kučerová, ktorá sa bežne stretáva s častými ochoreniami detí práve v tomto období.
Príznaky zväčšenej nosohltanovej mandle
Kedy spoznáme, že naše dieťa trpí opakovaným prechladnutím spôsobeným zväčšenou nosohltanovou mandľou? Podľa MUDr. Renáty Kučerovej najčastejším prejavom nárastu nosovej mandle sú opakované infekcie dýchacích ciest: „Deti s touto komplikáciou mnohokrát ťažšie dýchajú nosom alebo dýchajú len ústami, majú huhňavú reč (rinofoniu), prípadne horšie počujú a vyskytuje sa u nich opakovaný zápal stredného ucha. Ďalším symptómom býva, ak má dieťa nekvalitný spánok a chrápe.“
S vybratím zväčšenej mandle neváhajte
Zväčšená nosová mandľa sa stáva infekčným ložiskom. Tvorí ju lymfatické tkanivo, do ktorého ľahko preniknú rôzne typy baktérií, ktoré sa tam pomnožia a následne vzniká príčina mnohých problémov v tele. “Toto fokálne ložisko môže spôsobovať okrem zápalov horných dýchacích ciest aj infekcie močových ciest, preto tento zdroj nákazy treba vyliečiť a vyliečime ho tak, že sa zväčšená nosová mandľa odstráni,” hovorí MUDr. Renáta Kučerová.
Ako prebieha výber nosohltanovej mandle?
Tento zdravotný úkon sa zväčša realizuje na klinike jednodňovej chirurgie, kde hneď na druhý deň môže ísť pacient domov. Samozrejme i naďalej je pod odborným dohľadom odborníkov. „Na klinike Jednodňová chirurgia centrum Kramáre robíme výber zväčšenej nosohltanovej mandle v celkovej anestézii. Len tak je možné realizovať úkon dôsledne a zabrániť recidíve,“ hovorí ORL lekárka. „Počas operácie zavedieme kamerový systém s endoskopom do oblasti nosohltana a pod zrakovou kontrolou vyoperujeme nosohltanovú mandľu. Vzhľadom k tomu, že celú operáciu si kontrolujeme na monitore, ošetríme správne celý nosohltan a je minimálny predpoklad, že by mandľa u dieťaťa dorástla. Takže jednoznačne by som v dnešnej dobe iný spôsob vyberania nosohltanovej mandle ako ten, kedy máme zvizualizovaný nosohltan, v žiadnom prípade pacientovi neodporučila,“ radí MUDr. Kučerová.
Nechajte si preventívne skontrolovať dieťa!
Má vaše dieťa sťažené dýchanie nosom, časté nádchy? Chrápe počas spánku a má problém s uškami? Ak ste aspoň na jednu z otázok odpovedali kladne, určite neváhajte a podstúpte s dieťaťom bezplatné detské ušno-nosovo-krčné (ORL) vyšetrenie, ktoré vám veľmi radi poskytnú odborníci na klinike Jednodňovej chirurgie Centrum Kramáre.
Pre viac informácií navštívte stránku www.centrumkramare.sk