Tmavá v spálni pre lepšie zdravie aj intímny život

Gqqpuxun2zw28xy.jpg
Foto: favi.sk

Tmavé farby v interiéroch sú už dlho na výslní medzi trendmi. K tradičným odtieňom ako bordová a tmavo šedá sa tento rok pripájajú tmavšie tóny zelenej a modrej. Vyzerajú luxusne a sú natoľko výrazné, že už ich netreba dopĺňať mnohými dekoráciami. A keď ich správne využijete v spálni, môžu vám priniesť celkovo spokojnejší život. Poďme sa pozrieť na to ako.

Tmavá zlepšuje spánok

Je všeobecne známe, že sa človeku lepšie zaspáva v tmavšej miestnosti bez rušivého modrého svetla, ktoré produkujú televízne aj mobilné obrazovky. A že sa lepšie preberiete, keď po prebudení vykuknete z okna a necháte denné svetlo, aby vás naštartovalo. Hovoríme tomu cirkadiánny rytmus a sú to také vnútorné hodinky nášho tela, ktoré mu aj vďaka svetlu a tme hovoria, kedy má odpočívať a kedy naopak má byť čulé. Tmavé farby v spálni môžu pomôcť synchronizovať tieto hodinky s externým prostredím. Navyše melatonín, „hormón spánku“, zodpovedný za ľahké zaspávanie a kvalitný spánok, sa uvoľňuje iba v tmavom prostredí. Tmavá spálňa by sa teda mala rovnať rýchlejšiemu zaspaniu a lepšiemu spaniu.

Spálne pre spokojnejší intímny život

Podľa sexuologičky a partnerskej terapeutky Jessicy O’Reilly je hneď niekoľko spôsobov, ako dizajnom spálne pozitívne ovplyvniť manželský intímny život:

  • Odstráňte z dosahu všetky rušivé elementy (mobil alebo napríklad lieky na nočnom stolíku).
  • Vyberte skôr jednoduchšie tmavé, napr. čierné obliečky z prírodných materiálov.
  • Starostlivo vyberajte fotky, čo si zavesíte na stenu. Šteniatka a snímky s deťmi si radšej nechajte pre iné miestnosti.
  • Dostaňte do spálne červenú, ktorá bola odjakživa symbolom vášne a lásky. Aj jeden červený vankúšik vám preukáže službu.
  • Nepodceňujte čuch – vhodná voľba izbovej vône môže navodiť tú správnu atmosféru.

Ktorá farba je najlepšia podľa psychológie farieb?

V spálni trávime aj tretinu dňa – a aj keď sme veľa z toho času v limbe, nepodceňujte pôsobenie farieb na psychiku. Výskumy ukázali, že napríklad zelená zvyšuje kreativitu a taktiež produktivitu, čo z nej robí ideálnu farbu na pracovisko. Modrá pôsobí úplne opačne. Tiež znižuje krvný tlak a srdcový tep (červená zase oboje zvyšuje). Tak ak by sme sa pri zariaďovaní spálne chceli riadiť psychológiou farieb, modrá sa javí ako ideálna – upokojuje myseľ aj telo a dovoľuje nám si oddýchnuť.

S čím modrú kombinovať? Tmavomodrá vyzerá skvele s hnedou – spoločne navodzujú pocit luxusu. Pokiaľ je to na vás divoká kombinácia, siahnite po osvedčenej bielej.

Materiály pre tmavé spálne

Menej umelých materiálov, viac prírody. Tak by sa dali v stručnosti zhrnúť trendy posledných rokov. Pri obliečkach, kobercoch či závesoch voľte radšej bavlnu či ľan namiesto polyesteru a iných umelých tkanín. Pri nábytku je vždy lepšie investovať do kvalitného dreva, než sa nechať zlákať lacnejším laminom. Výhodou prírodných materiálov je aj to, že sú netoxické. A to je v spálni obzvlášť dôležité, keď tu každý deň niekoľko hodín spíme.

A aké drevo zvoliť? Interiéroví dizajnéri odporúčajú agát alebo orech, najlepšie v tmavších prevedeniach.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom