Tipy na zdravý životný štýl pre jar: Premôžte jarnú únavu a získajte novú energiu

Voda vodovodný kohútik pitná bratislavská vodárenská spoločnosť bvs
Foto: ilustračné, GettyImages

Chýba vám energia a nemáte na nič náladu? Najradšej by ste celý deň preležali v posteli? Ak tento pocit trvá pár dní, pravdepodobne sa o slovo hlási jarná únava. Ako si s ňou poradiť?

Konečne je tu jar a spolu s ňou nesmelo vykúka slniečko. Nedostatok slnečných lúčov či vitamínov v zimnom období si vybralo svoju daň, a preto sa teraz cítime bez energie. Ak si chceme vychutnať toto najkrajšie ročné obdobie, mali by sme niečo so sebou robiť!

Dodržujte pitný režim

Chcete sa popasovať s jarnou únavou? Dodržujte pitný režim. Hlavným nápojom by mala byť stolová voda. Vhodným nápojom je tiež minerálna voda, ktorá je zdrojom rôznych minerálnych látok. Na minerálkach si treba všímať množstvo sodíka, ktoré by nemalo presiahnuť 100 mg/l. Tento údaj je dôležitý najmä pre ľudí s vysokým krvným tlakom.

Správny príjem vody je nevyhnutný pre udržanie zdravia a vitality. Voda má mnoho prospešných účinkov na náš organizmus. Pomáha hydratovať telo a udržiavať správnu funkciu buniek, tkanív a orgánov. Pri boji proti jarnej únave je dostatočný pitný režim veľmi dôležitý.

Hlavným nápojom by mala byť stolová voda. Pitie dostatočného množstva vody pomáha udržiavať správnu hladinu hydratácie, čo môže zlepšiť energiu a vitalitu. Je odporúčané piť aspoň 8 pohárov vody denne. Ak preferujete výraznejší chuťový zážitok, môžete si pripraviť čerstvo vyšťavené ovocné alebo zeleninové šťavy a zriediť ich s vodou v pomere 1:1 alebo 1:2.

Cvičením rozprúďte krvný obeh

Ďalším dôležitým krokom pri potláčaní jarnej únavy býva pohyb. Začať by ste mali pomaly a postupne zvyšovať intenzitu a trvanie cvičenia. Zamerajte sa tiež na aeróbne cvičenie, ako je beh, chôdza, cyklistika alebo plávanie, pre zlepšenie kardiovaskulárneho systému. Pokúste sa cvičiť na čerstvom vzduchu, aby ste získali dodatočný prínos z prírody a slnečného svetla. Cvičte pravidelne, najmenej 3 až 5 krát týždenne, aby ste dosiahli udržateľné výsledky.

Fyzická aktivita spúšťa uvoľňovanie endorfínov v mozgu, tzv. „šťastné hormóny“. Tieto endorfíny majú povzbudzujúce účinky a pomáhajú zlepšovať náladu a zmierniť stres. Aj keď sa na začiatku môžete cítiť unavenejší, pohyb a cvičenie skutočne pomáhajú zvýšiť energiu a vytrvalosť v dlhodobom horizonte. Vaše telo sa prispôsobuje fyzickej aktivite a postupne buduje vyššiu úroveň energie.

Jedzte viac vitamínov

Do svojho jedálnička zahrňte viac čerstvého ovocia a zeleniny. Dôležitým vitamínom je najmä vitamín C. Vitamín C je silný antioxidant, ktorý podporuje imunitný systém a zvyšuje energiu. Zahrňte do svojej stravy potraviny bohaté na vitamín C, ako sú citrusové plody (pomaranče, grepfruit), kiwi, brokolica, paprika a jahody.

Únavou oslabený organizmus ocení aj vitamín B, ako napríklad vitamín B12 a B6, sú dôležité pre správne fungovanie mozgu a energiu. Môžete ich získať zo zeleného listového povrchového (špenát, kel), celozrnných obilnín, orechov, semien a mäsa.

Taktiež aj nízky obsah železa môže prispievať k únave. Zahrňte do svojho jedálnička potraviny bohaté na železo. Sú to červené mäso, pečeň, temné listové zeleniny (špenát, kel), orechy a strukoviny. Proteíny sú rovnako dôležité pre energiu a regeneráciu svalov. Zahrňte do svojej stravy zdroje bielkovín, ako sú kuracie prsia, ryby, mliečne výrobky alebo tofu.

Niektoré tuky, ako napríklad omega-3 mastné kyseliny, môžu podporovať zdravý mozog a energiu. Zahrňte do svojho jedálnička potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ako sú losos, tuniak, avokádo, ľanové semienka a vlašské orechy. Je dôležité jesť pravidelne a vyvážene, aby sa udržala rovnováha energie v tele. Vyhnite sa vynechávaniu jedál a zahrňte do svojho jedálnička dostatok čerstvého ovocia, zeleniny a celozrnných potravín.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom