Tipy na starostlivosť o aknóznu pleť

Tipy na starostlivosť o aknóznu pleť
Tipy na starostlivosť o aknóznu pleť Thinkstock

Mnohé z nás majú problém s nečistou pleťou. Pupence, uhry a akné nám znepríjemňujú život. Nečistá pleť pôsobí zanedbaným dojmom. Prečo vznikajú tieto chybičky krásy a ako ošetrovať nečistú pleť?

Aj vy závidíte iným ženám ich takmer bezchybnú pleť? Prečo vznikajú pupence, akné či uhry?

Príčiny nečistoty pleti môžu byť rozličné: celková nečistotnosť, nedbalé čistenie pleti, zlé trávenie, nevhodná strava, duševné strasti, alkohol, fajčenie, niektoré lieky, nevhodný mejkap, ako aj možné pôsobenie nečistého ovzdušia. I náhla zmena spôsobu života, zmena podnebia a stravy môžu vyvolať pupence a vyrážky. Často to môžeme pozorovať napríklad na dovolenke.

Na odstránenie pupencov a rozličných prechodných nečistôt pleti sú vhodné kozmetické prípravky, ktoré obsahujú lieh, majú tiež antiseptické a protizápalové vlastnosti.

Častou chybou krásy našej pokožky sú uhry, ktoré sa prejavujú ako čierne bodky. Môžu sa objaviť všade, kde sa nachádzajú mazové žľazy, teda na tvári, krku, chrbte a inde. Uhry sú zmesou výlučkov mazových žliaz, odumretých rohových buniek a baktérií. Čierna časť uhrov pozostáva z prachu, špiny a keratínu, oxidovaného (okysličeného) pôsobením vzduchu. Bielu časť uhra tvorí kožný maz. Ak sa uhrovitá pokožka neošetruje, uhry sa časom zapaľujú a na ich miestach vznikajú pupence označované ako akné. Takáto pleť býva typická pre dospievajúcich mladistvých a akné v tomto období sa odlišuje od toho v dospelosti.

Ako ošetrovať uhrovitú pleť?

Okrem vhodných kozmetických prípravkou určených špeciálne na tento typ pokožky, môžeme využiť liečivú silu prírody. A to prostredníctvom záparov, masiek či zábalov. O príprave záparov sme si povedali v tomto článku, ktorý nájdete tu:

Na vonkajšie aj vnútorné použitie pri akné sú vhodné napríklad kvety podbeľa, listy rozmarínu, vňať prasličky, vňať tymianu, vňať šalvie, plody fenikla a iné liečivé rastliny. Aj droždie, obsahujúce komplex vitamínov B, je dobrým domácim prostriedkom na vonkajšie a vnútorné používanie. Výsledky po užívaní droždia sa však prejavujú až po 4 – 6 týždňoch. Predpokladom dobrého účinku všetkých procedúr je však celkový zdravý spôsob života alebo dodržiavanie zodpovedajúcej diéty.

Čajoviny na akné na vonkajšie použitie

1. Listy rozmarínu 20 , kvety arniky 30 g, vňať šalvie 30 g.

1 polievková lyžica na 2 dl záparu na obklady aj na kúpele.

2. Kvety rumančeka a kvety arniky (rovnakým dielom).

2 polievkové lyžice na ½ litra záparu na obklady a na omývanie.

3. Listy rozmarínu a kvety levandule po 5 g, vňať tymianu a vňať rumančeka po 30 g.

2 polievkové lyžice na ½ litra záparu na obklady a na omývanie.

4. Kvety rumančeka 30 g, vňať dúšky materinej 20 g.

2 polievkové lyžice na ½ litra záparu na obklady.

Keď napriek všetkej starostlivosti nedochádza k zlepšeniu, treba vyhľadať lekára. Akné sa totiž často vyskytuje aj u starších ľudí a býva sprievodným znakom hormonálnych porúch, črevných ochorení alebo porúch metabolizmu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom