Mnohé z nás majú problém s nečistou pleťou. Pupence, uhry a akné nám znepríjemňujú život. Nečistá pleť pôsobí zanedbaným dojmom. Prečo vznikajú tieto chybičky krásy a ako ošetrovať nečistú pleť?
Aj vy závidíte iným ženám ich takmer bezchybnú pleť? Prečo vznikajú pupence, akné či uhry?
Príčiny nečistoty pleti môžu byť rozličné: celková nečistotnosť, nedbalé čistenie pleti, zlé trávenie, nevhodná strava, duševné strasti, alkohol, fajčenie, niektoré lieky, nevhodný mejkap, ako aj možné pôsobenie nečistého ovzdušia. I náhla zmena spôsobu života, zmena podnebia a stravy môžu vyvolať pupence a vyrážky. Často to môžeme pozorovať napríklad na dovolenke.
Na odstránenie pupencov a rozličných prechodných nečistôt pleti sú vhodné kozmetické prípravky, ktoré obsahujú lieh, majú tiež antiseptické a protizápalové vlastnosti.
Beauty video: Krásna ako Kendall Jenner? Žiaden problém!
Častou chybou krásy našej pokožky sú uhry, ktoré sa prejavujú ako čierne bodky. Môžu sa objaviť všade, kde sa nachádzajú mazové žľazy, teda na tvári, krku, chrbte a inde. Uhry sú zmesou výlučkov mazových žliaz, odumretých rohových buniek a baktérií. Čierna časť uhrov pozostáva z prachu, špiny a keratínu, oxidovaného (okysličeného) pôsobením vzduchu. Bielu časť uhra tvorí kožný maz. Ak sa uhrovitá pokožka neošetruje, uhry sa časom zapaľujú a na ich miestach vznikajú pupence označované ako akné. Takáto pleť býva typická pre dospievajúcich mladistvých a akné v tomto období sa odlišuje od toho v dospelosti.
Ako ošetrovať uhrovitú pleť?
Okrem vhodných kozmetických prípravkou určených špeciálne na tento typ pokožky, môžeme využiť liečivú silu prírody. A to prostredníctvom záparov, masiek či zábalov. O príprave záparov sme si povedali v tomto článku, ktorý nájdete tu:
Na vonkajšie aj vnútorné použitie pri akné sú vhodné napríklad kvety podbeľa, listy rozmarínu, vňať prasličky, vňať tymianu, vňať šalvie, plody fenikla a iné liečivé rastliny. Aj droždie, obsahujúce komplex vitamínov B, je dobrým domácim prostriedkom na vonkajšie a vnútorné používanie. Výsledky po užívaní droždia sa však prejavujú až po 4 – 6 týždňoch. Predpokladom dobrého účinku všetkých procedúr je však celkový zdravý spôsob života alebo dodržiavanie zodpovedajúcej diéty.
Najužitočnejší trend sezóny: Noste dve tašky!
Čajoviny na akné na vonkajšie použitie
1. Listy rozmarínu 20 , kvety arniky 30 g, vňať šalvie 30 g.
1 polievková lyžica na 2 dl záparu na obklady aj na kúpele.
2. Kvety rumančeka a kvety arniky (rovnakým dielom).
2 polievkové lyžice na ½ litra záparu na obklady a na omývanie.
3. Listy rozmarínu a kvety levandule po 5 g, vňať tymianu a vňať rumančeka po 30 g.
2 polievkové lyžice na ½ litra záparu na obklady a na omývanie.
4. Kvety rumančeka 30 g, vňať dúšky materinej 20 g.
2 polievkové lyžice na ½ litra záparu na obklady.
Keď napriek všetkej starostlivosti nedochádza k zlepšeniu, treba vyhľadať lekára. Akné sa totiž často vyskytuje aj u starších ľudí a býva sprievodným znakom hormonálnych porúch, črevných ochorení alebo porúch metabolizmu.