Zaujíma vás čo sa deje s telom počas tehotenstva? Plánujete otehotnieť alebo ste tehotná a chcete vedieť, čo vás čaká? V článku si povieme o niekoľkých príznakoch tehotenstva.
Tehotenstvo sa u niekoho hlavne v začiatkoch prejavuje nevoľnosťami, alebo citlivosťou na niektoré potraviny a ich vône. Aj to je dôvod, prečo mnoho žien použije pri týchto príznakoch najskôr tehotenský test. Tým vieme potvrdiť, či ide o tehotenstvo alebo nie.
Testy v tehotenstve
Keď sme pri testoch a tehotenstve, zvykne sa používať aj ovulačný test. Tým práve zisťujeme hladinu luteinizačného hormónu (LH), ktorý pôsobí na vaječníky, pomáha vajíčkam dozrieť a je zodpovedný za uvoľnenie zrelého vajíčka z folikulu. Pomáha nám určiť plodné dni, keď sa žena snaží otehotnieť.
Tehotenstvo trvá 10 lunárnych mesiacov, čo je 40 týždňov. Ide o približne 280 dní od poslednej menštruácie a počas každého jedného z nich sa s vaším telom dejú zázraky.
Toto obdobie tiež delíme na tri trimestre, ktoré tiež ohraničujú rôzne fázy, kedy sa v tele dejú zmeny. Každému trimestru sú priraďované iné, a tiež sa líšia odporúčania pre budúce mamičky. Bábätko rastie, vyvíja sa a mení sa aj vaše telo.
Prípad od prípadu
So zmenami často dochádza aj k rôznym ťažkostiam, ako napríklad nevoľnosť a vracanie, hnačka, zápcha, pálenie záhy, reflux, žilová nedostatočnosť či poruchy spánku. Tehotenstvo so sebou prináša aj oslabenie imunity a s ňou môže ľahšie dôjsť k prechladnutiu či chrípke, alebo kašľu.
Nájdu sa aj také prípady, kedy môžeme hovoriť o bezproblémovom tehotenstve a stačí len doplnenie niekoľkých vitamínov a prospešných látok. Tieto tipy tehotenstva sa dajú užívať plnými dúškami, pripraviť sa na to, čo príde s bábätkom aj načerpať sily.
Tehotným ženám sa v každom prípade odporúča dodržiavať pravidlá vyváženej a pestrej stravy a tiež dodržiavanie pitného režimu. Ide najmä o dostatočný pohyb, prísun vitamínov, kyseliny listovej.
Potrebné je vyhýbať sa alkoholu, cigaretám, drogám, liekom, i niektorým potravinám ako napríklad: surové mäso, surové vajcia, mäkké a čerstvé syry. Budúce mamičky by sa mali vyhýbať nadmernému zaťažovaniu organizmu zdvíhaním ťažkých predmetov alebo aj horúcim kúpeľom.
Tieto aj ďalšie odporúčania sa dozvie každý v tehotenstve počas vyšetrení, ktoré absolvuje. S týmto obdobím totiž súvisia aj pravidelné prehliadky u lekára. Počas prehliadok lekár sleduje vývoj dieťaťa aj stav matky. Je potrebné absolvovať hneď niekoľko testov a odberov.
Čo zbaliť do pôrodnice?
V závere tehotenstva je dobré sa pripravovať na pôrod. Nutné je pripraviť si napríklad veci do pôrodnice. Odporúča sa zbaliť si tašku aj mesiac pred príchodom bábätka.
Medzi základné potreby určite patrí bežná kozmetika a hygienické potreby ako zubná kefka a pasta, sprchové gély a šampón, hrebeň na vlasy, toaletný papier, hygienické vložky, nepremokavé podložky, tampóny do podprsenky, vlhčené utierky. Z dojčených vecí treba myslieť aj na dojčenskú podprsenku a pyžamo. Určite si pribaľte aj uteráky, župan či papuče.
Nesmieme zabudnúť zbaliť tiež veci pre bábätko. Tu je potrebné priniesť si plienky, oblečenie, zavinovačku a deku, olejček či krém proti zapareninám.
Informačný servis