Tanec so smrťou: Aktivistka odhaľuje „ľudskú“ tvár žralokov

Tanec so smrťou: Aktivistka odhaľuje „ľudskú" tvár žralokov
Shawn Hendrichs

Akrobatka a ochrankyňa prírody sa ponorila na dno Atlantického oceána medzi desiatky žralokov, aby sériou fascinujúcich fotografií a videí bojovala za udržanie rovnováhy v podmorskom svete.

Podmorská akrobatka a zanietená ochrankyňa prírody Hannah Fraser sa už niekoľko rokov snaží verejnosť upozorniť na kritickú situáciu ohrozeného morského života. Nedávno sa ponorila do chladných hlbín Atlantického oceána neďaleko pobrežia Bahám, aby sa so žralokmi tigrími zapojila do „tanca smrti“.

Slzy morskej panny

Tanec so smrťou: Aktivistka odhaľuje „ľudskú" tvár žralokov
Shawn Hendrichs

Bez špeciálneho výstroja, ochranných prvkov či kyslíkovej bomby 38-ročná aktivistka dokončila ďalšiu z fascinujúcich podmorských scén, ktoré sa stali súčasťou dokumentu „Slzy morskej panny“ a môžu pomôcť svetu ukázať, že žraloky nie sú podmorskí zabijaci, akých z nich vykresľujú hollywoodske filmy.

O svojom poslednom zážitku, ktorý sa nakrúcal v hĺbke 18 metrov, Hannah povedala: „Keď som sa prvýkrát ponorila do vody plnej žralokov tigrích, bola som nervózna. Najdôležitejšie bolo vedieť, ako fungujú ich mysle, čo ich núti používať tlamu a zuby pri skúmaní terénu a reakciách na rôzne podnety a ako sa takýmto situáciám a pohybom vyhnúť. Vynechali sme všetky svetlé materiály, ktoré by mohli pútať pozornosť žralokov a mylne ich doviesť k záveru, že som ryba.“ Aj z tohto dôvodu blondínka z Anglicka, ktorá momentálne žije v Los Angeles, použila čiernu parochňu.

„Naučila som sa, ako sa ich môžem správne dotknúť, aby sa cítili pohodlne a na svoje prekvapenie som zistila, že majú radi šteklenie na nose,“ prezradila Hannah.

Tanec so smrťou: Aktivistka odhaľuje „ľudskú" tvár žralokov
Shawn Hendrichs

Bitie na poplach

Tanec so smrťou: Aktivistka odhaľuje „ľudskú" tvár žralokov
Shawn Hendrichs

Fascinujúci film, ktorý sa natáčal päť dní, má podľa aktivistky pomôcť zastaviť zabíjanie žralokov tigrích, ktorí sa pre nadmerný lov na mäso či plutvy dostávajú čoraz bližšie na zoznam ohrozených živočíchov blížiacim sa k vyhynutiu.

„Všetky krátke dokumenty a nádherné fotografie Shawna Hendrichsa sme vytvorili preto, aby sme ľudí inšpirovali k zmene a k patričným činom v oblasti ochrany morského života,“ uviedla Hannah, ktorá dokáže zadržať dych na dve minúty.

„Hannah nemala žiadne potápačské vybavenie, bola oblečená len v tenkom overale a zakrytá farbou na telo. Bez masky, plutiev a akýchkoľvek ochranných prvkov sa musela spoliehať len na svoje schopnosti, tréning a skúsenosti. Na chyby nezostal priestor,“ uviedol fotograf.

Boj predátorov?

„Ľudia sa ma pýtajú, prečo by som riskovala svoj život na niečo takéto, hlavne keď ide o nebezpečných predátorov, akými sú aj žraloky. Myslím si, že všetky zvieratá zohrávajú dôležitú úlohu pri udržaní rovnováhy oceánskeho ekosystému. Ľudia sa snažia zničiť všetko, čo vnímajú ako konkurenciu až do takej miery, že teraz je ohrozená už aj naša existencia na tejto planéte. Bojujem za lepšie porozumenie všetkých morských tvorov a dúfam, že sa mi podarí inšpirovať ľudí vnímať žraloky ako inteligentné a úchvatné zvieratá, ktoré treba chrániť,“ uviedla Hannah.

„Ročne zabíjame sto miliónov žralokov a to aj napriek tomu, že za rok sa vyskytne okolo päť prípadov, kedy žralok napadne človeka. Kto je nebezpečným predátorom v tejto rovnici?“ pýta sa ochranárka na záver.

www.dailymail.co.uk

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom