Podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR Denisa Saková sa v dňoch 14. až 16. januára 2025 zúčastnila pracovnej návštevy talianskeho Ríma spolu so slovenskou delegáciou vedenou prezidentom SR Petrom Pellegrinim.
Počas pracovnej cesty absolvovala viacero bilaterálnych rokovaní na tému posilnenia slovensko-talianskych vzťahov a perspektívy obchodnej spolupráce vrátane spoločného slovensko-talianskeho postoja pri obnovení dovozu plynu cez územie Ukrajiny. Ďalšími témami spoločných rokovaní bola oblasť automatizácie, inovatívnych technológií, OZE, riešenie energetickej efektívnosti, obehového hospodárstva a digitalizácie.
D. Saková taktiež otvorila konferenciu „Why Slovakia? Fit for Investing and Trade“, kde Slovensko predstavilo investičné príležitosti a vyzdvihlo potenciál spolupráce v jadrovej energetike. Kľúčovou súčasťou konferencie bolo i podpísanie memoránd o spolupráci medzi slovenskými spoločnosťami JAVYS, VÚJE a talianskym partnerom newcleo, ktoré otvárajú nové možnosti v oblasti jadrovej energetiky a reaktorov štvrtej generácie.
„Taliansko podporí Slovensko v snahe o obnovenie tranzitu plynu z východu na západ cez územie Ukrajiny. Aj to je výsledkom našich rokovaní, ktoré sme mali s prezidentom Slovenskej republiky Petrom Pellegrinim a talianskou premiérkou Giorgiou Meloni. Taliansko, rovnako ako Slovensko, presadzuje riešenia založené na faktoch a nie na pocitoch. Ak do Európy prúdi plyn plynovodmi cez južnú trasu a rovnako vo veľkom sa dováža aj plyn cez LNG terminály, neexistuje podľa nás žiadny rozumný dôvod, aby sa nedovážal aj potrubím cez Ukrajinu a Slovensko do krajín strednej Európy,“ povedala podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR Denisa Saková.
Ministerka hospodárstva SR Denisa Saková absolvovala pracovnú návštevu Ríma, počas ktorej sa zúčastnila viacerých podujatí a stretnutí zameraných na prehĺbenie bilaterálnych vzťahov a podporu investícií, obchodu a inovácií medzi Slovenskom a Talianskom.
Jedným z kľúčových bodov programu bolo stretnutie s talianskym ministrom pre podniky a ´Made in Italy´ Adolfom Ursom. Diskusia sa zamerala na spoluprácu oboch krajín v oblasti energetiky, investičných príležitostí a prehĺbenia vzájomnej obchodnej kooperácie.
V téme konkurencieschopnosti sa ministri zhodli na záveroch Draghiho správy, kde kládol väčší dôraz na rovnováhu medzi zelenou tranzíciou a konkurencieschopnosťou tak, aby zelená tranzícia a dekarbonizácia neviedli k ohrozeniu európskej konkurencieschopnosti, deindustrializácii, či znižovaniu sociálnych štandardov v krajinách.
Prelomová spolupráca v oblasti jadrovej energetiky
Významnú pozornosť počas návštevy získala jadrová energetika. Počas konferencie „Why Slovakia? Fit for Investing and Trade“ sa uskutočnilo podpísanie dvoch rámcových dohôd medzi slovenskými spoločnosťami JAVYS, VÚJE a partnerom newcleo. Tieto dohody otvárajú cestu k spolupráci v oblasti prepracovania vyhoreného jadrového paliva a vývoja reaktorov štvrtej generácie.
Ministerka D. Saková ocenila prebiehajúcu spoluprácu medzi slovenskými a talianskymi spoločnosťami: „Slovensko má bohaté skúsenosti so všetkými fázami jadrového palivového cyklu. Som presvedčená, že tieto strategické partnerstvá prispejú k posilneniu energetickej bezpečnosti, stabilite cien a dosiahnutiu klimatických cieľov,“ uviedla Saková.
Automobilový priemysel a jednotný trh
Slovensko a Taliansko dlhodobo spájajú silné väzby v oblasti automobilového priemyslu. „Transformácia automobilového priemyslu by mala zahŕňať všetky dostupné udržateľné technológie, vrátane nízkouhlíkových palív. Musíme tiež odstrániť prekážky na jednotnom trhu a zabezpečiť spravodlivú hospodársku súťaž,“ zdôraznila Saková.
V roku 2025 plánuje Slovensko tiež účasť na talianskom veľtrhu „Tutto Food“, ktorý sa bude konať v Miláne. Tento poskytne príležitosť slovenským malým a stredným podnikom na prezentáciu inovácií a vstup na taliansky trh. „Som presvedčená, že táto návšteva otvorí nové možnosti pre partnerstvá a investície.
Slovensko je pripravené byť spoľahlivým partnerom pre talianske firmy a podporovať projekty, ktoré prinášajú dlhodobý rast a inovácie,“ uzavrela Denisa Saková.