Starostlivosť o kožu sa začína vodou. Aby sprchy, zábaly, obklady, naparovanie tváre, striedavé kúpele skutočne slúžili našej kráse i zdraviu, je dobré vedieť viac o ich správnom používaní.
Kúpele pôsobia na väčšinu z nás príjemne a upokojujúco, a to najmä vtedy, keď si do vody pridáme aj voňavú prísadu. Našej koži však príliš časté kúpanie ani hodiny trvajúce vysedávanie vo vani neprospieva. Popri každodennom sprchovaní úplne postačí kúpať sa dvakrát za týždeň.
Podľa názoru lekárov očistný teplý kúpeľ nemá pritom trvať dlhšie ako 15 – 20 minút. Najvhodnejšia teplota vody kúpeľa je 35 – 38 °C. Ešte teplejší kúpeľ znáša iba mastná pokožka. Voda totiž zbavuje kožu nielen tuku, ale i ochranného kyslého plášťa. Sprchovanie trvá pomerne krátko. Preto sa môžeme sprchovať denne.
Teplá voda je nielen príjemná, ale aj zdravá, pretože podporuje krvný obeh, rozširuje póry a kapiláry. Jej vplyvom tiež potné žľazy vo zvýšenej miere vylučujú škodlivé i jedovaté látky z tela.
Po každom teplom kúpeli treba ochabnutú pokožku osviežiť chladnou, nie však príliš studenou sprchou, aby sa napla, póry sa stiahli a nastalo celkové príjemné osvieženie.
Voda však nielen osviežuje a očisťuje, ale môže aj liečiť. O tom si povieme nabudúce.