Nie je chlieb ako chlieb. Tiež ste si všimli, že väčšinou hneď na tretí deň po zakúpení vám začne „kvitnúť“ do zelena?
Za posledných 20 rokov došlo k dramatickému úpadku kvality potravín. Týka sa to aj chleba – potraviny, ktorá sa objavuje na našom stole takmer každý deň. Vyzerá síce stále rovnako ako predtým, no zmenil sa bohužiaľ spôsob výroby a chuť.
Nešťastné enzýmy a éčka
Nachádzajú sa takmer všade a nevyhol sa im ani chlieb. Predtým sa táto základná potravina vyrábala z kvásku, múky a vody. V súčasnosti sa pripravuje z polotovarov – špeciálnych zmesí obsahujúcich umŕtvený priemyselný kvások a tiež prídavne látky (tzv. éčka).
Je mäkkosť chleba zárukou kvality?
Keď kupujete chlieb, skúšate stlačením jeho mäkkosť. To býva pre vás zárukou čerstvosti. No je to v skutočnosti tak? Túto mäkkosť väčšina výrobcov dosiahne tak, že skráti čas pečenia. Preto už za tri dni sa na ňom objaví pleseň. „Skrátenie času sa docieli i používaním spomínaných enzýmov a éčok. Keď uberiete z výroby chleba čas, zoberiete mu i všetky jeho kvality vrátane vône a chuti“, hovorí docent Jozef Příhoda, ktorý sa na vysokej škole chemicko-technologickej venuje výrobe chleba väčšinu svojho života.
Staronový chlieb?
Ďalšie negatívum uberajúce na kvalite chleba nášho každodenného predstavuje, že v snahe znížiť výrobné náklady sa do cesta pri výrobe nového voňavého bochníka pridáva pomletý chlieb, ktorý sa nepredal. V niektorých prípadoch tvorí tento starý chlieb až desatinu objemu toho nového. Už len málo výrobcov sa drží starých tradičných receptúr. Potraviny sa z roka na rok stávajú čoraz drahšie, no ich kvalita naopak klesá.