Keď vám zloží poctu samotná Anna Wintour, šéfredaktorka magazínu Vogue, znamená to, že ste v mediálnom priemysle zanechali výraznú stopu hodnú uznania. Pokiaľ vám meno Si Newhouse neutkvelo v pamäti, nevadí. Jeho práca hovorí zaňho. Mediálny guru bol vydavateľom takých magazínov ako Vogue, Vanity Fair či The New Yorker. Po dlhom zápase prehral svoj najťažší boj s chorobou.
Anna Vintour pre Vogue.com, uviedla: „Si Newhouse bol najvýnimočnejší vodca. Čokoľvek viedol, nasledovala som ho bez otázok, jednoducho preto, že do mňa vkladal takú dôveru, akú som mala ja v neho. Nikdy sa nepozeral na údaje alebo štatistiky, ale išiel za svojimi inštinktami a očakával, že jeho editori urobia to isté. Naliehal na nás, aby sme riskovali a prekypoval chválou, keď sme sa vyplatili. Tento pokorný, premýšľavý, vysoko idiosynkratický človek, bol pravdepodobne najmenej kritický človek, akého som kedy poznala, uprednostnil rodinu, priateľov, umenie, filmy a svojich milovaných mopslíkov pred krikľavosťou newyorského mediálneho sveta.“
Newhouse sa stal predsedom spoločnosti Condé Nast v roku 1975, pričom pokračoval v budovaní bohatstva spoločnosti Vanity Fair. V roku 1992 zakúpil New Yorker. To vyvolalo zúfalstvo u mnohých dlhoročných zamestnancov a čitateľov. V rozhovore pre New York Times v roku 1989, povedal, že tajomstvo jeho úspechu spočívalo v tom, že nebol „editorom“.
Predstavitelia najznámejších módnych magazínov mu prejavujú svoju úctu a spomínajú naňho ako na človeka, ktorý zmenil mediálny svet. My sa k nim s pokorou v srdci pripájame a dúfame, že nás jeho šarm a um povedú na ceste i naďalej a dokážeme niekoho inšpirovať aspoň sčasti tak, ako on viedol a inšpiroval dlhé roky nás.
Monika Vranková