Svadba priamo na premiére Hádkovcov. Herečka a režisér si povedali áno pred stovkami divákov

Hadkovci foto 1.jpg
Foto: Bontonfilm

Už 14. júla príde do slovenských kín nová česká komédia od tvorcov úspešného filmu Matky – Sandry Novákovej a Vojtěcha Moravca. Sandra a Vojtěch sú nielen spolupracovníci, ale tiež životní partneri a od minulého týždňa už aj manželia. Česká predpremiéra ich novej snímky Hádkovci sa totiž  prekvapivo zmenila na svadbu.

Sympatická dvojica šokovala a zároveň dojala všetkých pozvaných hostí, keď si v kinosále v pražskej Lucerne povedala svoje áno. Práve na tomto mieste sa totiž mladomanželia prvýkrát stretli. „Dva roky sme zasnúbení, ale keďže máme stále veľa práce, vlastne sme si ani nenašli čas zariadiť si svadbu a všetko to zorganizovať,“ uviedla Sandra Nováková, ktorá spolu so svojím teraz už manželom napísala scenár k novinke Hádkovci a zároveň si vo filme zahrala jednu z hlavných postáv. Vojtěch Moravec snímku režíroval. „Keď sa chystala premiéra filmu Hádkovci, uvedomili sme si, že na nej budú naši kamaráti, naši rodičia a príbuzní, budeme tam my a že to sú pre našu svadbu tie najdôležitejšie atribúty. Naozaj nám až pred pár týždňami napadlo, že tam budú všetci a zároveň to bude na mieste, kde sme sa spoznali, a povedali sme si: poďme sa teda rovno aj vziať,“ dodala so smiechom herečka.

Hadkovci autori scenara v. moravec s. novakova.jpg
Foto: Bontonfilm

Vlastný partnerský vzťah poslúžil dvojici tvorcov aj ako inšpirácia na napísanie scenára ku komédii Hádkovci. „Raz sme sa tak doma hádali o tom, že sa hádame, až sme sa začali baviť o tom, ako sa vlastne hádame. Keď sme zistili, že počas covidu sa hádajú všetci okolo nás, zrazu sme v tom mali jasno,“ prezradil Vojtěch Moravec, ako prišli na nápad natočiť film o rodine, ktorá sa stále háda. Napísanie scenára na tému hádok malo na ich partnerstvo údajne pozitívny vplyv. „Zaujímavé je, že na náš vzťah to zapôsobila terapeuticky a v podstate sa všetko vyčistilo. Takže odporúčam tento film všetkým, ktorí sa občas hádajú. Možno to na nich bude mať rovnaký účinok!“ uviedla Sandra Nováková.

Hádkovci rozprávajú príbeh svojráznych príbuzných, u ktorých sú hádky na dennom poriadku. Od toho je odvodené aj ich priezvisko. Jakub PrachařHynek Čermák stvárňujú dvoch bratov, ktorí sú úplne odlišní, ale majú sa svojím spôsobom radi. Zato ich manželky v podaní Sandry NovákovejJitky Čvančarovej si nevedia prísť na meno a vzájomné ohováranie je pre ne neoddeliteľnou súčasťou života. Obidva páry sa spolu náhodne stretávajú v byte starého otca, ktorý je v nemocnici a vôbec to s ním nevyzerá dobre. Hoci sa všetci štyria tvária, že chceli dedkovi iba nakŕmiť korytnačku, v skutočnosti si prišli obzrieť potenciálne dedičstvo. Karty navyše zamieša ďalší dedič – otec dvoch bratov, ktorého si zahral Ondřej Pavelka. Ten prichádza na neplánované rodinné stretnutie s nečakanou novinkou. Starký chce s nimi všetkými ísť k moru, aby ho aspoň raz v živote videl. Bizarná situácia so sebou prinesie lavínu vtipných hlášok, „šťavnatých“ slovných výmen a komických scénok.

Hadkovci bratia h. cermak j. prachar.jpg
Foto: Bontonfilm

Hádkovci mi trochu pripomínajú prvú snímku o rodine Homolkovcov, ktorá je komédiou, ale zároveň aj trochu smutným filmom. Tiež sa v nej postavy často hádajú a keď sa práve nehádajú, stále tam dochádza k nejakým rušivým momentom a pôsobí to rozčuľujúcim dojmom. Na druhej strane sú tam aj smutné a dojímavé situácie rovnako ako v tomto filme,“ opísal komédiu Hádkovci jeden z hlavných predstaviteľov Jakub Prachař.

Hadkovi h. cermak j. cvancarova.jpg
Foto: Bontonfilm

Dej filmu sa odohráva v dokonalých retro kulisách jedného pražského bytu. Pri pohľade na ne si určite nejeden divák s nostalgiou zaspomína, že takto nejako to vyzeralo skoro vo všetkých socialistických domácnostiach. Na scénografii si tvorcovia dali obzvlášť záležať. „Obidvaja s Vojtom milujeme výtvarne poňaté filmy. Realita je všade okolo nás, tak prečo sa aspoň vo filmovej reči neodviazať? Celý príbeh sa odohráva v jednom byte, preto sme k filmovým dekoráciám pristupovali tak, akoby boli ďalšou hlavnou postavou, ktorá si zaslúži pozornosť a starostlivosť. Oslovili sme v súvislosti s tým geniálneho Marka Cpina, ktorý prekonal naše očakávania,“ hovorí s nadšením Sandra Nováková.

Na originálnu českú komédiu zo života Hádkovci sa môžu slovenskí diváci tešiť v kinách už 14. 7. 2022.

Producentmi filmu sú Bontonfilm StudiosV7Mlove.FRAME, koproducentom je TV JOJ. Distribútorom je spoločnosť BONTONFILM.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom