Dostatok horčíka prináša silu nielen fyzickú, ale aj duševnú a značná časť stredoeurópanov ho má nedostatok. Minerálna voda Magnesia obsahuje 68 % odporúčanej dennej dávky horčíka. Za jeho vysoký obsah vďačí unikátnej kombinácii hadca a oxidu uhličitého v geologickom podloží, kde vzniká. Správny pitný režim ovplyvňuje výkony tela aj ducha.
Každý z nás denne zdoláva vlastné malé či veľké výzvy, hľadá v sebe silu ísť ďalej. Či už vnútornú alebo vonkajšiu. Pandémia naplno odkryla aké krehké je zdravie, ako ľahko sa ocitneme na pomyselnej hojdačke dolu. Telo a duša však musia byť v rovnováhe – darmo ste fyzicky fit, keď je na tom psychika zle. Obe stránky človeka si vyžadujú starostlivosť.
Preto je dôležité nielen koľko toho vypijeme, ale aj čo pijeme. Dostatok horčíka prináša silu nielen fyzickú, ale aj psychickú. Značná časť stredoeurópanov má však deficit horčíka. Horčík, teda magnézium hrá pritom hlavnú úlohu pri enzymatických aktivitách, podieľa sa na mechanizme svalovej kontrakcie a regulácii napätia stien ciev.
Sila prírodného horčíka
Odporúčaná denná dávka horčíka je 375 mg na deň. Pri telesnej strate horčíka sa jeho nedostatok prejavuje únavou, svalovou slabosťou či dokonca bolestivými kŕčmi. Prirodzenými zdrojmi horčíka sú potraviny rastlinného pôvodu ako napríklad listová zelenina, mak, sója, orechy, ovsené vločky, ale aj niektoré prírodné minerálne vody.
Minerálna voda Magnesia má značný obsah horčíka, v jednej 1,5 l fľaši obsahuje 68 % odporúčanej dennej dávky horčíka. Za svoje jedinečné zloženie vďačí unikátnej kombinácii hadca a oxidu uhličitého v geologickom podloží, kde Magnesia vzniká.
Práve oxid uhličitý, ktorý je pozostatkom sopečnej činnosti, spôsobuje, že sa horčík z hadca uvoľňuje do podzemnej vody. Táto kombinácia je natoľko vzácna, že ju v celej Európe nájdeme len na niekoľko málo kilometroch štvorcových v Slavkovskom lese. Tak vzniká prírodná minerálna voda Magnesia výnimočná svojím zložením s vysokým obsahom prírodného horčíka a nízkym množstvom sodíka a strednou mineralizáciou. Navyše má lahodnú chuť, ktorá nie je slaná, čo vynikne nielen v perlivej, ale obzvlášť v neperlivej variante.
Pitný režim pre silu tela i mysle
O dôležitosti sily prírodného horčíka vedia svoje aj športovci, ktorí podávajú nielen fyzické výkony, ale sú aj pod stálym stresom a psychickým napätím. „Viem, že pre človeka je horčík nenahraditeľným prvkom. Sama na sebe cítim, že keď mám pitný režim s Magnesiou pod kontrolou a prijímam dostatok horčíka, mám dosť energie, nemám problémy s kŕčmi, mám lepšiu výkonnosť, väčšiu silu a necítim sa vyčerpaná. Lepšie sa viem sústrediť na výkon a šport si dokážem viac užiť,“ hovorí Emanuela Luknárová, slovenská reprezentantka v kanoistike, ktorá vybojovala v roku 2018 pre Slovensko zlatú medailu na olympijských hrách mládeže v Buenos Aires. Veľmi dobre si uvedomuje, že pre úspech je dôležitá nielen fyzická kondícia, ale aj duševná pohoda.
Potvrdzuje to aj známy psychológ a happytarián Aleš Bednařík, ktorý sa venuje tzv. pozitívnej psychológii zameranej na skúmanie oblastí života, ktoré nám dávajú pocit, že žijeme dobrý život a stojí za to žiť.
„Duševnú silu ovplyvňuje aj disciplína v stravovaní a pitnom režime. Duševne silní ľudia venujú čas a energiu veciam, ktoré sú podstatné pre ich úspech a nevenujú sa nepodstatnému. Sústredia sa na činnosti, v ktorých sa učia, zlepšujú a nerozptyľujú sa tými nepodstatnými. Pre mňa sa duševne silný človek vyznačuje aj schopnosťou odhadnúť mieru, byť striedmy, vedieť si užiť a podávať výkon, ale nie sa dlhodobo prekonávať, vedieť si ciele stanoviť aj sa ich vzdať, pracovať na sebe a zlepšovať sa,“ vysvetľuje Aleš Bednařík.
Soňa Švrčková