Súťaž o krmivo pre psy a mačky Royal Canin vyžrebovaná

Pes

 Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy v Bratislave aj tento rok predstavila verejnosti prácu a poslanie štvornohých priateľov človeka, ktorí uľahčujú život zrakovo postihnutým ľuďom.  Na Dni adoptívnych rodičov na Sekulskej 1 v Bratislave sa záujemcovia dozvedeli, čo obnáša príprava a výcvik vodiaceho psa,  či ako by sa verejnosť mala správať k vodiacim psom.  Návštevníci školy sa v rámci diskusie s priekopníkom výcviku vodiacich psov na Slovensku Imrichom Bartalošom dozvedeli aj o histórii výcviku na Slovensku.

Na akcii s názvom „Deň Adoptívnych Rodičov“ mali návštevníci možnosť nazrieť do sveta ľudí, ktorí pripravujú a vychovávajú štvornohých pomocníkov zrakovo postihnutým ľuďom.  Svoj najväčší krok k samostatnosti môžu zrakovo postihnutí ľudia dnes urobiť najmä vďaka priekopníkovi vo výcviku labradorov Imrichovi Bartalošovi a tímu Výcvikovej školy pre vodiace a asistenčné psy.

„Za bývalého Československa na Slovensku neexistoval výcvik vodiacich psov, psy sa cvičili v Čechách a zabezpečoval to výrobný podnik invalidov META.  S výcvikom však nebola spokojnosť, a preto sa jeden schopný nevidiaci Slovák Tibor Fifta rozhodol vybudovať výcvikovú školu v Čechách. Bol to môj spolužiak na konzervatóriu a vedel, že som veľký milovník psov  už od malička, preto ma angažoval do výcviku psov.  Ako špeciálny pedagóg som robil testy klientov formou rozhovoru. Zisťoval som,  aké majú podmienky doma pre psa, aký majú vzťah ku psom ako nevidiaci…Neskôr mi v Čechách dali jedno šteňa na výchovu, po kontrole mi ponúkli, že ho môžem cvičiť, s nadšením som sa ujal tejto práce, medzitým sa Slovenská republika osamostatnila a tohto psa sme už cvičili na Slovensku. Bol to prvý vodiaci pes vycvičený u nás,“ spomína s radosťou hudobný pedagóg a odborník na tyflokynológiu.

Imrich Bartaloš spolu s rodinou vycvičil 9 vodiacich psov a vyhral niekoľko majstrovstiev Slovenska a dokonca aj Maďarska. Dnes sa už pán Bartaloš venuje len hudobnej pedagógii, no ako člen správnej rady odovzdáva aj naďalej zaujímavé postrehy svojim nástupcom vo výcvikovej škole.

Pes

„Napríklad kedysi bolo jasné v hromadnej doprave, či už v trolejbuse, električke, že si môžem ísť sadnúť k prvému sedadlu za vodičom, ten pes sa tam nádherne zmestil a všetko bolo v poriadku. No dnes musím striehnuť, či je to ten nový typ alebo starý typ električky, úplne inak tam treba nastupovať a na iných miestach si môžem sadnúť,“ vysvetľuje Imrich Bartaloš. Rozdiel je aj v kŕmení psov: „ Kedysi sa kupovalo mäso u mäsiara, uvarili sa cestoviny, pridala zelenina a tým sa kŕmilo. Dnes sú to granule. Som zástancom kvalitného krmiva, aj keď je to drahšie, ale je tam všetko, čo pes potrebuje,“ dodal skúsený  odborník na tyflokynológiu.

Výcviková škola pre vodiace a asistenčné psy (VŠVAP) v Bratislave zabezpečuje účelový chov, výchovu, výcvik, odovzdanie psa klientovi a tyflokynologický servis (pomoc a poradenstvo v oblasti kynológie vodiacich psov). Za 21 rokov existencie (od roku 1995) tu vycvičili a odovzdali klientom 127 vodiacich psov a 2 asistenčné psy. 35 z nich je v súčasnosti v aktívnej službe.  Trénujú sa tu najmä labradorské retrívre, ktoré majú od roku 2007 z vlastného účelového chovu. „Chováme psy, ktoré sú povahovo vhodné na túto prácu. To znamená, že sú ľahko ovládateľné človekom, radi pre človeka pracujú a sú menej  temperamentné, ako je u labradora bežné,“ vysvetlila Katarína Kubišová z Výcvikovej školy pre vodiace a asistenčné psy. Labradory sú známe chuťou do jedla, preto často trpia obezitou a problémami s kĺbmi a kosťami. „Labrador je náchylný na priberanie na váhe, preto potrebuje krmivo, ktoré mu pomáha udržiavať ideálnu váhu a zároveň podporuje vývoj kostí a kĺbov. Taktiež bývajú veľmi pahltní, preto majú granule pre Labradora špeciálny tvar s dierkou v strede, ktorá zabezpečuje dôsledné kúsanie a prežúvanie granúl. Granule by mali obsahovať zvýšené množstvo bielkovín, menej tukov a tiež L-karnitín, ktorý zaisťuje lepšie spaľovanie tukov, pes teda nepriberá a cíti sa fit. Vhodné krmivo pre labradora obsahuje aj psylium a jačmeň. Tie umocnia pocit sýtosti,“ vysvetlila veterinárna lekárka Dominika Kališová z Royal Canin.

Šiesti z vás  môžu vyhrať nasledujúce ceny:

Pre psa

1x Royal Canin Size Health Nutrition  – Mini Adult 4 kg,

2x Royal Canin Size Health Nutrition  – Medium Adult 4 kg,

1 X Royal Canin Size Health Nutrition  Maxi Adult 4 kg,

Pre Mačku

1x Royal Canin Feline Health Nutrition Sterilised 4kg,

1x Royal Canin Feline Health Nutrition Fit 4 kg

Namiesto odpovede na súťažnú otázku stačí, keď uvediete, aký druh krmiva by ste chceli vyhrať. 

Súťaž trvá do 07.11.2016. VÝHRY NEBUDEME POSIELAŤ POŠTOU. JE POTREBNÉ SI PO NE PRÍSŤ DO REDAKCIE.

Jeeej! Nepodarilo sa nám nájsť váš formulár.

Výhercovia:

Eva Budáková Stupava, Eliška Matejovová Bratislava, Viera Sliváková Pezinok, Anna Baroková Bratislava, Monika Rybárová Bratislava, Alžbeta Macková Bratislava

Oops! Je nám ľúto, ale tento formulár nepracuje správne, problém je na našej strane. Pre nápravu situácie nás môžete kľudne kontaktovať

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom