Súťaž o knihy Dáma v zlatom má svojich výhercov!

Forum Film
Forum Film Forum Film

Zapojte sa do našej súťaže so strhujúcim príbehom majstrovského diela Gustava Klimta, Portrét Adely Blochovej- Bauerovej – Dáma v zlatom, ktorý vám do kín prináša www.forumfilm.sk a vyhrajte 4x rovnomennú knihu Dáma v zlatom od Anne-Marie O´ Connorovej.

Maria Altmannová (Helen Mirren) pochádzala z prominentnej viedenskej židovskej rodiny, ktorá patrila k bohatým mecenášom umenia. Jej matka bola sestrou Adele Bloch-Bauerovej, múzy Gustava Klimta, ktorú zvečnil aj na svojom najslávnejšom obraze Portrét Adele Bloch-Bauerovej I. Náhrdelník, ktorý mala Adele na krku počas maľovania, dostala Maria od strýka potom, ako jej milovaná teta v roku 1925 zomrela na meningitídu. Nástup nacizmu v roku 1938 kruto zasiahol do života Mariinej rodiny, ktorá prišla o všetko. Jej s manželom sa podarilo utiecť z Viedne najskôr do Anglicka a potom do Ameriky, kde začali nový život.

Napriek tomu nikdy nezabudla na svoj pôvod a svojich blízkych. Neustále sa jej vracali spomienky na šťastné chvíle prežité v kruhu rodiny, ktoré ju však nútili opäť prežívať bolesť z násilného odtrhnutia od všetkých milovaných. Keď po sestrinej smrti objavila v jej pozostalosti písomnosti týkajúce sa neúspešných pokusov získať späť vzácne umelecké diela patriace jej rodine, rozhodla sa učiniť spravodlivosti zadosť. Spolu s mladým právnikom Randym Schoenbergom (Ryan Reynolds) sa pustili do boja s neuveriteľnou mašinériou rakúskeho a amerického právneho systému, aby napravila krivdy spáchané v minulosti.

Forum Film
Forum Film

Z ich prípadu sa stal najslávnejší reštitučný prípad v histórii. Jeho výsledok mnohých šokoval –viedenská galéria prišla o kultúrnu ikonu, svoj symbol, ako aj o ďalšie vzácne Klimtove obrazy. Napriek tomu sa verejnosť priklonila k názoru, že vrátenie umeleckých diel pôvodným vlastníkom bola správna vec a nevyhnutným krokom na ceste vyrovnávania sa s vlastnou minulosťou. Obrazy neskôr kúpil kozmetický magnát Ronald Lauder a dnes visia v jeho Neue Galerie v New Yorku. To bola Mariina podmienka pri predaji, aby boli vždy prístupné verejnosti.

Maria Altmannová zomrela v roku 2011 vo veku 94 rokov. Randy Schoenberg založil spoločnosť, ktorá sa venuje reštitúciám. Časť podielu z predaja obrazov venoval Múzeu holokaustu v Los Angeles, aby história nezostala zabudnutá a spomienky sa uchovali pre budúce generácie. A z toho istého dôvodu vznikol aj film – príbehy ako je ten Mariin, o vykúpení a spravodlivosti, je treba rozprávať.

Viac informácií nájdete na:www.forumfilm.sk

Stačí ak správne a úplne odpoviete na súťažnú otázku a ste v hre.

Súťažná otázka:

Kde môžeme dnes obdivovať obrazy patriace Márii ?

Správnu odpoveď pošlite vo formulári nižšie.

Už 26. júna prichádza na plátna slovenských kín, ktorý poteší nielen fanúšikov dobrých filmov, ale i všetkých milovníkov výtvarného umenia.

Súťaž trvala do 24. júna 2015

Výhercovia:

Eva Oravcová, Zlaté Moravce

Peter Gážik, Valaská Belá

Eduard Hrivnák, Prievidza

Jarmila Maričáková, Spišská Nová Ves

Oops! Je nám ľúto, ale tento formulár nepracuje správne, problém je na našej strane. Pre nápravu situácie nás môžete kľudne kontaktovať

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom