Ako nám sociálne siete ničia vzťahy? Na toto si dávajte pozor

Vztah par pocitac socialne siete
Foto: ilustračné, GettyImages

Dnešná doba je ovládaná sociálnymi sieťami. Fyzický kontakt sa pomaly vytráca a virtuálny svet nám prináša množstvo nástrah. Ktoré sú to a ako sa im vyvarovať?

Teraz, keď sme každý na sociálnych sieťach, naše vzťahy nadobudli trošku iný rozmer. Otázne je, či ide o ten správny. Aj keď virtuálny svet má určite množstvo výhod, nedovoľme, aby nás úplne ovládol. Aj tu totiž platí dobrý sluha, zlý pán. Aké nástrahy nám hrozia? Zabíja internet lásku?

Digitálna žiarlivosť

Pichá vás v žalúdku, keď si pozeráte facebookove novinky? Ide o takzvanú digitálnu žiarlivosť, ktorá je obzvlášť zákerná. Komunikácia na sociálnych sieťach je v porovnaní s priamym rozhovorom nesúvislá.

Chýbajú nám pri nej totiž dôležité informácie, ako napríklad výraz tváre, tón hlasu, gestikulácia, ktoré okolnosti danej poznámky dosť spresnia. Potom často stačí nevinný komentár vášho najdrahšieho a vaša láska sa okamžite rúca.

Podľa istého výskumu sú v priemere užívatelia prihlásení približne dve a pol hodiny denne. To je dosť. To potom človeku unikne máločo. A mnohokrát ide o malichernosti, ktoré nič neznamenajú.

Pozor na bývalých medzi priateľmi

Máte aj vy svoju bývalú lásku stále medzi priateľmi na Facebooku? Alebo ju má váš partner? Tiež vás často napadá otázka, či ešte medzi nimi niečo je, či si s ňou píše a prečo?

Len málo skutočností vzbudí väčšiu žiarlivosť ako komunikácia s expartnermi. A k tomuto pocitu sa pridružia ešte i iné ako napríklad pocit vylúčenia. Začnete tiež o sebe pochybovať. Pridajú sa obavy zo straty partnera i zlosť. Zo vzťahu sa vytráca dôvera…

Vzťahový status – rozchod

Pravda je často bolestivá. Ak objavíte niečo, čo sa nemôže obísť bez následkov, vzťahové puto, pokiaľ je slabé, to nevydrží. Existuje niekoľko prípadov, kedy sa partneri rozišli kvôli vzájomným nezhodám, ktoré vyvolalo ich správanie na sociálnej sieti. A takýchto prípadov stále pribúda.

Stále pribúdajú rozchody a viacerí z novodobých vzťahov uvádzajú, že im ku koncu ich vzťahu dopomohol Facebook. Tieto tri previnenia boli najčastejšie: zasielanie správ bývalému partnerovi, konverzácia medzi partnerom a cudzou osobou, a nakoniec partnerove správanie, ktoré prezradila na Facebooku tretia osoba.

Predlžovanie trápenia z lásky on – line

Keď sa nemôžete od bývalého partnera odpútať, vaša situácia sa tým dosť zhoršuje. Pritom terapeuti odporúčajú: čím menej kontaktu, tým lepšie. Ale britská štúdia dokazuje, že sa tým čerstvo rozídení málokedy aj riadia.

Čo bezo mňa asi robí? Čo zdieľa s priateľmi? Aký má vzťahový status? Každý tretí užívateľ sleduje svojho bývalého na Facebooku a potrebuje o to dlhšiu dobu, aby sa s rozchodom dokázal vyrovnať.

Článok poukazuje na to, že hoci sociálne médiá majú svoje výhody, môžu negatívne ovplyvňovať partnerské vzťahy. Je dôležité byť si vedomý rizík spojených s používaním sociálnych sietí a mať zdravé zvyky v online interakciách, aby sme ochránili a upevnili svoje vzťahy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom