Minister zdravotníctva SR Kamil Šaško v utorok 11. februára zhodnotil svoje prvé 4 mesiace vo vedení rezortu zdravotníctva ako obdobie plné intenzívnej práce, odvážnych rozhodnutí a významných výsledkov.
V čase, keď tento rezort čelil náročným výzvam, dokázal dosiahnuť kľúčové úspechy, ktoré prispievajú k stabilizácii a rozvoju jedného z najdôležitejších pilierov spoločnosti – zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pre všetkých pacientov na Slovensku.
Už od prvého dňa vo funkcii, sa minister Šaško zameral na prvé konkrétne opatrenia. Najvýraznejším a najdôležitejším krokom bola dohoda s Lekárskym odborovým združením, ktorej predchádzalo navýšenie platov zdravotníkov o 112 miliónov EUR. Následne podľa dohody Národná rada SR schválila kľúčový balík zdravotníckych zákonov, čím sa zabezpečila stabilita zdravotníctva a ochrana pacientov. Týmto výsledkom sa podarilo odvrátiť výpovede lekárov a ohrozenie poskytovania zdravotnej starostlivosti.
„Mojou úlohou je sledovať každé jedno euro, ktoré do zdravotníckeho systému pritečie, aby slúžilo v maximálnej možnej miere v prospech pacienta,“ vyhlásil Šaško ešte pri svojom vymenovaní do funkcie ministra.
Preto bol ďalším dôležitým krokom odklon hrozby kolapsu vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP), kde ministerstvo zaviedlo opatrenia na stabilizáciu finančného manažmentu. Vo VšZP sa uskutočnilo transparentné výberové konanie na vedenie poisťovne, prijaté boli aj nevyhnutné manažérske opatrenia, ktoré odvrátili hrozbu ozdravného plánu a poisťovňa tak dosiahla efektívne hospodárenie.
„V súčasnosti prebieha historicky najväčšia výstavba a obnova nemocníc na Slovensku. Z prostriedkov Plánu obnovy a odolnosti budujeme úplne novú nemocnicu v Banskej Bystrici a Martine, v Poprade sa realizuje komplexná obnova a prestavba nemocnice. Modernizujeme aj ďalšie nemocnice a zdravotnícke zariadenia po celom Slovensku, čo výrazne zlepší kvalitu aj dostupnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti vo všetkých regiónoch,“ doplnil minister.
K. Šaško sa zameral aj na obnovu dôvery občanov v slovenský zdravotný systém. Koncom roka absolvoval diskusie v každom kraji Slovenska, počas ktorých otvorene komunikoval ako s odborníkmi, tak i s občanmi, načúval ich problémom a hľadal konkrétne riešenia šité na mieru pre daný región. Výsledkom týchto stretnutí vzišiel konkrétny plán, ktorý je súčasťou pracovného programu ŠANCA PRE ZDRAVIE a ten reflektuje najväčšie výzvy aj hlavné priority sektora.
Významné výsledky dosiahlo ministerstvo aj na medzinárodnej úrovni. Počas návštevy Holandska minister rokoval o projekte výstavby novej detskej onkologickej nemocnice, čo je krok k posilneniu špecializovanej zdravotnej starostlivosti na Slovensku.
Rovnako sa konalo rokovanie s európskym komisárom pre zdravie, čo výrazne prispelo k odvráteniu pokuty pre Slovenskú republiku. Za uplynulé mesiace bolo zrealizovaných viacero krokov na zefektívnenie chodu ministerstva. MZ SR v rámci konsolidačných opatrení znížilo počet zamestnancov o 10 %. Spustili sme prvú fázu centralizácie riadenia nemocníc.
Do zdravotníctva v tomto roku poputuje naviac o miliardu EUR. Ďalších dodatočných 212 miliónov EUR z Plánu obnovy a odolnosti prispeje k modernizácii zdravotníckej infraštruktúry, čím sa zvýši počet nových alebo zrekonštruovaných nemocničných lôžok. Aktuálne sa pracuje na opatreniach, ktoré prinesú zlepšenia v dostupnosti nových inovatívnych liekov pre slovenských pacientov.
„Prevenciu považujem za kľúčovú, preto ju maximálne budem podporovať a spravím všetko preto, aby sme zvýšili dostupnosť programov a informovanosť ľudí o možnostiach, ktoré majú,“ uviedol Šaško k jednej zo svojich priorít a zároveň dodal: „Toto obdobie je dôkazom, že aj v náročných podmienkach dokážeme dosiahnuť významné úspechy. Zdravotníctvo musí stáť na pevných základoch – prevencii, efektívnom manažmente a stabilnom financovaní,“ uzavrel minister zdravotníctva SR.