Stop nadmernému poteniu: Máme pre vás riešenie!

Leto, beauty, kráska, žena, slnko, dovolenka, elán, radosť, šťastie
Thinkstock

Ste aktívna žena v ustavičnom pohybe alebo jednoducho chcete počas leta vyzerať perfektne bez škaredých fľakov od potu na oblečení? Práve teraz je ten správny čas s tým niečo urobiť. O možnostiach riešenia sme sa poradili s hlavnou lekárkou kliniky Centrum Kramáre MUDr. Renátou Kučerovou.

Viete si predstaviť obdobie horúčav bez odpudzujúcich škvŕn od potu? A nielen počas leta. Aj pre vás, ktoré aktívne športujete a odmietate si pokaziť svoj svieži vzhľad a oblečenie, existuje jednoduché a dostupné riešenie. O tom, ako sa dá odstrániť tento problém, sme sa poradili s hlavnou lekárkou kliniky Centrum Kramáre MUDr. Renátou Kučerovou.

Botox nielen proti vráskam

Botulotixín (klobásový jed) je vlastne jedovatá látka, ktorá predstavuje produkt baktérie Clostridium botulinum. Väčšina z nás pozná jej účinky v súvislosti s odstraňovaním vrások. No táto látka pomáha úspešne riešiť aj problém nadmerného potenia.

Ako zákrok prebieha?

Podobne ako pri odstraňovaním vrások botulotoxínom, aj tu sa látka aplikuje injekčne. „Zákrok určený na riešenie problému nadmerného potenia sa realizuje veľmi tenkými ihlami, ktoré sa aplikujú do oblasti podpazušia. Ide tiež o jednodňový ambulantný výkon ,“upresňuje MUDr. Renáta Kučerová.

Hrozí nám bolesť?

Injekcie vo väčšine z nás vzbudzujú nedôveru a obavy pred bolesťou. „Keďže je oblasť pod pazuchou citlivejšia ako napríklad čelo, miesto aplikácie sa v tomto prípade znecitlivie špeciálnym gélom s obsahom anestetika, takže sa netreba báť žiadnej bolesti,“ ubezpečuje hlavná lekárka kliniky Centrum Kramáre.

Nepríjemné nadmerné potenie je možné úspešné riešiť nielen pod pazuchou, ale aj na iných miestach. MUDr. Kučerová hovorí: „U nás najčastejšie prebiehajú zákroky, ktoré sú určené na odstránenie nadmerného potenia pod pazuchami, pretože tieto miesta bývajú najviac na očiach verejnosti a často nás zrádzajú počas horúčav či vo vypätých situáciách. Ale botulotoxín sme aplikovali tiež na spodok chodidiel alebo na dlane rúk, podľa požiadaviek klienta.“

Aj v tomto prípade je botox bezpečný
MUDr. Renáta Kučerová
arch. arch. MUDr. Renáta Kučerová

Skôr než pacient absolvuje akýkoľvek zákrok, je potrebná konzultácia s lekárom, ktorý sa následne rozhodne a poradí klientovi, či je daný výkon preň vhodný,“ uvádza odborníčka. „Aj keď botox predstavuje jedovatú látku, podobne ako pri vyhladzovaní vrások sa aplikuje vo veľmi malých dávkach, ktoré sú v takomto množstve absolútne neškodné,“dodáva MUDr. Renáta Kučerová.

Ako dlho vydrží želaný efekt?

Ak uvažujete o podobnom zákroku, určite vás bude zaujímať, ako dlho vydrží . Podľa lekárky vás aplikácia botulotoxínu zbaví potu počas celej letnej sezóny. „Práve teraz je ten najideálnejší čas pripraviť sa na leto a podstúpiť zákrok, aby vám želaný účinok vydržal až do septembra. Záleží však aj od počtu aplikovaných jednotiek.“

Môže botox potenie vyliečiť?

Ak nadmerná produkcia potu vzniká ako dôsledok ochorenia (porucha štítnej žľazy a pod.), aplikácia botulotoxínu daný problém neodstráni a nevylieči. „Pacientovi však prevedením zákroku neublížime. Práve naopak, uľahčíme mu jeho život tým, že mu nadmerné potenie zapríčinené chorobou nebude znepríjemňovať jeho existenciu. V takýchto prípadoch je však vhodná konzultácia s ošetrujúcim lekárom, ktorý sa daným zdravotným problémom zaoberá a sleduje jeho priebeh. Našim cieľom je vytvoriť si čo najpresnejší obraz o pacientovi, aby sa mohol bezpečne zveriť do našich rúk pri naplňovaní svojich túžob po kráse a po perfektnom vzhľade,“ hovorí MUDr. Kučerová.

Rozhodli ste sa aj vy odstrániť nadmerné potenie a vyzerať počas leta stále sviežo a in? Potom je práve teraz ten najvhodnejší čas. Viac informácii získate na www.centrumkramare.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom