Starnutie mozgu môžete spomaliť pomocou týchto potravín už za 3 mesiace

Starnutie mozgu môžete spomaliť pomocou týchto potravín už za 3 mesiace
Starnutie mozgu môžete spomaliť pomocou týchto potravín už za 3 mesiace Foto: ilustračné, GettyImages

Jedlo obvykle riešime v súvislosti s chudnutím, ale jeho vplyv na zdravie koľkokrát zabúdame. Minimálne dovtedy, kým nás začne trápiť nejaký zdravotný problém. Oplatí sa ale upraviť jedálniček preventívne. Keď doň zaradíte pár dôležitých potravín, môžete významne spomaliť starnutie mozgu. Tým podporíte svoju pamäť a kognitívne schopnosti a znížite riziko vzniku demencií.

Mozog je riadiacim centrom organizmu. Vďaka nemu myslíme, komunikujeme, cítime, spomíname a zabúdame. Jeho fungovanie závisí nielen od veku, ale do značnej miery aj na našom životnom štýle, ktorého súčasťou je aj naša strava. Aby váš mozog fungoval tak, ako má, skúste ho netrápiť pitím alkoholu, fajčením a konzumáciou jedál s pridaným cukrom alebo priemyselne spracovanými polotovarmi a fast foodmi.

Do jedálnička pridajte tieto potraviny a konzumujte ich pravidelne:

Tučné ryby podporujú vašu pamäť

Na mysli máme lososa, makrelu, tuniaka alebo napríklad sleďa. Tieto ryby by sa mali na vašom tanieri objaviť aspoň dvakrát týždenne. Sú totiž vynikajúcim zdrojom omega 3 mastných kyselín, najmä DHA (kyselina dokosahexaenová), ktorá má zásadný vplyv na vývoj a správnu funkciu mozgových buniek. Podporuje pamäť, sústredenie a celkovo naše kognitívne funkcie.

Nervovej sústave pomôžu orechy

Na omega 3 mastné kyseliny sú bohaté aj prakticky všetky druhy orechov vrátane obľúbených vlašských a lieskových. Obsahujú zároveň antioxidant vitamín E, horčík, ktorý prospieva celej nervovej sústave a kyselinu listovú. Orechy ale jedzte v pôvodnom stave, teda nepražené a nesolené. Úprava totiž ničí omega 3 a aantioxidanty. Dajte si pozor aj na množstvo, oriešky sú veľmi kalorické.

Avokádo ako bojovník proti Alzheimerovej chorobe

Na rozdiel od väčšiny iného ovocia nemá avokádo prakticky žiadne sacharidy. Ponúka ale veľké množstvo zdravých rastlinných tukov a množstvo vitamínov, napríklad C, E, K a niektoré vitamíny skupiny B. Vďaka tmu avokádo priaznivo pôsobí celkovo na zdravú činnosť mozgu, podporuje pamäť a sústredenie. Podľa odborníkov patrí tento druh ovocia k významným bojovníkom proti Alzheimerovej chorobe. Bonusom je aj fakt, že prispieva k zníženiu krvného tlaku.
Ovocie s vysokým obsahom antioxidantov spomaľuje starnutie buniek

Medzi tieto prírodné zázraky patria najmä čučoriedky a ďalšie bobuľovité ovocie, hrozno a granátové jablká. A prečo sú také dôležité antioxidanty? Ide o látky, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred poškodením voľných radikálov okrem iného aj tak, že spomaľujú ich starnutie.

Brokolica spomaľuje starnutie

Táto zelenina ponúka nielen veľké množstvo antioxidantov ale aj vysoký obsah vitamínu K, ktorý spomaľuje starnutie buniek nervovej sústavy. To ale nie je všetko. Brokolica (podobne ako karfiol) obsahuje aj cholín, ktorý sa v tele premieňa na acetylcholín. Ten funguje ako neurotransmiter podporujúci pamäť a sústredenie.

Tmavá čokoláda zlepšuje oba druhy pamäte

Kúsok kvalitnej tmavej čokolády vám rozhodne neuškodí. Naopak. Ponúka totiž veľké množstvo flavonoidov, ktoré okrem iného zlepšujú naše kognitívne funkcie, zlepšujú dlhodobú aj krátkodobú pamäť a podporujú regeneráciu mozgových buniek. Prispievajú k prevencii rozvoja Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby. Flavonoidy obsahuje napríklad aj červené víno.

Kurkuma chráni mozgové bunky

Toto vysoko prospešné korenie obsahuje kurkumín, ktorý je známy svojimi protizápalovými a antioxidačnými vlastnosťami. Chráni mozgové bunky pred poškodením a podporuje celkové zdravie mozgu. Kurkumu obsahujú najmä jedlá indickej kuchyne, tak si ich pravidelne doprajte a nebudete ľutovať.

Pri začleňovaní týchto potravín do stravy je dôležité dbať na vyváženosť a pestrosť. Kombinácia rôznych potravín zaisťuje, že telo dostáva všetky potrebné živiny pre optimálne fungovanie mozgu a celkového zdravia.

Zdroj: www.svetzeny.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom