Stalinova dcéra

Stalinova dcera 1.jpg
bux.sk

BRATISLAVA 20. októbra 2016 (DJ/PR) – Vďaka prístupu k materiálom FBI, CIA a Ruského štátneho archívu, ale aj úzkej spolupráci so Svetlaninou dcérou sa Rosemary Sullivanovej podarilo vytvoriť majstrovské životopisné dielo.  Stalinova dcéra je kniha rozsahom impozantná, podaná však s nebývalou intimitou.

Svetlana Allilujevová sa narodila v roku 1926 a mladosť prežila v časoch prudkého vzrastu moci jej otca i Sovietskeho zväzu v Kremli. O osemdesiatpäť rokov neskôr umrela ako Lana Petersová, osamelá a bez peňazí, vo vidieckej nemocnici amerického štátu Wisconsin…

Svetlanu jej postavenie ochránilo pred hromadným hladom a vraždením, ktorým jej otec vystavil občanov Sovietskeho zväzu, nebola však proti tejto tragédii imúnna. Prišla o takmer každého, koho milovala, vrátane svojej matky, ktorá spáchala samovraždu. Až po otcovej smrti sa dozvedela o rozsahu jeho ukrutnosti.

Vypočujte si AUDIO úryvok.
Z knihy číta Boris Farkaš:

Svojím útekom do Spojených štátov na vrchole studenej vojny Svetlana šokovala svet. Pritom doma zanechala dve deti. Ale ani pobyt v Amerike nebol pre ňu prechádzka ružovou záhradou. Spoločenstvo Taliesin založené architektom Frankom Lloydom Wrightom jej na istý čas vytvorilo druhú rodinu. Hoci sa Svetlana veľmi snažila dištancovať od svojej minulosti, nikdy sa jej nepodarilo striasť citového a psychologického bremena, aké pre ňu predstavoval jej otec.

V ZSSR bol Stalin mýtom. Bol to vožď, najvyšší vodca, ktorý urobil zo Sovietskeho zväzu superveľmoc a vyhral vojnu proti nacistom. Pre milióny svojich obetí bol však tým, kto mal na svedomí Veľký teror a neslávny systém gulagov. Na Západe ho zoširoka démonizovali ako jedného z najbrutálnejších diktátorov sveta. A nech sa jeho dcéra Svetlana Allilujevová akokoľvek usilovala, nikdy sa jej nepodarilo vymaniť spod Stalinovho tieňa. V liste priateľke sa požalovala:
„Kamkoľvek prídem, nech je to aj do Austrálie či na nejaký ostrov, všade budem politickým väzňom mena svojho otca.“
V Sovietskom zväze zažila nepredstaviteľné množstvo bôľu. Mala len šesť a pol roka, keď jej matka Nadežda Allilujevová spáchala samovraždu. Počas čistiek Veľkého teroru v druhej polovici tridsiatych rokov 20. storočia neušetril Stalin ani príslušníkov vlastnej rodiny.

Nositeľka viacerých literárnych cien Rosemary Sullivanová prišla s objavným životopisom Svetlany Allilujevovej, ženy odsúdenej žiť v tieni svojho otca, zlopovestného sovietskeho diktátora Josifa Stalina.
Vyšla výnimočná biografia Stalinova dcéra.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom