Správny výber postele ovplyvní váš spánok

Správny výber postele ovplyvní váš spánok
thinkstockphoto.com

Miesto, kde skloníme hlavu a potrebujeme si načerpať sily do ďalšieho dňa by malo byť hlavne pohodlné a zdravotne v poriadku. Poradíme vám pri jeho výbere.

Pred kúpou postele by ste najprv mali poznať rozmer, aký si môžete dovoliť. Dnešné možnosti vám ponúkajú nadštandardne veľké postele prípadne k nim prirobený úložný priestor.

Aké typy postelí mám na výber?

V prvom rade by ste mali vedieť či chcete vsadiť skôr na dizajn, alebo pohodlie. Aj posteľ je totiž otázkou vkusu. Dnes sa už dá síce kombinovať oboje, ale musíte dobre hľadať. Možnosťou medzi matracovými posteľami je výber konštrukcie. Ten môže byť kovový alebo drevený. Rám postele určuje jej štýl a dizajnové prevedenie, kde sa stretnete s veľkou kreativitou u výrobcov, takže bude z čoho vyberať. Veľmi obľúbenou alternatívou v rámci typu je čalúnená posteľ. Je veľmi pohodlná, no ťažšia na údržbu. Neodporúča sa pre alergikov.

Výber matraca

Pre kúpou matracu by ste si ho mali vyskúšať priamo v predajni. Ideálne si naň ľahnite tak, ako doma keď spíte. Správny matrac by mal byť prispôsobený na vašu váhu (sledujte nosnosť), príjemne sa prispôsobuje vašim proporciám tela, aj v prípade zdravotných problémov by mal byť pohodlný. Na nový matrac si človek zvyká približne mesiac, preto nebuďte netrpezlivý. V žiadnom prípade by ste sa však nemali budiť ubolení.

A kedy je váš starý matrac opotrebený? Približne každých desať rokov by sa mal meniť aspoň z hygienického hľadiska. Veľa však robí príbytok váhy.

Správna tvrdosť a materiál

Táto voľba by mala byť skôr intuitívna, podľa toho, ako vám to vyhovuje. Väčšinou sa však odporúča pre útlejších ľudí voliť mäkký matrac a pre silnejších skôr tvrdý.

Matrace rozlišujeme na pružinové a nepružinové, penové , či latexové. O ich rozdieloch sa poraďte najmä s odborníkmi na predaj. Väčšinou sú rozdiely v priedušnosti materiálu a spôsobe odvetrávania.

Pozrite si manželské postele v týchto e-shopoch:

Veľkosť

Dĺžka matraca by mala byť približne o 20 cm dlhšia ako vaša výška. Šírka na manželskú postel je vhodná cca 160 – 180 cm, no jednolôžkový matrac 90 – 100 cm. Výška matracu by mala mať minimálne 12 cm. Pri výbere zvážte, či si zvoliť dva matrace jednolôžkové, alebo dvojmatrac, ktorý musí vyhovovať obom partnerom.

Pre pohodlnosť spánku však nezabúdajte na prikrývku. Správny výber ovplyvní váš spánok.

Pozrite si aj tieto manželské postele:

Pozrite si FOTOGALÉRIU k článku TU

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom