To, že sa mamičky snažia dať deťom len to najlepšie, je snáď pre každého pochopiteľné. Ale vedia mamičky, čo je pre ich detičky to najlepšie? Správna výživa je pre zdravý vývoj nevyhnutná, a preto sa treba pozorne venovať tomu, čo podávate svojim ratolestiam.
Najväčším nepriateľom mamičiek je internet, kde sa môžu objaviť skreslené alebo nepodložené informácie. Rozhodne neplatí to, že keď niečo funguje u dieťaťa vašej kamarátky, platí to aj u vášho drobca. „Teraz, viac ako kedykoľvek predtým, je veľký problém s mnohými informáciami, ktoré sa hrnú na rodičov z rôznych internetových stránok, z časopisov alebo z rád všelijakých alternatívnych liečiteľov. Myslím, že treba dbať na to, že každý si môže zvoliť detského lekára a náš trend v detskej výžive je jednoznačne rovnaký. Takže treba sa riadiť radami pediatra, pretože každé dieťa je indivíduum, a to aj v závislosti od poznania zdravotnej genézy rodičov,“ vysvetľuje lekárka pre deti a dorast MUDr. Katarína Šimovičová.
Ovocie a zelenina
Dieťa treba začať ideálne prikrmovať od ukončeného 4. mesiaca. Práve vtedy by malo začať dostávať okrem materského mlieka aj stravu, ktorá je nemliečna. Detský organizmus potrebuje množstvo vitamínov a minerálnych látok. Ak neviete, čím je dobré začať a čo je pre deti z hľadiska správnej výživy najvhodnejšie, poradia vám odborníci. „Malo by sa začať zeleninou, ktorá nie je agresívna, a to je napríklad mrkva a zemiak. Z ovocia odporúčam raz za 7 alebo 10 dní pridávať nemliečnu stravu, ktorá je nová pre dieťa, aby si zvyklo na určitú chuť. Po 7, 10 a 14 dňoch treba skúsiť iný druh ovocia. Odporúčam ovocie, ktoré rastie v našich zemepisných šírkach, lebo sme na to geneticky vybavení a možnosť alergických reakcií je tak minimalizovaná. Je vhodné ošúpané strúhané jabĺčko alebo hruška či zmes týchto dvoch druhov ovocia,“ radí MUDr. Šimovičová.
Je kupovaná výživa kvalitná?
Keďže malí drobci nemajú zúbky, aby sa mohli s chuťou zahryznúť do ovocia a zeleniny, môžete siahnuť po dojčenských výživách, ktoré ponúkajú naše obchody. Ich receptúry sú výsledkom úzkej spolupráce s detskými lekármi a odborníkmi na detskú výživu. „Na ich výrobu sa používajú výlučne prírodné suroviny bez prídavkov soli, aróm, korenín, umelých farbív a konzervačných látok. Suroviny sú vybrané s mimoriadnou starostlivosťou už počas rastu a zrenia a neskôr v celom výrobnom reťazci. Nižší podiel cukru alebo zloženie bez cukru nájdete napríklad v detskej výžive OVKO,“ hovorí MUDr. Šimovičová. Máte tak zaručenú kvalitu z našej oblasti, ktorá chutila nám a chutí aj našim deťom.
Opatrne pri výrobe domácej výživy
Detská výživa sa dá vyrobiť aj doma, no lekárka tvrdí, že treba byť opatrný. V prvom rade odporúča používať len ovocie a zeleninu, o ktorej naozaj vieme, akým procesom prešla, kým z nej bol hotový plod. Ideálne z vlastnej záhradky, lebo len tak viete, ako boli plody hnojené a pestované. Nebezpečná v tomto prípade môže byť prítomnosť dusičnanov, ktoré aj v malom množstve môžu ohroziť zdravie dojčaťa. „Domáca sterilizácia je vhodná, ak sa vykonáva presne podľa predpisu a mrazí sa pri určenej teplote, nejde teda na bežný rytmus, ale hlboký -18 až -20. V mestských aglomeráciách by som určite ako pediater odporučila kupovanú výživu, lebo tam máte istotu, že výživa je bez prídavných látok, chemikálií a je bezpečná,“ radí MUDr. Šimovičová.
Výhody detskej výživy
Výhoda ovocnej a zeleninovej výživy spočíva v dobrých návykoch, ktoré ich konzumáciou zabezpečíte dieťatku už odmalička. Postupne sa učí chuti jednotlivých druhov ovocia a zeleniny, a tak mu neskôr nerobí problémy konzumovať ich v pôvodnom stave. Deti by mali konzumovať ovocie a zeleninu na dennej báze. „Pomáha im pri procese trávenia a zároveň dodáva organizmu čerstvý vitamín C. Ovocná výživa je vhodná aj ako desiata alebo olovrant, pretože praktické balenie môže mať vaše dieťa vždy po ruke.“, zdôrazňuje MUDr. Šimovičová. Detské výživy dokonca nemusia byť pokrmom výlučne pre deti. Rovnaký obsah vitamínov a minerálov zabezpečia aj dospelým.