Športujete? Pozor, nezruinujte si kĺby!

Beh, tenisky, šport, športovať, cvičiť, cesta, nohy,
shutterstock.com

Po lete a plavkovej sezóne sa blíži čas večierkov a párty. Každá chce byť sexi do koktejlových šiat. Preto nikdy nie je neskoro na úpravu stravy a poriadnu dávku športu. Pozor však na kĺby. Defekt chrupavky je jedným z najčastejších úrazov nielen u aktívnych športovcov. Ak nechcete skončiť s umelým kĺbom, máme pre vás niekoľko rád, čo s tým.

Máte problém, ak kĺby pri športe bolia. Prečo? Kĺbové púzdra sú naplnené kĺbovým mazom. Ten obsahuje proteoglykán. Vďaka nemu kĺb dokáže plnohodnotne pracovať. Ak množstvo proteoglykánu ubúda, nastúpia problémy s chrupavkami, ktoré sa oslabujú aj v spojitosti s tým, že kĺby sa o seba trú naprázdno. Je to akoby v motore chýbal olej.

Kĺby vás bolia, ak:

– športujete len občas a máte ich stuhnuté,

– trpíte nadváhou,

– máte zápal (na prechodené chrípky a prechladnutia telo nezabúda),

– máte genetickú predispozíciu, o ktorej možno ani neviete,

– ste prekonali nejaké zranenie (častým problémom sú aj vysoké podpätky),

– pri športe používate nesprávnu obuv a ak sa nesprávne hýbete a kĺby zbytočne preťažujete

Ak sa bolesti stupňujú, tu je 5 dobrých tipov, čo s tým:

1. Spevnite svalstvo

Pri športe požívajte na postihnutých miestach bandáže, prípadne kompresné oblečenie. Spevnia problematické miesta, svalstvo vydáva menej energie. Všetko závisí aj od povrchu, na ktorom športujete. Správny došľap pri behu a vhodná obuv je základ.

2. Dajte na radu odborníka

Doteraz ste sa spoliahali sami na seba a možno ste si nechtiac sami poškodili. Športový lekár alebo fyzioterapeut vám poradí, ako sa v tomto stave správne hýbať. Jednoznačne odporučí, ako sa hýbať tak, aby ste si kĺby zbytočne nepreťažovali. Má zaručené triky na to, ako bolesti správnym cvičením eliminovať pod. Rada nad zlato: Určite nevynechávajte strečing!

3. Doplňte kolagén

Dajte chrupavke, čo si nevyhnutne žiada. Doplňte kolagén. Určite nie je na škodu, keď zájdete do lekárne a necháte si poradiť pri výbere z množstva kĺbových preparátov. Je to vhodný doplnok stravy. Na škodu nie je ani dať si občas pečené koleno či gumené cukríky 🙂 Kolagén totiž zvlhčuje mäkké kĺbové tkanivá a obnovuje ich pružnosť.

Bežiaci pár
Beh, pár, muž, žena, bežia Thinkstock

4. Nepodceňujte nedostatok vitamínov

Nedostatok vitamínu D môže spôsobovať ťažkosti. Ten má významnú úlohu pri metabolizme vápnika. Znižuje sa tak riziko únavových zlomenín. Pozitívne stimuluje nervový systém, podporuje svalovú činnosť. V neposlednom rade potiahne imunitný systém. Okrem farmaceutických preparátov vitamín D v najvyššom nájdete v rybách, prevažne mastnejších.

5. Kolagénová chrupavka

Ak ste už vyčerpali všetky konzervatívne možnosti liečby a kvalita života sa vám zhoršuje, budete musieť pod nož. Umelý kĺb je až krajná možnosť. Veda pokročila a vhodnou alternatívou môže byť aplikácia kolagénového implantátu. Vyhnete sa tak totálnej endoprotéze kolena. „CaReS-1S, jedinečný implantát na báze kolagénu typu I, ktorý sa pri krátkej operácii (približne 30-45 min.) umiestni do defektu chrupavky. Defekt je týmto úplne biokompatibilným materiálom vyplnený. Počas 6 týždňov od operácie dôjde ku kompletnému prihojeniu implantátu k pacientovej chrupavke a počas 6 mesiacov ku kompletnej premene v skutočnú chrupavku. Tým je chrupavka zachránená a nedochádza k jej ďalšiemu poškodzovaniu a zväčšeniu defektu,“ vysvetľuje prim. MUDr. Milan Novotný, primár ortopédie SurGal Clinic v Brne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom