Tri roky po úspešnom románe Kód 9 a pár mesiacov po tom, čo na pápežský stolec zasadol pápež reformátor, ktorý chce cirkev navrátiť na jej pôvodnú cestu, napísal a uviedol do života Jozef Banáš knihu Kód 1.
Predpokladá sa, že vyvolá rovnako kontroverzné reakcie, ako jej úspešná predchodkyňa. A bodaj by aj nie, veď sa opäť snaží rúcať cirkevné dogmy.
Kód 1 bol oficiálne uvedený do života v sprievode významných osobností slovenského kultúrneho i politického života. Dámska jazda bola samozrejme pri tom. Už pri vstupe do Strediska kultúry na Vajnorskej ulici v Bratislave nás upútala príprava interiéru, z klasického „kulturáku“ sa na pár hodín stal indický chrám.
Prítmie, sviečky a citáty z knihy, v emotívnom prevedení Jozefa Vajdu. Nad všetkým dominovala soška, ktorú umiestnil autor na samotný obal knihy. Slovenský Dan Brown sa totiž rozhodol šokovať už samotnou obálkou. Je na nej Kristus, ale meditujúci v lotosovom sede, tak ako poznáme Budhu. „Neviem, prečo by sme mali byť atakovaní len obrazom umučeného Krista na kríži, priklincovaného, so zakrvavenou tŕňovou korunou,“ vysvetľuje Banáš. „Okrem tých pár hodín na kríži bol predsa Kristov život nádherný a nepochybne v ňom boli aj veselé momenty,“ dodal.
Krstný otec knihy, ktorá bola „pokrstená“ olejom z Indie, takisto kontroverzný spevák Daniel Landa, potom priamo na pódiu dodal: „Svetlo sa nedá zatvoriť do klietky a Jožo ho svojimi knihami vyslobodzuje, aby sa dostalo k ľuďom.“ Na našu otázku, aký je jeho vzťah k autorovi, sa len pousmial: „To sa nedá definovať slovne. Je to o pocite a energii, ktorú si vymieňame.“ Landa zaspieval jednu pieseň a potom sa venoval slovenským médiám, ktoré využili možnosť osloviť jedného z najkontroverznejších českých spevákov posledného desaťročia. Ešte väčší rad však stál na podpis od autora potenciálneho bestselleru Jozefa Banáša. Ten trpezlivo podpisoval hádam aj dve hodiny po krste.
Banáš sa vo svojom najnovšom románe snaží poukázať na to, že mnohé udalosti v dejinách ľudstva, ktoré zásadným spôsobom ovplyvnili jeho duchovný rozvoj, sa mohli stať úplne inak a úplne inde. Autor preštudoval desiatky kníh o živote Krista a v rámci prípravy podkladov pre tvorbu Kódu 1 sa dostal aj na miesta, kde sa bežní turisti nedostanú. Všetky poznatky pretavil pútavým spôsobom do fascinujúceho knižného dobrodružstva, ktoré vás núti knihu prečítať takmer na jeden dych.
A potom hľadať v iných zdrojoch, porovnávať, pýtať sa, hľadať odpovede… A to je dobré, lebo autorovi sa podarilo nielen vyvolať kontroverznú diskusiu, ale prinútiť čitateľa k tomu, čo už bežne ani nezvykneme robiť. Myslieť. Zhodli sa na tom všetci prítomní, škála hostí bola skutočne široká – od indického veľvyslanctva Rajiva Misra, cez expremiérku Ivetu Radičovú, až po hudobného skladateľa Ruda Geriho, zabávača Rasťa Piška a herca Jána Grešša, finišujúceho v nitrianskom divadle, ktorému zároveň aj šéfuje, s muzikálom Tisícročná včela. Večer plný filozofie, polemík a stretnutí s inšpiratívnymi ľuďmi stál v tomto uponáhľanom čase za to.
FOTOGALÉRIA z krstu knihy Kód 1. (pre otvorenie galérie kliknite na fotografiu)