Tvrdí to japonský inštitút RIKEN, ktorý zistil nezrovnalosti v údajoch a obrázkoch týkajúcich sa experimentu premeny kmeňových buniek.
Vedci z japonského inštitútu RIKEN dospeli k záveru, že hlavná autorka nedávno zverejnenej štúdie o premene krviniek na kmeňové bunky pomocou stimulácie kyselinou si vedome vymyslela niektoré údaje. K tomuto záveru dospeli po tom, čo objavili nezrovnalosti v údajoch a obrázkoch, ktoré Haruko Obokata použila v štúdii publikovanej v časopise Nature.
Výsledky tejto štúdie krátko po jej zverejnení spochybnili viacerí iní vedci, nakoľko sa im nepodarilo ich úspešne zopakovať. V marci potom Teruhiko Wakajama, ktorý sa na tomto výskume priamo podieľal, požiadal, aby bola štúdia stiahnutá, pokiaľ sa výsledky nepodarí potvrdiť.
Komisia členov inštitútu RIKEN napríklad zistila, že Obokata v jednej zo svojich prác použila obrázky zo svojej dizertačnej práce, ktorá sa týkala iných experimentov. „Takéto činy úplne ničia dôveryhodnosť údajov. Niet pochýb, že Haruko Obokata si plne uvedomovala toto riziko. Dospeli sme preto k záveru, že šlo o vedecké pochybenie vrátane fabrikácie,“ uviedol predseda komisie Šunsuke Išii.
Obokata však aj naďalej tvrdí, že si nič nevymyslela a chce podať sťažnosť na RIKEN. „Som šokovaná a rozhorčená. Ak to takto zostane, môže vzniknúť dojem, že tento objav je iba podvrh. To by bolo absolútne neakceptovateľné,“ vyhlásila Obokata.
Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.