Sochár stavia z odpadu útulné domčeky pre bezdomovcov

Sochár stavia z odpadu útulné domčeky pre bezdomovcov
www.homelesshomesproject.org

Americký umelec zanechal tvorbu drahých sôch pre bohatých ľudí, aby svoj talent využil na stavbu útulných domčekov, ktoré daruje ľuďom v núdzi.

Kalifornský umelec Gregory Kloehn vymenil výrobu luxusných sôch pre boháčov za stavbu minimalistických mobilných domčekov pre bezdomovcov. Namiesto tučných šekov ho pri srdci hreje príjemný pocit a životný obrat o 180 stupňov vôbec neľutuje.

[captionid=“attachment_31447″align=“alignright“width=“640″]
Sochárstaviazodpaduútulnédomčekyprebezdomovcov
www.homelesshomesproject.org

www.homelesshomesproject.org[/caption]„Predtým som sa venoval len sochám, ale potom som si uvedomil, že tie len tak ležia na zemi či na poličke, keď ich predáte bohatým ľuďom. Mal som pocit, že keď už človek vynakladá toľko námahy, bolo by pekné, keby ľudia s tými predmetmi mohli niečo robiť,“ spomína 43-ročný Američan na začiatok svoje umeleckej kariéry.

Gregory preto presedlal na architektúru a začal stavať plne funkčné domy z prepravných kontajnerov, o ktoré bol v USA veľký záujem. Popri tom príležitostne pomohol bezdomovcom pri malých úpravách ich provizórnych domov. Občas im požičal potrebné náradie, neskôr však začal tieto ich malé stavby podrobne študovať. O pár týždňov neskôr už Gregory vyrábal útulné domčeky pre bezdomovcov s takmer nulovými nákladmi – ako materiál mu totiž poslúžil odpad z nelegálnych skládok.

Nadšenie architekta pre netradičné domy mu umožňuje súbežne živiť rodinu s dvomi deťmi a pomáhať ľuďom v núdzi. Predajom domov, barov a reštaurácií, ktoré vyrába z prepravných kontajnerov, si zarába na živobytie, zvyšok času venuje výrobe domov z odpadu pre bezdomovcov.

[captionid=“attachment_31448″align=“alignnone“width=“640″]
Sochárstaviazodpaduútulnédomčekyprebezdomovcov
www.homelesshomesproject.org

www.homelesshomesproject.org[/caption]

Jeho kroky väčšinou vedú do priemyselného susedstva v Oaklande, kde na nelegálnych skládkach hľadá vhodný materiál. Palety, pevné kartóny, dvere chladničiek či práčok následne odnesie do svojej dielne, kde z nich s dávkou šikovnosti a kreativity postaví drobné domy. Tie následne ponúkne bezdomovcom, ktorí ich využívajú najmä na spánok počas chladných a daždivých nocí. Všetky „domy“ sú mobilné, aby si bezdomovci mohli ľahko previezť kamkoľvek sa im zapáči.

Američan doteraz vyrobil desať domov, z ktorého jeden bol ukradnutý, ďalší zničila zápalná bomba a posledný jeho majiteľ predal za 80 dolárov ľuďom, ktorí ho používajú ako psiu búdu. Architekt sa však nesťažuje a v nezištnej stavbe obydlí pre bezdomovcov prestať neplánuje. Už teraz pracuje na nových dizajnoch, ktoré ochránia a zároveň pomôžu.

[captionid=“attachment_31449″align=“alignnone“width=“640″]
Sochárstaviazodpaduútulnédomčekyprebezdomovcov
www.homelesshomesproject.org

www.homelesshomesproject.org[/caption]

V blízkej dobe by autor knihy Homeless Architecture (Architektúra bezdomovcov) rád zorganizoval víkendové workshopy, na ktorých chce záujemcov naučiť, ako takéto domy stavať. „Mnohí ľudia, ktorí sa dozvedia, čo robím, prejavia záujem pridať sa ku mne. Možno by sme sa mohli stretnúť na jednom mieste a spolu dať dokopy pár domov,“ plánuje nadšený architekt, ktorý sa v pomoci druhým našiel.

www.insidebayarea.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom