Smejú sa im, ale sú to jediní ľudia na svete, ktorí nemávajú rakovinu

amišská žena
amišská žena www.gettyimages.com

Experti na zdravie preskúmali ich stravovanie a životný štýl a následne urobili šokujúci objav. Podľa súčasnej štúdie publikovanej v Žurnále príčin a kontroly rakoviny (Journal of Cancer Causes and Control), sú Amiši v Amerike najzdravšou komunitou ľudí. Zároveň sú jediní, medzi ktorými sa teraz nevyskytuje jediný prípad rakoviny. Ako to títo ľudia dokázali?

Čo zistili vedci z Ohia o Amišoch

Vedci z univerzity v Ohiu preskúmali, ako uvedená komunita žije. Prišli na to, že vôbec nevyužívajú výdobytky „modernej“ medicíny, žijú tradičným životom a napriek tomu zdravím priamo prekypujú. Čo sa týka rakoviny, tak okrem ojedinelých prípadov (zaznamenaných v minulosti) rakovinou takmer nikdy netrpia. To isté platí o mnohých ďalších civilizačných ochoreniach ako sú cukrovka, obezita či dnes tak rozšírené alergie a iné autoimunitné ochorenia. Vedci sa preto zamerali na ich spôsob života, o ktorom predpokladajú, že by mohol byť príčinou absenciou uvedených ochorení.

žena
žena

Život Amišov sa vyznačuje nasledujúcimi charakteristikami:

Zdravá strava

Výskumníci prišli na to, že Amiši  konzumujú jedine čerstvú, prirodzenú a zdravú stravu, ktorú si sami pestujú. Ich potraviny sú tak oveľa výživnejšie, majú vyšší obsah vitamínov, enzýmov, minerálov a ďalších pre organizmus dôležitých látok.

Absencia toxínov

Amiši nefajčia, nepijú alkohol a žijú väčšinou v neznečistenom vidieckom prostredí. Vyvarujú sa tak najčastejším toxínom, ktorý bežný človek v civilizovanom svete do seba prijíma.

Ťažko fyzicky pracujú

Ťažká práca v poľnohospodárstve, na stavbách a celkový dostatok pohybu zaisťuje, že sa v ich tele tvorí v adekvátnom množstve veľmi dôležitý antioxidant glutatión. Ide o mocný antioxidant, ktorý nemožno prijímať v strave, pretože sa v žalúdku rozloží. Jediný spôsob, ako ho získať je tak, že si ho telo musí samo vyrobiť. K tomu však dochádza jedine počas svalovej aktivity. Navyše, pohyb je jedinou aktivitou, ktorá dokáže zabezpečiť správne prúdenie lymfy. Tá odvádza z tela škodliviny a odpadové látky metabolizmu. Vedci sa domnievajú, že uvedené 3 piliere ich životného štýlu vedú u Amišov k tomu, že sa im vyhýbajú mnohé závažné ochorenia, vrátane rakoviny. Pestovanie a konzumácia vlastných bio potravín ako sú ovocie, zelenina, mliečne a mäsové výrobky tak dáva úplne nový rozmer snahám o dosiahnutie trvalého zdravia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom