Smejte sa, verte si a nerobte krízu z každej hádky! Ako si udržať večnú lásku?

Smejte sa, verte si a nerobte krízu z každej hádky! Ako si udržať večnú lásku?
Smejte sa, verte si a nerobte krízu z každej hádky! Ako si udržať večnú lásku? Foto: ilustračné, GettyImages

Naozaj existuje tajomstvo šťastného partnerstva? Asi tušíte, že také jednoduché to nie je. Napriek tomu odborníci u párov, ktoré spolu žijú v súlade desiatky rokov, pozorujú podobné znaky. Ktoré sú tie najčastejšie?

Čo je jeden zo základných predpokladov šťastného partnerstva? Že svoj vzťah nezačnete brať ako samozrejmosť, ale naopak si ho vážite a staráte sa oň. Tak hovorí skúsenosť Ivany Chrtovej, terapeutky pôsobiacej na online psychoterapeutickej platforme Hedepy.

Nepríjemné emócie patria aj k šťastnému vzťahu

Vzťah terapeutka s trochou nadsadenia prirovnáva ku kvetine, ktorá pri správnej starostlivosti prospieva a pri tej nedostatočnej, alebo aj nadbytočnej hynie: „Tam, kde to funguje, sa partneri navzájom rešpektujú a komunikujú spolu v snahe nájsť riešenie sporov. Nepozerajú sa na druhého ako na vinníka a zdroj svojej nepohody, ale uvedomujú si, že sú v tom spoločne a nájdenie riešení bude prospešné pre oboch.“

Podobne to vidí životná koučka Lucie Mucalová, ktorá pripomína, že šťastné páry obvykle nežijú v snových predstavách, že to pekné medzi nimi je navždy: „Skutočnosť, že medzi nich čas od času vstúpi hádka, nedorozumenie či ďalšie emócie, neoznačujú za ‚krízu , ale vedia, že patrí aj k spokojnému vzťahu. Nežijú v ilúzii, že šťastné páry sa nehádajú, ale vedia žiť v rozmanitosti.“

Prečo sú šťastné páry šťastné?

Čo teda robia šťastné páry inak ako tí, ktorí svoje partnerstvo udržať nedokážu, alebo žijú v dlhodobom nesúlade? Nasledujúce body môžete brať ako malý test vašej lásky. Čím viac zhody nájdete, tým lepšie na tom ako pár pravdepodobne ste. Možno si to ani neuvedomujete, ale zrejme ste oveľa šťastnejší, než by ste povedali. A nie je zlé si to pripomenúť. A ak sa v nasledujúcich tvrdeniach nenájdete, je to dobrý dôvod na zamyslenie, čo môžete na svojom vzťahu zmeniť.

1. Podporujú sa a fandia si

Nie je vždy ľahké prijať aj slabšie stránky svojho partnera, niektoré vás môžu dokonca vytáčať dobehla, ale v dlhodobo harmonických vzťahoch s tým obaja vedia pracovať. Dokážu stavať na tom dobrom a v tom horšom sa dokážu vykryť. Príklad? Vám ide napríklad lepšie práce s číslami, tak prevezmete zodpovednosť za domáce účtovníctvo. Partner zase lepšie varí, takže v kuchyni bude viac on. Partnerstvo nie je súperenie: Ide o vzájomnú výpomoc, podporu a ocenenie kvality druhého, čo má priamu väzbu na spokojnosť vo vzťahu.

2. Smejú sa spolu

Nezáleží na tom, či ste spolu šesť dní, alebo šesťdesiat rokov, pokiaľ si zo seba dokážete navzájom uťahovať, podpichovať sa a rozosmiať sa aj v úplne bežných situáciách, bude vám vo vzťahu dobre vždy. Podobný zmysel pre humor je hnacím motorom spokojného partnerstva, a ak to v tomto ohľade medzi vami škrípe hneď od začiatku, nie je to dobrý signál. Naopak páry, ktoré dokážu aj v zložitých životných situáciách nájsť optimizmus a dostávať sa z nich napríklad aj vďaka čiernemu humoru, majú veľkú šancu, že puto medzi nimi bude len silnieť.

3. Dotýkajú sa a sú k sebe láskaví

Každé ráno sa pekne pozdraviť, pravidelná pusa na privítanie či pri lúčení, ľahké pohladenie, keď okolo seba prechádzate… To všetko sú maličkosti, ktoré vzťah utužujú a budujú. Pre niekoho samozrejmosť, pre ďalšieho vzácnosť, keď ich však zaradíte k bežným každodenným rituálom, veľmi pravdepodobne sa na seba s partnerom začnete pozerať novými, láskavejšími očami.

4. Sú hrdí, že sú pár

Individualita je krásna vec a každý potrebuje určitú dávku osobnej slobody. Šťastné páry ale obvykle hovoria častejšie my ako ja. Spoločné záujmy zbližujú. A ak väčšinu voľného času trávite oddelene, vášmu vzťahu to veľmi nepomáha.

5. Rozprávajú sa spolu

Toľko potrebnú intimitu medzi partnermi podporuje úplne obyčajná vec. Stačí sa rozprávať, pokojne o hlúpostiach či úplne nedôležitých veciach, a zverovať si každodenné maličkosti, starosti či drobné životné šťuchance či radosti. Ak to má medzi vami fungovať, je potrebné mať k partnerovi úplnú dôveru a vedieť, že mu môžete povedať čokoľvek a budete vypočutí bez akýchkoľvek známok odsudzovania či kritiky. Presne to vytvára vytúžené puto, ktoré je základom spokojného a láskyplného vzťahu.

Zdroj: www.prozeny.cz

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom