Nové nariadenie ministerstva životného prostredia stanovilo subjektom, ktoré nakladajú so zmesovým komunálnym odpadom priam šibeničný termín spracovania odpadu. Tento termín môže pre Slovensko znamenať katastrofu.
Už koncom roka 2019 prešla v parlamente veľká novela o odpadoch, ktorá prináša do tejto oblasti viacero noviniek. Po novom, okrem iného, budú musieť subjekty pracujúce s odpadom obmedziť skládkovanie zmesového komunálneho odpadu. Vyvezený odpad už nebude stačiť podrviť i zlisovať a odviesť na skládku, ale bude musieť prejsť procesom triedenia a stabilizácie organickej frakcie.
Nariadenie z ministerstva životného prostredia tak reaguje na úlohy vyplývajúce z členstva v Európskej Únii a uvedené zmeny majú platiť od januára 2023. Podľa odborníkov na spracovanie odpadu sa to do tohto termínu jednoducho nedá stihnúť.
Špeciálna úprava odpadu si totiž vyžaduje výstavbu nových technologicky náročných zariadení a nekonečný rad vybavovačiek, ktoré musia podnikatelia a obce podstúpiť. Ide napríklad o vybavenie stavebného povolenia a úspešnej kolaudácie, či o povolenie zo strany EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie). Podľa odbornej verejnosti preto táto povinnosť bola stanovená veľmi neskoro. „Ak sa pozriem na čas výstavby takéhoto zariadenia, súčasný stav, vzhľadom na ekonomickú krízu zapríčinenú pandémiou a vojnou na Ukrajine, je od šiestich do 12 mesiacov minimálne, zostáva tak čas na EIA, stavebné konanie, kolaudáciu a uvedenie zariadenia do prevádzky maximálne 1,5 roka. A toto je čas, ktorý ten, na koho sa povinnosť vzťahuje, nevie ovplyvniť,“ hovorí prezident Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve (APOH) Peter Krasnec.
Viaceré subjekty, ktorých sa táto problematika týka, preto požiadali prostredníctvom otvoreného listu ministra životného prostredia, Jána Budaja o posunutie termínu realizácie spomínaných zmien aspoň o rok.
So žiadosťou o stretnutie mimo APOH žiadalo aj Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), Únia miest Slovenska (ÚMS) a Združenie organizácií verejných prác SR (ZVOP).
Vo svojom otvorenom liste žiadali ministra o posunutie stanoveného termínu z dôvodu, že sa to nedá stihnúť. „Mestá a obce sa tak dostanú do patovej situácie, kedy žiadna skládka odpadov nebude môcť prijať neupravený zmesový komunálny odpad. Slovensko sa dostane do pozície, z ktorej nebude východisko a daný stav bude mať výrazne negatívny dopad ako na obyvateľov, tak aj na mestá a obce, priemysel a v neposlednom rade aj na predstaviteľov politickej moci,“ píšu uvedené subjekty v otvorenom liste.
Minister však do dnešného dňa na otvorený list nereagoval a ani sa nezrealizovalo žiadne stretnutie s dotknutými stranami v snahe vyriešiť tento vážny problém. Čaká preto Slovensko odpadová katastrofa? Od prvého januára budúceho roka sa totiž môže stať, že nebudeme mať miesto na uskladnenie 1,5 miliónov ton odpadu.
Podľa Krasneca môže v dôsledku toho nastať podobný scenár ako v talianskom Neapole. Mesto a jeho okolie je zahltené tonami odpadu, ktorý počas horúčav neznesiteľne zapácha a vzniká i riziko rôznych nákaz.
„Nikto sa nebráni uvedenej povinnosti, ktorá je na nás kladená európskou legislatívou, no pokiaľ sa daná povinnosť neposunie aspoň o 2 roky, môže sa stať zo Slovenska jeden veľký Neapol, čo si myslím nikto nechce dopustiť,“ upozorňuje na hroziacu odpadovú katastrofu Krasnec.