Slovenskí lekári varujú: Tieto choroby môže spôsobiť infekcia HPV

Slovenskí lekári varujú: Tieto choroby môže spôsobiť infekcia HPV
Slovenskí lekári varujú: Tieto choroby môže spôsobiť infekcia HPV Thinkstock

„Všetci ľudia by mali vedieť, aké ochorenia HPV infekcia môže spôsobiť a čo majú robiť, aby im predchádzali,“ hovorí spoluzakladateľ Slovenskej gynekologickej a pôrodníckej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti Martin Redecha.

V boji proti infekciám ľudskými papilomavírusmi (HPV) je dôležitá prevencia, ktorej základným predpokladom je dobrá informovanosť verejnosti, tvrdia odborníci. Pre slabú znalosť rizík a možností ochrany proti ochoreniam spôsobeným HPV mnoho ľudí nevyužíva všetky formy dostupnej prevencie, prostredníctvom ktorej možno zabrániť rozvoju spomínaných ochorení. „HPV sa týka každého z nás. Môžeme sa brániť, ale musíme vedieť ako,“ vyjadril sa Ján Danko, predseda Slovenskej gynekologickej a pôrodníckej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti (SGPS SLS) a zakladajúci člen novovzniknutej slovenskej pobočky platformy HPV College, ktorej cieľom je osveta v tejto oblasti. „Všetci ľudia by mali vedieť, aké ochorenia HPV infekcia môže spôsobiť a čo majú robiť, aby im predchádzali,“ dodal podpredseda SGPS SLS a spoluzakladateľ tejto platformy Martin Redecha.

Až 80 percent sa stretne s infekciou HPV

S infekciou HP sa počas života stretne až 80 percent sexuálne aktívnych ľudí, pričom približne u 20 percent infikovaných dochádza k zdravotným problémom. Onkogénne typy HPV môžu mať za dôsledok rozvoj vážnych ochorení, ako sú napríklad karcinómy, ktoré sú príčinou takmer 10 % všetkých úmrtí spojených s onkologickým ochorením u žien. „Znalosť problematiky je základom prevencie. Dnes je už evidentné, že HPV infekcie sa netýkajú len najrozšírenejšieho onkologického ochorenia – rakoviny krčka maternice. Nákaza vysokorizikovými typmi HPV môže spôsobiť karcinóm vagíny, penisu, vonkajších genitálií, análneho otvoru, ale aj karcinómy v oblasti hlavy a krku, ktorých počet sa stále zvyšuje,“ upozornil.

HPV vírus nie je len rakovina

Nízkorizikové typy HPV zase spôsobujú polypy dýchacích ciest, genitálne bradavice, ktorých výskyt v uplynulých rokoch narastá, či papilomatózu hrtanu – bradavičnaté výrastky v hrtane a na hlasivkách. „Genitálne bradavice neohrozujú priamo život, ale zásadne znižujú jeho kvalitu, narušujú intímny život a partnerské vzťahy. Podobne ako papilomatóza hrtanu, ktorá spôsobuje ťažké poruchy hlasu. Výrastky v oblasti hrtanu a hlasiviek môžu byť príčinou porúch dýchania a pocitov dusenia. Zákroky sa musia často vykonávať v celkovej anestézii. Liečba týchto ochorení je veľmi nepríjemná a jedna návšteva u lekára väčšinou nepostačuje. Tieto ochorenia navyše často recidivujú. Ich výskyt v populácii sa v posledných rokoch výrazne zvýšil,“ vysvetlil Jozef Adam, PhD., ďalší zo zakladajúcich členov HPV College a primár oddelenia gynekológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou J.A.Reimana v Prešove.

O choreniach HPV sa bojíme hovoriť

Odborníci zdôrazňujú, že o problémoch s ochoreniami HPV, ktoré napádajú predovšetkým intímne partie tela, sa mnoho ľudí bojí hovoriť so svojimi blízkymi a lekármi. „Za nízku účasť verejnosti v preventívnych programoch môže okrem iného nevedomosť, zábrany a hanba. Obavy z výsledkov skríningu bývajú ďalším dôvodom, kvôli ktorému ženy vyšetrenia zvyčajne odkladajú. Pritom ani abnormálny výsledok neznamená koniec všetkým nádejám. Ženy vnímajú správu, že ich prvotný test – cytológia z výteru krčka maternice – nevyšiel ideálne, s úzkosťou, pričom jediné, čo z takej správy priamo vyplýva, je nutnosť spresňujúcich vyšetrení, prípadne neveľkých liečebných zákrokov bez výrazných anatomických strát,“ povedal Vladimír Dvořák, predseda Českej gynekologickej a pôrodníckej spoločnosti Českej lekárskej spoločnosti ČLS JEP a hovorca združenia HPV College v Českej republike.

Najlepšou prevenciou je očkovanie

Jedným z najdôležitejších spôsobov prevencie je očkovanie proti HPV. Podľa vyhodnotenia vplyvu tejto vakcinácie, v krajinách kde je vysoké pokrytie cieľovej populácie očkovaním sa výskyt infekcie znížil až o 90 percent. Vakcinácia môže chrániť nielen ženy pred rakovinou krčka maternice, ktorý v 99 percentách spôsobuje HPV, ale rovnako aj mužov, pričom môže znížiť riziko rozvoja ďalších spomínaných ochorení.

Pokrytie očkovaním a preventívne programy sa v rôznych krajinách sveta líšia. „Najlepšie výsledky dosiahla Austrália, kde sa podarilo zaočkovať kvadrivalentnou vakcínou veľký počet mladých ľudí a dosiahnuť tak zníženie výskytu HPV infekcie – typu 6, 11, 16 a 18 – o zhruba 90 percent a predrakovinových zmien krčka maternice vysokého stupňa o zhruba 85 percent,“ uviedol Pavol Jarčuška, zástupca prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a prezident Slovenskej spoločnosti infektológov SLS.

V uplynulých desiatich rokoch plošné očkovania pre rôzne skupiny mladých žien s plnou úhradou zaviedli viaceré európske krajiny v rámci národných imunizačných programov, čím dosiahli preočkovanosť v danej vekovej skupine v priemere 60 až 70 percent. Na Slovensku očkovanie proti HPV v národnom programe nie je a úroveň preočkovanosti dosahuje maximálne 3 percentá. Pre slovenské ženy vo veku od 23 do 64 rokov však existuje dostupná forma sekundárnej prevencie v podobe bezplatného skríningu rakoviny krčka maternice v rámci preventívnych gynekologických prehliadok.

Záujemcovia nájdu bližšie informácie o rizikách a rozvoji ochorení spojených s HPV, o dostupnosti a možnosti prevencie na webstránke www.hpv-college.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom