Slávnostná premiéra filmu Svetlonoc za účasti prezidentky

Svetlonoc_prezidentka.jpg
Foto: Forum Film

Nový film Terezy Nvotovej, magická dráma s prvkami mystery a hororu SVETLONOC, sa teší veľkému záujmu filmových fanúšikov aj odbornej kritiky. Na prestížnom Medzinárodnom filmovom festivale v Locarna získal cenu Zlatý leopard a úspech zaznamenal aj na festivale Cinematik. Včera ho čakala plná sála hostí, ktorí boli pozvaní na slávnostnú premiéru do kina Cinema City v Eurovey. Bola medzi nimi aj prezidentka Slovenskej republika Zuzana Čaputová, ktorú téma filmu veľmi zaujala.

Svetonoc sa snaží boriť mýty a konvencie týkajúce sa ženstva, a rieši problémy, ktoré sú v 21. storočí síce zastarané, ale stále prítomné. Upozorňuje aj na rodové a rasové stereotypy a skúma strach z inakosti, z ktorého pramenia mnohé problémy dnešného sveta. „Naša spoločnosť odmieta tých, ktorí sa príliš odlišujú a pre svoje problémy hľadá jednoduché vysvetlenia a konkrétneho vinníka. Veríme na povery, ktoré sa menia na moderné konšpirácie a odmietame si priznať, že za mnohé nešťastia si môžeme sami.” hovorí režisérka a scenáristka Tereza Nvotová. Svetlonoc otvára aj otázku hodnoty osobnej slobody, najmä v prípade, ak odmietame ísť konvenčnou cestou. Je to téma, ktorá prekračuje hranice, nakoľko Svetlonoc ide na ďalšie filmové festivaly po celom svete – najbližšie do Španielska na Sitges.

Slávnostnú premiéru prišli do Bratislavy osobne uviesť režisérka Tereza Nvotová, scenáristka Barbora Námerové, herečky Natália Germáni, Eva Mores, Zuzana Konečná, Jana Oľhová, Juliána Brutovská, herci Peter Ondrejička, Noël Czuczor, Matúš Ryšan a ďalší členovia štábu. Na ich film sa prišlo pozrieť aj viacero známych osobností – medzi inými bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korčok, spevák Richard Müller, producentka Wanda Adamík Hrycová, herečka Kristína Tormová či herec Marcel Nemec. V hľadisku nechýbali ani Juraj Nvota a Dorota Nvotová.

„Ešte nikdy som nezažila, že by mi po premiére plakali ľudia na pleci a hovorili, že to je z filmovej katarzie. Premiéra Svetlonoci bola ako zo sna, s pani prezidentkou, živým bielym hadom a tými, bez ktorých by tento film nevznikol. Som neskutočne vďačná a veľmi dúfam, že sa na Svetlonoc pôjdu ľudia pozrieť do kina, pretože ho rozhodne treba vidieť na veľkom plátne.” povedala dojatá režisérka po skončení projekcie.

Dej: Šarlota sa vracia do rodnej dediny hlboko v slovenských horách. Pred rokmi odtiaľ za nejasných okolností utiekla. Jej návrat v miestnych vzbudzuje podozrenie, pretože ju po celý čas považovali za mŕtvu. Boja sa, že svojím príchodom prebudí čarodejnicu, ktorá podľa legiend straší v okolitých lesoch.

Film vznikol v koprodukcii BFILM a moloko film s podporou Audiovizuálneho fondu a do do slovenských kín ho 29. septembra uvádza distribučná spoločnosť Forum Film.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom