Až 70 percent testovaných detí môže konzumovať potravinu aj štyri roky po podaní liečiva bez akýchkoľvek vedľajších účinkov.
Perorálna liečba alergie na arašidy má účinky aj štyri roky po jej podaní, ukazujú výsledky novej austrálskej štúdie. Deťom trpiacim alergiou podávali lekári denne po dobu 18 mesiacov probiotikum s arašidovým proteínom. O mesiac neskôr až 80 percent z nich znášalo arašidy bez akýchkoľvek symptómov alergie a po štyroch rokoch môže stále jesť arašidy bez komplikácií 70 percent testovaných detí. Potravinové alergie sú v posledných rokoch na vzostupe, pričom alergia na arašidy je jednou z najsmrteľnejších foriem.
Podľa Mimi Tangovej z Murdoch Childrens Research Institute v Melbourne je to prvá liečba arašidovej alergie, ktorá preukazuje dlhotrvajúci účinok. Probiotiká, ktoré lekári použili, sa nazývajú Lactobacillus rhamnosus a vedci ich spájajú s prevenciou proti určitým príznakom alergií. „Je to významný krok vpred pri hľadaní vhodnej liečby potravinových alergií v západnej spoločnosti,“ dodala Tangová k výsledkom testov.
Austrálsky výskumný tím chce teraz určiť, či liečba zlepšila kvalitu života pacientov. Na celom svete trpí niektorou z alergií na potraviny približne 250 miliónov ľudí, pričom za posledných 20 rokov sa ich počet strojnásobil.