Skvelá. Jedinečná. Nezabudnuteľná. Aretha Franklin. Výnimočný príbeh kráľovnej soulu v kinách už od 12. augusta

004.jpg
Foto: Forum Film

Aretha Louise Franklin (Marec 25, 1942 — August 16, 2018)

„Buďte vždy sami sebou a verte si v tom, čo robíte. Inak to nerobte vôbec.”

005.jpg
Foto: Forum Film

Aretha Franklin bola hudobným géniom. Jej hlas, písanie skladieb, produkcia a vystúpenia boli darmi, ktoré dostala do vienka, a ktoré ju spolu s jej umeleckou víziou urobili jednou za najlepších speváčok v histórii.  V 60-tych rokoch nebolo jednoduché presadiť svoj hlas – obzvlášť pre ňu ako ženu a navyše dcéru duchovného. Ale jej vôľa preraziť a hlavne jej hudba boli tak silné, že zdolali všetky prekážky. Bola 44-krát nominovaná na cenu Grammy a 18 ich získala. Dostala mnoho ďalších ocenení vrátane ceny za celoživotný prínos. 28. júna 1968 sa objavila na titulke časopisu Time s headlinom ZVUK SOULU. Bola skutočnou Kráľovnou soulu.

006.jpg
Foto: Forum Film

Hlas Arethy Franklin  je považovaný  za najlepší, najsilnejší a kultúrne najdôležitejší hlas všetkých čias. Kráľovná soulu má na svojom konte piesne ako  „Respect,” „(You Make Me Feel Like A) Natural Woman,” „I Say a Little Prayer,” „Think,” a mnoho ďalších hitov. Stala sa súčasťou amerického kultúrneho dedičstva. Všetky klasiky, ktoré definovali odpor a vzdor čiernych ľudí počas hnutia za občianske práva, za práva čiernych ľudí aj práva žien, stále rezonujú aj v dnešnej dobe, kedy svet prechádza obrovskou krízou a potrebuje viac oduševnenia.

007.jpg
Foto: Forum Film

Hlavnú postavu vo filme RESPECT na osobné želanie samotnej speváčky stvárnila Jennifer Hudson, ktorá na seba upozornila v  talentovej súťaže American Idol. „Aretha vtedy vystupovala v Indiane a j som strašne túžila robiť jej predskokanku. Všetci vedeli, že Aretha nechce na úvod spevákov, ale komikov. A mne to zrazu dovolila. Bol to pre mňa splnený sen – podobne ako ďalšie chvíle strávené v jej blízkosti. Obzvlášť teraz si uvedomujem, aký mala vplyv na smerovanie mojej kariéry,” spomína Jennifer Hudson. „Po Dreamgirls som si hovorila, že ak môže prísť ešte niečo väčšie, tak jedine postava Arethy Franklin. Neviem, či ma vtedy počula, alebo jej jednoducho napadla rovnaká myšlienka, ale tesne potom, ako som vyhrala Oscara za Dreamgirls, sa so mnou chcela stretnúť v New Yorku. To bolo pred viac ako 15 rokmi. Sadli sme si a hovorili  o tom, ako by som ju zahrala vo filme. Zdala som sa jej nejaká zakríknutá, tak sa ma spýtala či sa hanbím. A ja som jej odvetila, že veď sa predsa rozprávam s pani Arethou Franklin. Dnes jej vzdávam hold v mojich piesňach. Po Dreamgirls mi mnohí hovorili, že im pripomínam jej mladšiu verziu. Zdá sa, že to bol osud.“

Respect_poster sk.jpg
Foto: Forum Film

Film RESPECT sa v slovenských kinách premieta od 12. augusta.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom