K používaniu účinnej ochrany by mala ľudí podľa odborníkov motivovať zvlášť hrozba vírusu HIV.
Počas dovolenkového obdobia môže byť pri troche neopatrnosti neželaným suvenírom pohlavné ochorenie.
Ako sa vírus HIV prenáša?
Zvlášť hrozba vírusu HIV by mala motivovať k používaniu účinnej ochrany. Vírus HIV sa prenáša troma spôsobmi. Sexuálnym kontaktom, krvou a krvnými derivátmi, alebo z matky na dieťa. Najčastejším spôsobom infikovania je nechránený pohlavný styk. Aj keď jeho pravdepodobnosť prenosu je menšia ako jedno percento, platí to len pre ľudí, ktorí netrpia nejakou inou pohlavne prenášanou chorobou.
Ak má človek inú pohlavnú chorobu, poruší sa tým celistvosť sliznice pohlavných orgánov a pravdepodobnosť nakazenia sa zvýši viac ako desať ráz. Najrizikovejší je genitálny herpes, ktorým trpí až 15 percent dospelej populácie. Pravdepodobnosť nákazy vírusom HIV je oveľa vyššia pri análnom styku.
S malým množstvom vírusu si človek dokáže poradiť
Vírus, ktorý vnikne akoukoľvek cestou do organizmu, sám o sebe nie je schopný prežiť. Dokáže to len za pomoci špeciálnych bielych krviniek, na ktoré sa naviaže prostredníctvom receptora na ich povrchu. Keď sa dostane do vnútra bunky, zmení genetickú informáciu jej jadra tak, že lymfocyt začne produkovať nové vírusy.
Výsledkom sú stovky kópií vírusu, pričom práve množstvo vírusov v organizme je rozhodujúce. Ak ho do tela vnikne iba málo, imunitný systém človeka si s nimi dokáže poradiť.
Osudné môže byť i jediné zakopnutie
Na to, aby došlo k infekcii, musí byť prítomný určitý počet kópií vírusu. Práve preto nie sú infekčné napríklad slzy alebo sliny infikovaného človeka. Aj tie síce obsahujú vírusy HIV, ale ich počet je nižší a preto nespôsobí prenos infekcie. Problém nastane až vtedy, keď vnikne do organizmu väčšie množstvo vírusov. Preto môže mať človek nechránený sexuálny styk s infikovaným človekom a nemusí sa nebezpečným vírusom nakaziť – ale rovnako sa môže stať osudným aj jediné zakopnutie.
Napríklad v USA sa týmto spôsobom nakazí ročne až dvetisíc ľudí. Preto odborníci odporúčajú nenechať si v zahraničí tetovať telo, ani si nenechať urobiť tetovaním takzvaný permanentný mejkap na línii viečok alebo na perách.
Na Slovensku sa prvý pacient objavil v roku 1985 a dnes je evidovaných viac ako 550 HIV pozitívnych pacientov, z ktorých asi pätina sú cudzinci.
Najlepšia ochrana – jediný sexuálny partner
Najlepšia a najlacnejšia ochrana pred HIV je preto prevencia, teda bezpečný pohlavný styk. Ideálnym riešením by bol jediný sexuálny partner na celý život, menej konzervatívnym ľuďom však postačí používanie prezervatívov. Zvlášť pri takzvaných letných láskach na dovolenke. Prezervatív zabezpečí ochranu aj pred celým radom ďalších pohlavne prenosných chorôb ako sú kvapavka, syfilis, trichomoniáza, chlamýdie, hepatitída typu B a C, genitálny herpes, mäkký vred či HPV infekcie.