Škrupiny z vlašských orechov pre krásu aj vaše zdravie. Vyskúšali ste ich už?

škrupiny z vlašských orechov

Škrupiny z vlašských orechov sú bohaté na jód

Väčšina ľudí vyhadzuje orechové škrupiny do koša, v lepšom prípade do kompostu. Vyvarujte sa tohto prešľapu a inšpirujte sa skúsenosťami našich predkov, ktorí sa snažili zužitkovať zo svojej úrody úplne všetko.

K čomu vám budú škrupiny z vlašských orechov? Obsahujú vyšší podiel jódu, a tak budú prospešné najmä ľuďom s ochorením štítnej žľazy. Nedostatok jódu navyše ovplyvňuje aj zdravie maternice alebo prostaty. Ak teda chcete do svojho tela doplniť jód, ľudové liečiteľstvo odporúča práve odvar zo škrupín vlašských orechov.

Odvar pripravíte tak, že dva a pol šálky orechových škrupín zalejete dvoma šálkami vody. Niekoľko minút túto zmes povaríte a potom necháte vychladnúť.

Naše babičky používali orechové škrupiny proti kašľu

Nielen ako doplnenie jódu. Naše babičky a prababičky si z orechových škrupín počas jesenných a zimných mesiacov varili tiež čaj. Ten priniesol úľavu, keď niekoho z rodiny skolila chrípka. Využívali ho aj v boji proti kašľu a zahlienení. Ako čaj pripravovali? Čisté škrupiny z desiatich vlašských orechov zaliali pollitrom vriacej vody, niekoľko minút nechali lúhovať a potom čaj scedili.

Dávajú silu vlasom

Odvar zo škrupín vlašských orechov naše babičky a prababičky používali aj zvonka. A to k záverečnému oplachovaniu umytých vlasov. Tento odvar pomáha nielen proti lupinám. Vlasy navyše vyživí a regeneruje, zastaví ich vypadávanie a tónuje ich do jemne hnedej farby. Ak vám práve začínajú prvé šediny, odvar zo škrupín vlašských orechov vašim vlasom môže navrátiť farbu.

Z odvaru zo škrupín si môžete vyrobiť tiež vlasovú masku. Naneste ho na suché vlasy, nechajte 20 minút pôsobiť a potom ho opláchnite vodou. Podčiarknuť tón hnedých vlasov a zakryť prvé šediny vie tiež preliv na vlasy, ktorý si vyrobíte zo zelených listov orecha kráľovského a zo zeleného oplodia (šupky) vlašských orechov. 100 gramov šupiek či lístia povarte 10 minút v pol litri vody. Až táto zmes vychladne, votrite ju do vlasov. Tento preliv si tiež môžete naliať do rozprašovača a každý deň striekať na svoje vlasy.

Mleté škrupiny z vlašských orechov

Ak máte možnosť, skúste škrupiny z vlašských orechov rozomlieť na veľmi jemný prášok. Následne ho môžete primiešať do zubnej pasty – po pravidelnom užívaní budete mať belšie zuby.

Mleté škrupiny z vlašských orechov skúste tiež využiť pri príprave domáceho telového peelingu. Zmiešať ich môžete napríklad s kokosovým olejom a potom následne použiť v sprche práve ako telový peeling.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom