Ako sa zbaviť zlozvykov a ktoré tie najhoršie? Poradíme vám v našom článku

Zlozvyky damska jazda jedlo alkohol fajcenie
Foto: ilustračné, GettyImages

Ak je váš zlozvyk veľmi silný a ťažko sa ho zbavujete, neváhajte vyhľadať odbornú pomoc, ako je terapia alebo poradenstvo.

Zbaviť sa zlozvykov môže byť náročné, ale s nasledujúcimi radami a trikmi to môže byť o niečo ľahšie. V prvom rade si definujte, aké zlozvyky chcete prekonať a stanovte si realistické a mierne ciele. Malými krokmi postupne dosiahnete veľký úspech.

Uvedomte si, prečo chcete zlozvyk prekonať. Nájdenie silnej motivácie vás bude inšpirovať a udrží vás na ceste k úspechu. Rozpoznať situácie, ktoré spúšťajú váš zlozvyk, je kľúčové. Keď budete vedieť, čo zvyk spúšťa, budete lepšie pripravení na jeho predchádzanie.

Obklopte sa ľuďmi, ktorí vás podporia vo vašom úsilí a vytvorte si prostredie, ktoré vám pomôže vydržať. Zlozvyky často súvisia so stresom a emocionálnymi reakciami. Skúste techniky zvládania stresu, ako je meditácia, joga alebo hlboké dýchanie.

Skončite s obhrýzaním nechtov

Obhrýzanie nechtov patrí medzi najnezdravšie zlozvyky. Pokiaľ si neumývate ruky každých päť minút, bacilom sa nevyhnete. Ak si hryziete aj kožičku, môžete si spôsobiť infekciu nechtových lôžok.

Za týmto zlozvykom sa však môžu skrývať aj psychické problémy ako stres či úzkosť.

V lekárňach predávajú prípravky, ktoré fungujú ako lak na nechty, majú však odporne horkú chuť a od obhrýzania vás môžu odradiť. Hryziete si nechty, keď sa nudíte? Robte všetko pre to, aby ste sa nude vyhli. Žuvanie žuvačky je tiež nápomocné, minimálne budú zamestnané vaše ústa.

Keď máte nutkanie hrýzť vždy pri stresových situáciách alebo je tento zlozvyk už neúnosný, nehanbite sa navštíviť odborníka, ktorý vám pomôže s týmto problémom bojovať.

Prestaňte sa hrbiť

Ak sa hrbíte aj keď stojíte a v kresle ste schúlení do vašej obľúbenej polohy, svaly a väzivá vašej chrbtice musia veľmi tvrdo pracovať na jej vyrovnávaní.

Tento boj vo vašich svaloch môže okrem iných problémov, viesť k únave, bolesti chrbta a nepríjemnej migréne.

Cvičenie robí majstra. Keď stojíte, majte na pamäti, aby boli vaše ramená vzadu, uvoľnené a prsia tlačte dohora. Pri sedení by ste mali mať obe nohy na zemi a kolená zas v jednej rovine s bokmi.

Pohodlne si oprite chrbát a sústreďte sa na vyrovnané ramená aj krk. Zo začiatku vám takéto sedenie môže prísť nekomfortné, no vydržte to. S vyrovnanou chrbticou budete vyzerať vyšší a spokojnejší.

Zaspávanie s kontaktnými šošovkami

Možno sa vám stáva, že si zabudnete vybrať kontaktné šošovky a zaspíte s nimi. Zvyšujete si tak však riziko infekcie očí.

Vaše oči trpia aj na nedostatok kyslíka a v niektorých prípadoch sa vám na očiach môžu vytvoriť krvavé cievky. Dávajte si pozor, aby sa vám to nestávalo často, môžete si tak vytvoriť intoleranciu a nosiť budete len okuliare.

Nočné vyjedanie chladničky
Nočné vyjedanie chladničky Ilustračné foto: msrelief.com

Spravte si z vyberania šošoviek rutinnú záležitosť. Po príchode z práce si pravdepodobne idete umyť ruky. Prečo si pri tej príležitosti nevybrať aj šošovky a nasadiť okuliare.

Nočné vyjedanie chladničky

Nočné jedenie a zdravý životný štýl k sebe nepatria a nie je dobré ani pre váš metabolizmus. Ak sa najete tesne pred spaním, vaše telo bude namiesto spaľovanie tukov tráviť to, čo ste práve zjedli. V noci vás navyše môže prebudiť nepríjemné pálenie záhy.

Porozmýšľajte nad tým, čo vás núti k večernému mlsaniu. Cez deň by ste mali jesť výdatne a minimálne päťkrát za deň. Tak sa vyhnete nočnému hladu a cestu do chladničky si v noci ušetríte.

Posúvanie alarmu na budíku

Zvyknete si budík nastavovať tak, aby ste ho ráno párkrát zrušili? Často to vedie k tomu, že zaspíte a nič nebudete stíhať. Vystresujete sa skôr, ako začne váš deň. Problémy so vstávaním vyrieši najmä pravidelnosť a dobrý spánok. Pre človeka je potrebných osem hodín dobrého spánku.

Ak je váš zlozvyk veľmi silný a ťažko sa ho zbavujete, neváhajte vyhľadať odbornú pomoc, ako je terapia alebo poradenstvo. Odborníci vám môžu poskytnúť cennú podporu a nápady na prekonanie zlozvyku.

Zdroj: huffingtonpost.com

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom