Osviežujúce pozitíva sexu: Pozrite sa, prečo je sex lepší ako vitamíny

Sex laska zdravie milovanie výhody damska jazda
Foto: ilustračné, GettyImages

Nechajte vaše zmysly prúdiť a pripravte sa na zdravotné tajomstvá a výhody, ktoré sa skrývajú za vášňou a intímnymi chvíľami s milovanou osobou. 

Sex – tá nekonečne zábavná a intenzívna aktivita, ktorá nás spája s našimi partnermi na nevídaných úrovniach. No čo keby sme vám povedali, že sex je oveľa viac než len spestrením vášho života?

Vedci sa do hlbín tejto tajomnej činnosti ponárali a priniesli nám fascinujúce objavy, ktoré prekypujú zdravotnými výhodami. Od srdcového blahobytu až po spomalenie starnutia – sex je zázrakom, ktorý nám pomáha žiť plnohodnotnejšie a zdravšie životy.

Dovoľte nám zaviesť vás do fascinujúceho sveta, kde sa vášeň a zdravie spájajú v neobyčajnom tanci. Zároveň nám odhaľujú, že príjemné nemusí byť iba prchavým potešením, ale aj kľúčom k zdraviu a dlhovekosti. Odteraz sa už na sex nikdy nebudete pozerať rovnakými očami!

1. Sex sa postará o zdravie vášho srdca

Tak ako každá iná fyzická aktivita, aj sex je pre vaše srdce veľmi zdravý. Nielenže vám pomôže udržať sa vo forme, niekoľko štúdií dokonca dokázalo, že riziko úmrtia na ochorenia srdca klesá s frekvenciou orgazmu.

Sexu sa nemusíte vzdávať ani po infarkte. Stačí sa s lekárom poradiť o tom, akú námahu si môžete dovoliť a jeho pokyny dodržiavať. Vďaka sexu sa však budete cítiť mladšie, zdravšie a plní energie.

2. Sex zníži vašu bolesť

Už len pohľad na milovaného partnera dokáže zľahčiť bolesti. Dokázala to jedna zaujímavá štúdia. Keď anestéziológovia ukazovali ľuďom fotografie ich partnerov a atraktívnych cudzích ľudí, zistili, že pohľad na milovaných zvýšil ich prah bolesti.

Ak vás niečo bolí, nemusíte sa sexu vyhýbať, práve naopak. Nezabudnite sa počas toho poriadne zadívať na svojho partnera. Ďalšia štúdia zas dokázala, že pravidelný orgazmus zoslabuje menštruačné bolesti.

3. Vďaka sexu menej stresu

Zdravý sex má rovnaký vplyv na redukovanie stresu ako sladkosti. Vedci sa domnievajú, že pri sexe sa aktivujú tie časti mozgu, ktoré sú zodpovedné za radosť a pôžitok. To isté u mnohých nastane, keď si dajú napríklad čokoládovú tyčinku. No na rozdiel od nej sa zo sexu nepriberá a efekt znižovania hladiny stresových hormónov trvá dlhšie.

4. Sex ochráni pred rakovinou

Viaceré výskumy naznačujú, že riziko vzniku rakoviny prostaty klesá s pravidelným orgazmom a stimuláciou semenníkov. Hoci tento zdravotný benefit sexu si vyžaduje viac skúmania, aby ho mohli vedci definitívne potvrdiť, načo čakať a riskovať. Začnite s prevenciou rakoviny prostaty čím skôr.

5. Po sexe sa lepšie spí

Výskumníci zatiaľ neprišli na to, prečo je to tak, ale je to fakt. Po sexe sa naozaj lepšie spí. Tento spánok je zdravý a ľudia sa po ňom prebúdzajú veľmi svieži. Ak máte teda problém so spánkom, často sa v noci budíte a ráno sa cítite úplne nevyspatí a dolámaní, vyskúšajte večerný sex.

6. Sex vás dobre naladí

Určite pre vás nie je prekvapujúce, že človek je po sexe pozitívne naladený. Hormóny, ktoré sa v tele vylučujú pri milovaní, výrazne ovplyvňujú náladu i celkovú psychickú pohodu. Až 70 percent mužov priznáva, že po rannom sexe s partnerkou majú celý deň lepšiu náladu.

Orgazmus zvyšuje aj hladinu oxytocínu, a práve tento hormón spôsobuje pocit náklonnosti, dôvery a súladu, dokonca v jeho právomoci treba hľadať aj náš stupeň empatie a pochopenie pre naše okolie.

7. Žiarivá pokožka po sexe

Ak sa po sexe pozriete do zrkadla a zdá sa vám, že vyzeráte akosi lepšie, nie je to len z blaženého oparu vo vašej hlave. Kombinácia redukcie stresu, lepšej nálady a rýchleho prúdenia krvi pod vašou pokožkou vás naozaj rozžiari. Podľa viacerých odborníkov sex dokonca spomaľuje prejavy starnutia.

Zdroj: www.everydayhealth.com, www.tvtip.sk

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom