Ruky, ktoré dávajú život? Slovensko vytvorilo nový rekord

Európsky deň záchrany života
Autor: Peter Frolo

Každoročne sa náhle zastaví srdce mimo nemocnice približne u 350 000 Európanov, 100 000 z nich by mohlo žiť, keby sme im vedeli poskytnúť prvú pomoc.

Každý deň počas roka zbytočne zomrie tisíc ľudí. Dôvodom je fakt, že nevieme poskytnúť prvú pomoc. Práve preto sa  stal 16. október Európskym dňom záchrany života. V tomto roku sa druhýkrát k európskej iniciatíve pripojilo aj Slovensko.

Dnes sa v šiestich mestách na Slovensku konali podujatia, kde sa verejnosť mohla oboznámiť s jednoduchými resuscitačnými postupmi a pripraviť sa na moment, kedy ich ruky môžu zachrániť život!

V Bratislave sa dokonca podarilo vytvoriť nový slovenský rekord v počte simulovaných resuscitácií počas jednej hodiny, ktorý je zapísaný v knihe rekordov Slovenska. Na jednom mieste počas jednej hodiny na Hviezdoslavovom námestí resuscitovalo až 344 ľudí! Celý priebeh rekordu prebiehal pod dozorom Igora Svitoka zo Slovenských rekordov.

Okrem Bratislavy sa akcia konala aj v Nitre, v Banskej Bystrice, Žiline, Košiciach a v Trenčíne. Organizátorom Európskeho dňa záchrany života je Slovenská resuscitačná rada. Záštitu nad Európskym dňom záchrany života prevzal primátor Bratislavy JUDr. Ivo Nesrovnal.

Pri resuscitácii nemôžete urobiť nič zle. Jediná vec, ktorá môže byť zlá, je neurobiť nič.

K náhlemu zastaveniu srdca dochádza najčastejšie doma (zhruba v 70% prípadov), kde sú jedinými svedkami udalosti  členovia rodiny. Pokiaľ vedia ako resuscitovať, zvýši sa percento prežitia ich blízkych dvoj – až trojnásobne. Dnes je však kardiopulmonálna resuscitácia (KPR) poskytovaná iba pri jednom z piatich náhlych zastavení obehu. To je hlavný dôvod, prečo v súčasnosti prežije menej ako 1 z 10 takýchto pacientov. Práve preto je hlavným cieľom Slovenskej resuscitačnej rady (SRR), ktorá  je oficiálnym partnerom Európskej resuscitačnej rady (ERC) za Slovenskú republiku, naučiť verejnosť základné postupy resuscitácie. „Máme za sebou približne jeden a pol roka aktivity od založenia združenia, rozbehli sme a naďalej rozvíjame široké spektrum aktivít zameraných na odbornú i laickú verejnosť s cieľom zvýšiť povedomie a kvalitu v poskytovaní neodkladnej podpory životných funkcií. V celej Európe ešte stále umiera ročne 350 000 až 700 000 ľudí na náhle zlyhanie obehu, ktorí by v prípade poskytnutia rýchlej a správnej pomoci už na mieste nehody mohli prežiť. Je to, ako iste uznáte, obrovské číslo, a preto je potrebné o tejto téme hovoriť, informovať a vzdelávať širokú verejnosť s cieľom zvrátiť tento stav,“ vysvetľuje predseda a zakladateľ SRR MUDr. Jozef Kőppl.

Počas Európskeho dňa záchrany života profesionáli bežným ľuďom ukazovali správne laické postupy na figurínach, verejnosť  mohla tieto postupy vyskúšať, nacvičiť a  aj otestovať. Podujatie nebolo iba prezentáciou technických pokrokov a prístrojov, ale ľudí a ich postoja a rúk, ktoré sú najdôležitejším prostriedkom na skorú záchranu, keďže o prežití sa rozhoduje bezprostredne po kritickej nehode. Prvá pomoc nie je o zložitých vedomostiach, zručnostiach, ale o vôli. Niekoľko jednoduchých úkonov môže zachrániť životy.

Resuscitácia, záchrana života, ruky
ThinkstockPhotos

Akciu podporili aj známe tváre

Európsky deň záchrany života podporili aj viaceré známe tváre zo slovenského šoubiznisu – moderátorky Adela Banášová a Barbora Rakovská, MISS Slovensko 2015 Lujza Straková,  moderátor Branislav „Bruno“ Ciberej či spevák Samuel Tomeček.

Slovensko v číslach

V minulom roku bolo celkovo na Slovensku 2947 prípadov ľudí, ktorí potrebovali kardiopulmonálnu resuscitáciu (KPR). Len 9,43% sa podarilo zachrániť. V tomto roku je percento úspešnosti zatiaľ 9%.

Európa v číslach 

Podľa Európskej resuscitačnej rady by viac ľudí vzdelaných v resuscitácii mohlo ročne zachrániť v Európe 100 000 životov. Miera poskytovania KPR náhodnými svedkami sa v jednotlivých krajinách Európy značne líši, od 12 % v španielskej Andalúzii, 15 % v Nemecku až po 48 % na Slovensku, 61 % v Holandsku a 59 % vo Švédsku. Preto je aj miera prežívania osôb so zastavením obehu rozdielna podľa jednotlivých krajín. V niektorých krajinách je to 6 %, zatiaľ čo v Nórsku a Holandsku, ktoré majú v KPR vynikajúce výsledky, miera prežívania dosahuje až 40%. Podľa odborníkov by viac ľudí trénovaných v KPR (napríklad všetci príbuzní vysokorizikových pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami, alebo rodiny pacientov, ktorí už zastavenie obehu, alebo infarkt prežili), dokázalo účinne predísť až 50% úmrtí po náhlom zastavení obehu.

Kampaň Európskej resuscitačnej rady na záchranu života „Restart a Heart“ nadväzuje na deklaráciu Európskeho parlamentu z júna 2012, ktorá vyzýva členské štáty k zavedeniu Európskeho týždňa záchrany života (European Cardiac Arrest Awareness Week) s cieľom zvýšiť povedomie a vzdelanie verejnosti, ako aj lekárov a zdravotníckych pracovníkov  v problematike KPR.

Európsky deň záchrany života Restart heart day 610x259.png

Slovenská resuscitačná rada

Hlavným poslaním združenia je podieľať sa na zlepšovaní kvality neodkladnej resuscitácie a urgentnej medicíny na Slovensku na všetkých úrovniach – od laickej po odbornú.

Slovenská resuscitačná rada je oficiálnym partnerom Európskej resuscitačnej rady (European Resuscitation Council – ERC) pre Slovenskú republiku.

Podieľa sa na zvyšovaní povedomia verejnosti o neodkladnej resuscitácii na Sloven­sku v súlade s odporučeniami Európskej resuscitačnej rady.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom