Rozpoznajte varovné signály: Ste obeťou emocionálnej manipulácie?

prekážky vo vzťahu
Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com

Niekedy môže byť nájsť správneho partnera náročné, najmä ak sa vzťah vyvíja do bodu, kde sa začínate cítiť emočne manipulovaní.

V dnešnej dobe, kedy sme zaplavení povinnosťami domova, rodiny a detí, môže byť náročné rozpoznať, že váš partner pracuje na oslabení vášho emocionálneho zdravia. Psychológovia nám hovoria, že nezdravé vzťahy môžu vznikať z nedostatku úcty k sebe samým, a ich dôsledky môžu byť zreteľné až po niekoľkých rokoch spolužitia.

Podľa  psychológov si ľudia vyberajú nesprávnych partnerov hlavne v dôsledku nedostatočnej úcty k sebe samým. Čo je však na tom najhoršie je fakt, že nesprávnosť našej voľby vychádza najavo až po niekoľkých rokoch spolužitia. Partneri, ktorí nás emočne zneužívajú a degradujú v tých najbežnejších každodenných situáciách, môžu byť prvým krokom k rozpadu vzťahu, prípadne k vzťahu bez lásky.

K tomu, aby ste zistili, že vás partner emočne manipuluje nemusíte mať doma žiadneho despotu. Úplne stačí, keď je váš partner dostatočne dominantný na to, aby si vždy presadil svoje. Nemusíte sa báť, takých dvojíc sú na svete milióny a problém emočného manipulátora sa dá vyriešiť pomerne jednoducho, láskou, trpezlivosťou, porozumením ale predovšetkým otvorenosťou v komunikácii.

Partner hádže vinu na vás

Túto tendenciu majú vo svete predovšetkým muži, ale nevyhýbajú sa ani ženám. Ak váš partner odmieta akékoľvek pochybenia o tom, že zabudol zapnúť umývačku riadu alebo vyniesť smeti a vinu sa pokúša hodiť na vás, je čas hodiť reč.

V skutočnosti sám o sebe veľmi pochybuje a má problémy so sebadôverou. Preto poukazuje na vašu neschopnosť a búra tým vašu vzájomnú dôveru. Skúste mu pomôcť, porozprávať sa, alebo sa s ním aspoň dohodnite o tom, kto má pravdu. Pomôžte mu radšej získať stratenú sebadôveru a snažte sa spoločne nájsť dôvod partnerovho problému.

Degraduje vás a ponižuje

Toto je o niečo horší prípad, pretože ak vás partner degraduje a ponižuje (a je jedno, či je to v spoločnosti alebo v súkromí), môžete mať do činenia s rozvíjajúcou sa psychickou poruchou. Tá môže prísť tak s vekom, ako s okolnosťami.

Opäť však tento problém vzniká z nedostatočnej sebadôvery a neistoty, ktorá ich tlačí k tomu, aby ľudia v ich okolí boli ešte nižšie, ako je postihnutý sám. Nenechajte si však takými ľuďmi zničiť vašu vlastnú sebadôveru. Bojujte s nimi a keď je to už naozaj v zlom štádiu, skúste spoločne zájsť k odborníkovi.

Ich vlastné neúspechy nikdy nie sú ich z príčiny

Keď sa im nedarí v práci, je to vina niekoho iného. Keď nefunguje čosi v domácnosti, je to zase vaša vina. Keď majú deti štvorku z matematiky, stala sa chyba v ich mozgu a nie v tom, že by sa im on nevenoval.

Ak by sa ocitli vo väzení, bola to nespravodlivosť. Čo s nimi? V prvom rade takýto emoční manipulátori potrebujú poriadnu facku od života, ktorá ich položí na kolená. Po druhé potrebujú práve v tej chvíli niekoho, kto im zo zeme pomôže späť na nohy.

Zneužívajú vedomie, že druhí ľudia sú slabší než oni

Svoje okolie sa snažia manipulovať a ovplyvňovať vnucovanie svojich názorov. Ak sa vás váš partner snaží odpútať od vašej rodiny, je to preto, že sa sám necíti istý a bojí sa, že o vás príde. Emoční manipulátori sú spravidla pevne viazaní na určité objekty, rodinu, partnera, deti, kolegov, a pod.

Emoční manipulátori sú ľudia, ktorí potrebujú pomoc. V tom najhoršom štádiu odbornú, ale tá neraz nebýva nutná, ak sa vo vzťahu ľudia rozprávajú a sú voči sebe otvorení. Pokiaľ s partnerom komunikovať odmietate, chápeme.

Vzťah vás v dôsledku takýchto situácii zmení. No potom vedzte aj to, že to bude už len horšie. Ak chcete váš vzťah zachrániť, jednoducho dávajte zo seba viac, ale vyžadujte to aj od vášho partnera manipulátora. Uvidíte, že vašu pomoc časom prijme a bude za ňu vďačný.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom