Tehotenstvom žena vystavuje svoje telo prirodzenej, no predsa veľkej zmene. Mať dieťa je túžbou mnohých žien. U niektorých tehotenstvo prebieha hladko, iné ženy sa počas deviatich mesiacov dokážu potrápiť. Dôvodom môže byť aj rizikové tehotenstvo.
Kedy podstupuje budúca matka riziko
Podľa Národného centra zdravotníckych informácií zažíva rizikovú graviditu až 39 % rodičiek. Ide o narušenie alebo ohrozenie fyziologického priebehu tehotenstva. „Pri rizikovej gravidite je ohrozená žena alebo plod. Príčiny môžu byť zdravotné aj sociálne, psychologické a psychické,“ vysvetľuje gynekologička MUDr. Nadežda Maličkayová z Polikliniky Mlynská dolina. „Za najčastejšie rizikové faktory na základe praxe považujem vznik ako nízky vek matky, ktorý predstavuje menej ako 19 rokov, vysoký vek, čo je viac ako 38 rokov, zlozvyky a užívanie návykových látok ako nikotín, alkohol, drogy či lieky.“ Častou príčinou komplikácií sú podľa lekárky aj civilizačné choroby ako obezita, cukrovka, vysoký tlak krvi aj anémia (chudokrvnosť). Ženy sa do rizikového tehotenstva dostávajú aj kvôli ďalším zdravotným problémom. Časté sú infekcie močových ciest, gynekologické zápaly, jeden alebo viac potratov, predčasný pôrod, pôrod plodu s vývojovou chybou v minulosti, nezhoda Rh faktoru, keď má matka skupinu s Rh negatív a otec Rh pozitív. V tomto prípade môže dôjsť k tvorbe protilátok. Ak je zdravotný stav budúcej matky zhoršený alebo predznamenáva rizikové tehotenstvo, prirodzené je, ak liečiaci lekár aktívne komunikuje s gynekológom.
Všetko o hormónoch, toto by mala vedieť každá žena
Začiatky sú komplikovanejšie
Riziko komplikovaného tehotenstva môže vyplývať zo životného štýlu budúcej matky. Na druhej strane ju môžu očakávať aj ženy, ktoré trpia chronickými zdravotnými problémami alebo podceňujú prevenciu. Ak už žena zažila potrat, je prirodzené, že sa obáva opätovných problémov. Ak trpí ochoreniami srdca, mozgu, pečene, obličiek či pľúc alebo genetickými ochoreniami, existuje možnosť, že sa gravidita premení na rizikovú. „Najčastejšie problémy nastávajú na začiatku gravidity, kedy sa plodový vak potrebuje uhniezdiť, „zabývať“. Rodičku môže vystrašiť prípadné krvácanie či špinenie,“ uvádza lekárka ako častý sprievodný znak prvej fázy gravidity, ktorý ženy môže vyplašiť.
Vedci zistili, takto vplývajú psy na zdravie majiteľov
Zaváži psychika
Ako v prípade iných zdravotných problémov, aj pri vzniku rizikového tehotenstva veľmi zaváži, v akom psychickom stave je budúca matka. „Možným faktorom rizikového tehotenstva je zhoršený psychický stav. Ten vzniká pôsobením dlhodobého stresu, zo strachu, problémov v rodine či na pracovisku,“ vymenúva MUDr. Nadežda Maličkayová. Stres je faktor, ktorý dokáže žene znepríjemniť tehotenstvo a narušiť jeho pokojný priebeh. Častým pocitom, ktorý budúce matky prežívajú, je strach. Obavy z toho, či sa dieťa bude vyvíjať tak, ako má alebo z toho, aby niečo samy neprehliadli či nepodcenili. Strach sa stáva stresovým faktorom a môže sa rozvinúť do fyziologických negatívnych prejavov.
Poľavenie znamená prevenciu
Tehotenstvo nie je choroba. Je to prirodzený telesný stav ženy, no jednoznačne znamená vyššiu záťaž pre organizmus. A preto spraví budúca mamička lepšie, keď v niektorých situáciách spomalí alebo zmierni doterajšie návyky. O to viac, ak je tehotenstvo kategorizované ako rizikové. „Budúce matky by sa mali vyhýbať silovým športom, zaťažovaniu panvového dna, práci v noci, cestovaniu, fyzickej námahe či zdvíhaniu bremien,“ uvádza lekárka. Prechod na rizikové tehotenstvo najčastejšie znamená vypísanie sa na PN. Dočasnú práceneschopnosť spôsobenú rizikovým tehotenstvom považuje sociálna poisťovňa za rovnakú ako v prípade akejkoľvek inej práceneschopnosti. Žena v rizikovom tehotenstve by okrem toho mala upraviť svoj denný režim, zmierniť fyzickú a psychickú záťaž, lekár jej môže naordinovať aj vhodné lieky. „Tehotná žena, ktorá odporúčania nerešpektuje, ohrozuje seba i plod, vystavuje ho riziku predčasného pôrodu, prípadne potratu,“ upozorňuje MUDr. Nadežda Maličkayová.