Podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR Denisa Saková navštívila Čínsku ľudovú republiku v delegácii vedenej premiérom SR Robertom Ficom od 30. októbra do 5. novembra 2024.
Súčasťou delegácie je 77 zástupcov slovenských podnikateľov. Hlavným cieľom rezortu hospodárstva na tejto misii je posilnenie investičných a obchodných vzťahov medzi Slovenskom a Čínou a rozšírenie hospodárskych partnerstiev.
Podnikateľská misia v Číne je historicky najväčšia, akú Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) v pôsobnosti Ministerstva hospodárstva (MH) SR organizovala.
V rámci programu oficiálnej návštevy sa počas týchto dní uskutočnia štyri podnikateľské fóra, a to v Šanghaji a v Pekingu. Slovenskí podnikatelia budú mať možnosť prezentovať svoje produkty, technológie a investičné projekty potenciálnym čínskym investorom a tiež nadviazať nové kontakty.
Na fórach budú zároveň prebiehať odborné prezentácie investičného a obchodného prostredia SR zo strany SARIO, ako aj predstavenie možností financovania exportných aktivít prostredníctvom EXIMBANKY SR.
„Oficiálna návšteva Číny poskytuje jedinečnú príležitosť na upevnenie hospodárskych väzieb medzi Slovenskom a Čínou. Verím, že naša delegácia otvorí dvere pre nové investičné projekty a príležitosti, ktoré budú prínosom pre slovenskú ekonomiku a podporia diverzifikáciu nášho exportu,“ zdôraznila podpredsedníčka vlády SR Denisa Saková.
Jedným z vrcholov návštevy bude slávnostné otvorenie slovenského národného stánku na medzinárodnej výstave China International Import Expo (CIIE) 2024 v Šanghaji, kde okrem súkromných spoločností Slovensko zastupuje aj štátna Slovakia Travel.
Slovensko sa tu prezentuje ako významný partner pre čínske investície a spoluprácu. Na tejto prestížnej platforme budú mať slovenské spoločnosti možnosť prezentovať svoj výrobný potenciál, technológie a investičné príležitosti, pričom je očakávaná vysoká návštevnosť čínskych obchodných zástupcov a investorov.
Podpora slovenských spoločností v Číne
Slovenské podnikateľské aktivity v Číne majú svoje zázemie v rámci priemyselného parku „Farma Čínsko-česko-slovenského priateľstva“ v meste Cangzhou v provincii Hebei. Tento park s podporou lokálnej vlády zastrešuje slovenské spoločnosti, ako napríklad Chateau Modra, TOMARK a VRM, ktoré sa zameriavajú na vinárstvo, výrobu lietadiel a letecké simulátory.
Medzi ďalšie etablované slovenské spoločnosti v Číne patria Photoneo (robotická vízia), Spinea (robotické prevodovky), Rona (sklo) a HDTS (hokejové centrá s korčuliarskymi trenažérmi).
Slovenský export do Číny je v súčasnosti orientovaný najmä na automobilový priemysel a elektroniku, pričom Slovensko má záujem o diverzifikáciu a rozšírenie exportného portfólia o ďalšie komodity, vrátane potravinárstva a poľnohospodárstva.
Agentúra SARIO identifikovala ďalšie perspektívne oblasti pre slovenské spoločnosti na čínskom trhu, najmä v oblasti minerálnych vôd, alkoholických nápojov, IT a umelej inteligencie, ako aj špecifických riešení v dizajne čipov a v oblasti zdravotníckych technológií. Slovenské spoločnosti majú na čínskom trhu veľký potenciál, pričom v posledných rokoch zaznamenali stabilný rast dopytu po slovenských produktoch.
Význam čínskeho trhu pre Slovensko
Čína predstavuje pre Slovensko dôležitý trh nielen z hľadiska objemu zahraničného obchodu, ale aj v perspektíve spolupráce v oblastiach inovácií, vedecko-technickej spolupráce, cestovného ruchu, logistiky a infraštruktúry.
V roku 2024 sa očakáva, že čínske investície v SR by mohli dosiahnuť novú úroveň s perspektívou rozšírenia do odvetví, ako sú zelené technológie, IT a inteligentná logistika.
Čínska ľudová republika je od roku 2017 najväčším obchodným partnerom Slovenska v Ázii z pohľadu celkového obratu zahraničného obchodu. Čína bola piatym najväčším obchodným partnerom Slovenska, tretím najväčším dovozcom a deviatym najvýznamnejším trhom pre slovenský export. Celkový objem zahraničného obchodu medzi SR a ČĽR v roku 2023 dosiahol takmer 6 mld. eur, pričom hlavné exportné komodity Slovenska do Číny zahŕňajú produkty automobilového priemyslu, elektroniku a stroje.
Viac ako 85 % slovenského exportu do Číny predstavujú výrobky nadnárodných spoločností pôsobiacich na Slovensku. Slovensko vidí v spolupráci s Čínou veľký potenciál v oblastiach inovácií, cestovného ruchu, logistiky, infraštruktúry, vedecko-technickej spolupráce a priamych zahraničných investícií.
Zdroj foto: FB Denisa Saková