Luxusné diamantové šperky nie sú každodennou súčasťou života bežných ľudí. Ťažko by sme však našli niekoho, koho nekonečná krása drahokamov nefascinuje a neočarí. Zaujímalo vás niekedy, ako dokonalé diamantové šperky vznikajú? My sme to pre vás boli zistiť v Prahe.
Diamanty inšpirovali a fascinovali ľudí po celom svete stáročia. Od prekrásnych korunovačných klenotov, ktoré dnes môžeme obdivovať vo svetových múzeách, cez slávny diamant Koh-i-Noor či neodolateľnú milovníčku luxusných šperkov Elizabeth Taylor, diamanty boli stále symbolom prosperity, bohatstva a spoločenského postavenia. Dnes sa však stávajú stále dostupnejšími aj v podobe trvácnej investície, a tak rodinné šperky nemusia byť len výsadou kráľovských rodín.
Jedným z najväčších výrobcov a predajcov diamantových šperkov na Slovensku je značka ALO diamonds. V 90. rokoch jej históriu začal písať talentovaný klenotník z Levíc Alojz Ryšavý, ktorý študoval svoje remeslo práve v Prahe. V nenápadnej budove neďaleko južného brehu Vltavy sa skrýva fascinujúci svet tajomných drahokamov, zlata a jedinečného remesla. V nenápadnej dielni plnej zanietených šperkárov vznikajú nezabudnuteľné zásnubné prstene, rodinné šperky, ktoré sprevádzajú celé generácie i jedinečné dizajnové kúsky, ktoré elegantne dokazujú, že diamanty môžu byť najlepším priateľom ženy.
Niekoľkoposchodová rohová budova v širšom centre Prahy skrýva honosné útroby a ešte honosnejšie poklady. Niet divu, že vstup do nej je možno bezpečnejší ako vchod do národnej banky. Na niekoľkých poschodiach sa ukrývajú poklady, ktorých hodnota pravdepodobne dosahuje úroveň HDP malej krajiny. Po otvorení výťahu na najvyššom poschodí sme sa ocitli doslova v krajine zázrakov. Luxusné šperky od výmyslu sveta, diamanty v každej farbe a veľkosti, kúsky, za ktoré by sa nehanbila nejedna princezná a kvetinové kolekcie, ktoré odrážali nielen nekonečné odlesky svetla, ale i veľký kus predstavivosti a precízneho remesla, ktoré sa za nimi skrýva. Na to, že na čele ALO diamonds stoja výsostne chlapi, boli showroomy diamantovej „továrne“ zariadené veľmi honosne a ich dizajn apeloval najmä na nežné pohlavie. Veľké kryštálové lustre a vzorované tapety dopĺňali pohodlné kusy nábytku s barokovými prvkami, extravagantné perie či pávie oká. Asi aby návštevníci nezabudli, že sú obklopení výnimočným luxusom. Na to sa ale ťažko zabúda, keď si skúšate prsteň s obrovským žltým diamantom v bielom zlate, posiaty desiatkami malých ligotavých kamienkov alebo obdivujete kráľovsky pôsobiaci moderný náhrdelník s nekonečnými odleskami, aký v bežných klenotníctvach asi nenájdete.
Najzaujímavejšia časť sídla obchodníka s diamantovými šperkami sa však skrýva o niekoľko poschodí nižšie. Neviem ako vy, ale ja som si dielňu na výrobu diamantových šperkov stále predstavovala tak trochu sterilne, jednoducho a chladne. Očakávala som biele steny a nábytok, pracovníkov v bielych plášťoch a ticho, v ktorom by ste mohli počuť špendlík dopadajúci na zem. O to väčšie bolo moje prekvapenie, keď som objavila obyčajne krásnu, prívetivú dielňu plnú života a sympatických ľudí, v ktorej hralo rádio úplne rovnako ako hocikde inde a remeselníci pracovali na rovnakých drevených stoloch, ako si pamätám z pracovného vyučovania. Žiadne umelé plášte, žiadne tajnosti či nepohodlné návleky. Jediné, čo z tejto dielne vychádza úplne čisté, lesklé a dokonalé, sú samotné drahokamy.
Strednú časť pracovnej časti firmy tvorí priestor pre produkčné a logistické účely. Dámy, ktoré sú v tejto miestnosti v prevahe, na tomto mieste vyberajú konkrétne drahokamy pre jednotlivé šperky, triedia a zadeľujú produkty či pripravujú tovar na spracovanie. Hrá tu hudba, na stoloch okrem cenníkov, adries, obrázkov jednotlivých drahokamov či rôznych dokumentov vidieť i milé osobné detaily, vďaka ktorým sa tu každá zamestnankyňa či zamestnanec cítia viac doma. Hneď vedľa však nájdeme už spomínanú dielňu, v ktorej namiesto pesničiek počuť skôr kvalitné nástroje. „Aj keď sa dnes dajú na veľa vecí použiť stroje, tá ručná práca stále maximálne prevyšuje strojovú,“ vysvetľuje manažér spoločnosti Ivan Weber. V tejto kreatívnej miestnosti zisťujeme, že zlaté šperky doplnené drahými kameňmi sa dajú vyrobiť dvoma spôsobmi. Prvý z nich nám demonštruje zručný klenotník, ktorý podľa návrhu šperku presne formuje kov do najmenších detailov. Do zlatej formy potom iný pracovník opatrne vkladá diamanty a drahokamy, ktoré sa spolu s kovom ešte precízne ručne leštia, aby dosiahli najvyšší možný lesk. Niektoré zlaté šperky sú však také delikátne, že ich prvotná forma nevzniká priamo zo zlata, ale z ľahko tvarovateľného vosku. Krásne voskové prstene, vďaka ktorým si jednoducho dokážete predstaviť finálnu verziu šperku, sa potom zalejú sadrou, vosk sa v nich pri vysokých teplotách rozpustí a dutina, ktorá po ňom zostane, sa zaleje zlatom. Pri týchto postupoch šperkárom pomáhajú aj špeciálne prístroje z Japonska a dizajnéra voskových modelov môže v niektorých prípadoch dnes nahradiť i 3D tlačiareň.
Pán Weber nám postupne ukazuje celý proces výroby každého šperku, od nákresu až po finálne leštenie. Každú časť výroby šperku má na starosti skúsený odborník/ odborníčka, a tak sa dielňa diamantových klenotov stáva miestom, kde sa stretne hneď niekoľko obdivuhodných remesiel. Po exkurzii dielní a prístrojov nám Weber vysype na bielu nasvietenú podložku niekoľko vrecúšok s malými, ligotavými kamienkami. Nenápadne zabalené kamene, ktoré na prvý pohľad aj vďaka svojmu množstvu pôsobia ako obyčajné korálky, majú však hodnotu niekoľkých luxusných nehnuteľností. Ruženíny, zafíry, tanzanity, ametysty či rubíny naberajú na tomto mieste konkrétne tvary a naša fantázia sa rozplýva v ich čistých odleskoch. Akokoľvek krásne sú však spomínané drahokamy, diamanty posúvajú krásu jednotlivých šperkov ešte o triedu vyššie. Okrem tradičných bielych diamantov sa dnes môžeme pokochať aj na farebných variáciách najkrajšieho kameňa. Nová slnkom zaliata kolekcia ALO Sunshine pracuje napríklad s prekrásnymi prírodnými žltými diamantmi, no okrem žltej existujú diamanty aj v zelenej, oranžovej, hnedej, ružovej, modrej, červenej, čiernej či purpurovej farbe.
Podľa majiteľa a hlavného dizajnéra ALO diamonds Alojza Ryšavého veľká časť ich zákazníkov kupuje diamantové šperky ako rodinný klenot. Je to dané jednak ich nestarnúcou krásou a odolnosťou, ale aj ich atraktivitou z investičného hľadiska. Kvalitný diamantový šperk je veľmi hodnotný dar, ktorý vie toho nielen veľa povedať, ale dokáže si udržať svoju hodnotu aj niekoľko generácií. Investičné diamantové šperky sú ľahko prenosnou a zároveň veľmi diskrétnou formou majetku. Okrem samotného materiálu majú šperky i pridanú umeleckú hodnotu vďaka profesionálnemu spracovaniu a prepracovanému dizajnu.