Každý určite vie, že rakovina je dnes tou najnebezpečnejšou chorobou, ktorá nás ohrozuje. Niet divu, pretože ide o chorobu naozaj zákernú, ktorá sa nedá vždy stopercentne vyliečiť. Metódy liečby síce existujú, ale percento úspešnosti je malé. S rakovinou súvisí aj to, že môže napádať rôzne časti ľudského tela. Nebezpečná je tiež pre ženy, ktorým môže hroziť rakovina prsníka. Tá je veľmi obávaným zdravotným problémom.
Môže sa vyskytnúť u akejkoľvek ženy. Teda aj u vás
Zákerná je táto choroba tiež v tom, že sa môže vyskytnúť v podstate u akejkoľvek ženy. Teda aj u vás. Je síce pravdou, že ak budete žiť zdravo, je riziko výskytu podstatne menšie, ale stále nie je nulové. Aj preto je na mieste, aby každá žena vedela o tomto probléme a aby ho nebrala na ľahkú váhu. Rovnako ako u mnohých iných chorôb, tak i u rakoviny prsníka platí, že čím skôr je odhalená, tým väčšie sú šance na úspešnú liečbu. Dokonca aj s istotou, že vám nemusí byť odobratý váš prsník. Preto je na mieste vykonávať si pravidelne samovyšetrenie, vďaka ktorému môžete odhaliť prípadné problémy.
Kedy samovyšetrenie prsníka vykonávať?
Odborníci a lekári odporúčajú hlavne pravidelnosť vyšetrenia. Teda to, že by sa samovyšetrenie na rakovinu prsníka malo vykonávať ideálne raz mesačne. Aby sme boli konkrétni, tak sa odporúča vždy po každom menštruačnom cykle. Vďaka tomu máte ako žena istotu, že nič nepodceníte a nenecháte prípadnú rakovinu, aby sa rozbehla tak, že už bude veľmi ťažké ju zastaviť.
Ako samovyšetrenie vykonávať?
Zaujímať by vás malo tiež to, ako sa takéto samovyšetrenie prsníka vykonáva a ako prípadný problém spoznať. Základom je zdvihnúť jednu ruku nad hlavu a potom si dôkladne prehmatať prsník tak, že budete smerovať až do oblasti podpazušia. Akonáhle máte prsník skontrolovaný, môžete urobiť to isté s druhou rukou a skontrolovať druhý prsník.
A čo by ste tu mali hľadať? Sú to predovšetkým akékoľvek hrčky, ktoré tu v minulosti neboli. Ak takú nahmatáte a viete, že po minulom menštruačnom cykle tu nebola, je to dobrý dôvod, prečo by ste mali navštíviť lekára. Ten následne vykoná odborné vyšetrenie a zistí, čo ste nahmatali a či je dôvod sa znepokojovať. Práve to, keď k nemu prídete veľmi skoro, môže veľa problémov eliminovať.
Nie vždy musí byť hneď po nahmataní rakovina
Ak si nejakú hrčku aj nahmatáte, nemusíte vždy prepadať panike a obávať sa toho, že to môže byť rakovina. Pamätajte na to, že rôzne hrčky sa v ľudskom tele tvoria všade. Môže sa jednať napríklad len o hrčku s podkožným tukom, rovnako ako sa môže jednať napríklad o cystu alebo jazvu, prípadne môže ísť o drobnú infekciu. O čo sa skutočne jedná, to odhalí až lekár. Za ním choďte vždy, ak nahmatáte niečo, čo je na Vašom prsníku navyše. Zároveň sa ale nebojte, že ste si nahmatali rakovinotvornú hrčku. Riziko, že je to ona nie je až tak veľké oproti výskytu iných.
Sledujte tiež kožu na vašom prsníku a v jeho okolí
Nie je to len snaha odhaliť hrčku, ktorá by mala byť primárna. Snažte sa tiež pozorovať kožu a prípadné zmeny. Že nemusí byť niečo v poriadku značia napríklad rôzne jarčeky na koži a vznik výrazných vrások. Rovnako tak buďte na pozore, ak sa objavia šupiny, alebo hrubosť na koži. Že nie je niečo v poriadku značí aj pálenie, alebo celkové začervenanie kože. Niekedy sa môže objavovať tiež asymetria alebo zmeny veľkosti vášho poprsia.
Všímajte si tiež svoje bradavky
Áno, aj na tie je ideálne sa zamerať. Aké príznaky vám môžu povedať, že s vaším telom nie je niečo v poriadku? Opäť uvádzame, že je ich hneď niekoľko. Primárne sa môže jednať o bolesť, rovnako ako zvýšenú citlivosť. Objavovať sa môže tiež svrbenie, výraznejšie začervenanie, alebo aj nadmerná tvrdosť. Aj toto všetko vedie k tomu, že sa môže objaviť určitý problém.