Meno Radoslav Procházka pozná mnoho ľudí už roky – poznali ho dávno predtým, než začal pôsobiť v politike. Pomohol a pomáha im ako právnik, mnohým ľuďom a organizáciám zachránil majetok a pomohol s ich starosťami.
Boj o byt
Elene Pučekovej sa v roku 2008 rozpadlo manželstvo a začal sa jej boj o byt. “ Nastal problém s naším spoločným majetkom, o ktorý sme sa s exmanželom začali súdiť.“ Súdy trvali v prvej fáze osem rokov. Pani Pučeková spolupracovala s dvoma advokátmi. No byt sa jej získať nepodarilo. Raz sa dokonca vrátila domov a nedostala sa dnu. Manžel vymenil zámky. „Ostala som na ulici. Len v ľahkom oblečení a s kabelkou. A bolo mi jasné, že potrebujem ozaj dobrého právnika, aby mi pomohol strechu nad hlavou získať späť,“ spomína.
Od známych sa pani Pučeková dozvedela o Radoslavovi Procházkovi. „Bol veľmi pracovne vyťažený, ale prisľúbil, že sa na vec pozrie. Išlo mi o to najzákladnejšie – aby som neostala na ulici.“ Na ďalšie pojednávania chodili pani Pučeková a Radoslav Procházka spolu. „Na ten prípad sa dobre pamätám“, hovorí po rokoch on. „Vyzeralo to beznádejne, ale spolu s kolegami v kancelárii sme nakoniec pomohli. Právo vnímam ako nástroj služby. Rovnosť pred zákonom je to najdôležitejšie.“
„Pojednávania neboli jednoduché. Pri výpovediach mi prízvukovali, aby som hovorila pravdu, ale z druhej strany prichádzali samé klamstvá. Vymyslené situácie. Bolo pre mňa veľmi náročné to zvládať,“ spomína pani Pučeková. Súd nakoniec vyhrali. „Mala som po boku človeka, ktorému som mohla dôverovať. Bola som s človekom, ktorý sa o mňa staral a zaujímal. Je to človek s veľkým Č, ktorý je ochotný vždy pomôcť.“
Proti ťažbe v Kremnici
Kremnica je starým banským mestom, striebro a zlato tu dobýjali už v stredoveku. Robilo sa to hlbinne a už 40 rokov sa tam neťaží. Nad mestom a okolím však visí hrozba novej, tentoraz povrchovej ťažby. A Kremničania sa jej boja. Vysvetľuje Ľuboš Kürthy z občianskeho združenia Kremnica nad zlato. Pokračuje: „Chceme ťažbe zabrániť už osem rokov. Takáto povrchová ťažba sa spája s obrovskou prašnosťou a hlukom, ale aj majetkovými rizikami .“ Od námestia je po miesto, kde by sa malo ťažiť, osemsto metrov vzdušnou čiarou. Ivana Uhríková z OZ Kremnica nad zlato dodáva: „Vytýčený dobývací priestor zahŕňa mesto Kremnica, Kremnické bane a časť obce Lúčky. Tam má od banského úradu developerská spoločnosť licenciu na ťažbu. V bezprostrednej blízkosti obývanej zóny, domov.“ Ohrozené sú tri štvrtiny mesta, nepriamo celé okolie. Ak by sa začala ťažba, ceny nehnuteľností by veľmi klesli a mesto by začalo stagnovať.
Občianskemu združeniu Kremnica nad zlato začal Radoslav Procházka pomáhať pred ôsmimi rokmi. „Vtedy sa banská loby snažila v parlamente v rámci zmien v rámci geologického zákona presadiť vecné bremeno,“ spomína Ľuboš Kürthy. „Znamenalo by to, že by tak mohli urobiť vrt na záhrade hocikomu pred domom. Keď sa schvaľovali zmeny zákonov v parlamente, Rado Procházka použil svoj vplyv a právnické skúsenosti a vďaka nemu sme zabránili zavedeniu vecného bremena. Takisto sa nám v spolupráci s ním v roku 2010 podarilo presadiť zmeny, ktoré hovoria, že takéto povrchové ťažby nie je možné schvaľovať bez súhlasu samospráv. To je veľký pokrok, „ dodáva Ľuboš Kürthy. Radoslav Procházka sa Kremnice chce zastávať aj naďalej: „Je to životný priestor ľudí, ktorí tu žijú. Oni sa musia rozhodnúť, ako s ním chcú naložiť. A všetky štátne orgány sú povinné to rešpektovať.“ „Tak, ako sa Rado Procházka zastal a zastáva Kremničanov, verím, že sa zastane všetkých občanov Slovenska,“ je presvedčený Ľuboš Kürthy. A Kremničanka Ivana Uhríková vyzdvihuje jeho právnické skúsenosti: „Je praktik a naozaj koná, nielen sľubuje.“