Jan Blažej Santini-Aichel bol významný český architekt 17. storočia a zakladateľ nového architektonického štýlu, tzv. barokovej gotiky. Do svojich návrhov umne zapracovával rôznorodé symboly, a tak je jeho tvorba plná skrytých náznakov, ktoré môžete postupne odhaľovať a obdivovať na mnohých miestach Českej republiky.
Zelená hora
Vrcholným dielom tohto architekta je pútnický kostol sv. Jána Nepomuckého na Zelenej hore, ktorý sa považuje za najčistejšiu ukážku barokovej gotiky. Stavba je unikátna nielen pre svoj pôdorys v tvare pravidelnej päťramennej hviezdy, ale aj pre jedinečnú hru svetiel a tieňov, ktorá sa pravidelne odohráva vnútri tohto pútnického kostola. Výnimočné poňatie zaistilo tejto stavbe aj čestné miesto v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, a to v roku 1994. Prehliadku kostola si však nezabudnite v predstihu zarezervovať na webových stránkach kostola.
Zámok Žďár nad Sázavou
Len pár metrov od kostola na Zelenej hore sa nachádza ďalšia architektonicky zaujímavá stavba: bývalý cisterciánsky kláštor a s ním spojený hospodársky dvor, koniareň a cintorín. V kláštore sa dnes nachádza interaktívne Múzeum novej generácie, ktoré vás prevedie pútavou históriou tohto miesta. Pre milovníkov Santiniho tvorby sa tu konajú pravidelné komentované prehliadky mapujúce miestnu tvorbu tohto slávneho architekta.
Sedlec pri Kutnej Hore
Neďaleko Kutnej Hory sa nachádzajú hneď dve významné barokové stavby. Prvou z nich je kláštorný kostol Nanebovzatia Panny Márie a sv. Jána Krstiteľa, známy prepojením dvoch historických štýlov – gotiky a baroka. Ďalšiu zaujímavosť predstavuje samonosné točité schodisko, ktoré iste pomohlo k zaradeniu tejto stavby do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Druhou stavbou je cintorínska kaplnka Všetkých svätých. Je rozdelená na dve menšie kaplnky – horná symbolizuje život a dolná, vyzdobená ľudskými kosťami, smrť.
Mariánská Týnice
Nádherný komplex zahŕňajúci cisterciánske prepoštstvo, a predovšetkým pútnický kostol Zvestovania Panny Márie sa nachádza neďaleko Plzne. Celý objekt bol z politických dôvodov už 22 rokov po vysvätení ponechaný svojmu osudu a ďalšieho pol druha storočia len chátral, ale v poslednej chvíli sa podarilo túto pamiatku zachrániť. Dnes sa v nej nachádza múzeum a galéria severného Plzenska.
Želiv
Želivský kláštor je skvelou zastávkou nielen pre tých, ktorí hľadajú duševný alebo fyzický pokoj, ale prekvapivo aj pre milovníkov piva. Súčasťou kláštora je totiž pivovar, v ktorom sa varí hneď niekoľko druhov nepasterizovaných a nefiltrovaných pív. Vašej pozornosti by nemal uniknúť ani kláštorný kostol Narodenia Panny Márie, ktorý Santini prestaval po rozsiahlom požiari.
Objavujte Česko a vyberte si z viac ako 40 000 možností, kde v Česku stráviť víkend alebo dovolenku. Inšpirujte sa na stránke www.kudyznudy.cz